Za surové napadení sousedky v Holešovicích hrozí mladíkovi výjimečný trest

  12:52aktualizováno  12:52
V projednávání případu surového napadení a vážného poranění dívky v Holešovicích na podzim roku 2017 dopoledne pokračoval senát Městského soudu v Praze. Obžalovaným je 24letý Jiří Meindl. Hrozí mu až výjimečný trest nad dvacet let za pokus o vraždu zvlášť trýznivým způsobem. Verdikt chce soud vynést v úterý.

Obviněnému Jiřímu Meindlovi hrozí 15 až 20 let vězení, anebo i trest výjimečný. (31.8.2018) | foto: Jan Bohata, MF DNES

„Neshledala jsem žádné polehčující okolnosti, je zde recidiva obžalovaného, brutalita činu, oběť pociťovala bezmoc a strach ze smrti. Obžalovaný útočil s mimořádnou silou a použil kombinaci různých nástrojů,“ zdůraznila státní zástupkyně Markéta Pánková.

Řetěz usvědčujících důkazů je podle žalobkyně naprosto pevný a uzavřený, proti Jiřímu Meindlovi svědčila oběť, sousedé, kteří slyšeli volání o pomoc, policisté, kteří agresora zpacifkovali a zatkli, a též řada znalců, psychiatři, psychologové, soudní lékaři a další.

„Trest navrhuji při samé horní hranici základní sazby, tedy 15 až 20 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Domnívám se však, že jsou zde splněný i podmínky pro uložení výjimečného trestu,“ navrhla v pondělí státní zástupkyně Markéta Pánková.

Obhájce se snažil zmírnit hrozící kvalifikaci a trest poukazem na špatné dětství a opilost obžalovaného.

„Klient byl pod vlivem alkoholu, i on tou událostí byl traumatizován. Neexistoval úmysl usmrtit. Násilí bylo čistě jen sexuálně orientováno. Pořezal poškozenou, ale rány nebyly vedeny proti životně důležitému orgánu. Můj klient by měl dostat druhou šanci,“ řekl mužův advokát Jan Boucký.

„Moc jsem o tom během jednání nemluvil, přemítal jsem o tom. Toho, co se stalo, lituji,“ pronesl v závěrečném návrhu Meindl.

Sám si nyní odpykává trest za znásilnění, k němuž ho odsoudil Okresní soud v Českých Budějovicích. Nejde navíc o jediný delikt, za nějž se již dostal před trestní senáty.

Šance na nápravu je podle znalců minimální

Soud v pondělním hlavním líčení vyslechl i poslední dva znalce. „Trpí smíšenou poruchou osobnosti, ovládací a kontrolní mechanismy nedostatečné, jeho osobnost je anomální, možnost resocializace je minimální,“ shrnul stanovisko odborníků psychiatr Petr Weiss.

Své stanovisko podepřel dalšími závěry. Meindl má za sebou kriminální minulost, poruchu osobnosti nelze léčebně ovlivnit. „Převládá tu také postojová uzavřenost k žalovanému jednání,“ uvedl psychiatr.

Další znalec shrnul traumata, která si oběť dodnes nese a vyjádřil se k návrhu na bolestné. „Obviněná trpí akutní reakcí na stres, rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha jako následek prožité extrémní bolesti a trýznění,“ uvedl lékař Jaroslav Fialka.

Právní zástupkyně napadené zdůraznila, že dívka byla opět hospitalizována na psychiatrické klinice. Trpí duševními i fyzickými traumaty a potížemi, prožitá muka se podepsala na každodenním životě, omezena je v zaměstnání i studiu.

Zraněnou museli lékaři uvést na pět dní do umělého spánku

Meindl svou sousedku podle obžaloby odvlekl 28. listopadu odpoledne pod hrozbou nože do svého bytu, kde ji napadl pěstmi, rdoušením, bodal ji a zaútočil také surově se sexuálním podtextem. Po několika desítkách minut zaslechli zoufalé volání oběti o pomoc sousedé a zavolali policii.

Napadenou dívku osvobodili příslušníci hlídkové služby, záchranka ji pak převezla do nemocnice. Dívku museli lékaři vzhledem k rozsáhlým poraněním na pět dní uvést do umělého spánku.

Policisté násilníka zpacifikovali a zatkli, později při vyšetřování kriminalistům tvrdil, že si kvůli opilosti na nic nepamatoval. Pronesl však také, že se chtěl společnosti pomstít za nepovedený vztah. Soudce ho poté poslal do vazební cely pankrácké věznice, následně putoval do vinařické věznice, kde si odpykává zmíněný trest za předchozí znásilnění.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása, jedno dvě piva a užít...

Další z rubriky

Opilého muže po pádu z vyšehradských hradeb vyprošťovali lezci

Muž nešťastnou náhodou spadl z vyšehradských hradeb, odvezla ho záchranka. (24....

Ve středu večer zachraňovali hasiči s lezeckým vybavením muže, který spadl z vyšehradských hradeb v centru Prahy. Při...

Nehoda omezila provoz na Pražském okruhu a v Lochkovském tunelu

Nehoda kamionu a dodávky zastavila provoz na Pražském okruhu i v tunelu. (25. 4...

Nehoda kamionu a dodávky po 13. hodině obousměrně zastavila provoz na 11. km Pražského okruhu, uzavřený byl i...

Kupte si byt s předzahrádkou. Jaké jsou nyní v Praze na prodej?

U Nikolajky, Praha 5 - Smíchov. Byt 3+kk s předzahrádkou má plochu 309 m²...

Bydlíte v hlavním městě a máte i kousek vlastní zeleně s terasou, trampolínou pro děti a výběhem pro psa. Byty s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz