Skořápky jsou zpátky ve hře, podvodníci v Praze oživují staré praktiky

  17:47aktualizováno  17:47
Jako záblesk historie se v Praze objevují některé praktiky podsvětí 90. let minulého století. Skořápky náleží k řemeslům, která z portfolia podsvětí hlavního města takřka vymizela, spolu například s ruličkáři, uspávačkami, trhači bankomatů nebo zloději sejfů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: PČRiDNES.cz

Šikovné prsty, spolehlivé reflexy a dobrý postřeh plus tři hrnečky a plastová kulička. S tímhle vybavením lákala na hlavním turistickém tahu na Karlově mostě banda podvodníků naivní hráče na partii skořápek. Na hru, která svou konjunkturou prošla v 90. letech.

Sedmičlenná parta podvodníků, složená z Češky, tří Slováků, Makedonce a Chorvata, operující se skořápkářským byznysem na Karlově mostě nyní čelí obvinění z provozování nepoctivých her a sázek. Starý podvodný hazard obvykle svým provozovatelům královsky vydělává a „kavkám“, napáleným účastníkům, hodně bere.

Na první vsazenou stovku proti bankéři anebo jeho naháněči oběť vyhrála. Jde o klasickou vějičku, pak už následuje pouze trpký řetěz proher. 

„Měli jasně rozdělené role. Jeden z nich hru přímo provozoval a ostatní dělali, že jsou hráči a vyhrávají nemalé částky. To mělo nalákat potenciální hráče, kteří se zastavovali a po chvilce sledování hry nabyli dojmu, že je velmi snadné vyhrát,“ popsal policejní mluvčí Jan Daněk.

Poslední slovo v případu skupiny z Karlova mostu bude mít Obvodní soud pro Prahu 1, návrh na podání obžaloby by k němu státní zástupce, dozorující tento případ, mohl podat v nejbližších týdnech. Sedmičku obviněných může soud poslat na dva až osm roků za mříže.

Hledej a prohraj

„Kde je kulička, tak hledej kuličku,“ tenhle ryčný pokřik skořápkářů slavil v Praze žně od počátku 90. let. Okolí Masarykova nádraží, od Florence k Bílé labuti, v okolí obchodního domu Máj. Hra bývala v rukou Srbů, Albánců, Rumunů anebo Bulharů. K naháněčům a „přihrávačům“, kteří okolo vytvářeli nezbytný pohyb a také tím zajišťovali přísun dalších „kavek“, náleželi Češi.

Do banku na jednu hru padala zpravidla padesátikoruna, ta při značném obratu naivních hráčů zajišťovala provozovatelům skořápek solidní příjmy.

 „Psychologické triky i dobře sehrané divadlo, to je princip činnosti skořápkáře, který je schopen kuličku schovat v prstech nebo v dlani a umístit pod kteroukoliv skořápku,“ uvedl psycholog Joža Spurný z Policejní akademie ČR.

Skořápky se v polovině 90. let hrály nakonec také v jednací síni Obvodního soudu pro Prahu 1. U soudu s jednou z hráčských part zazněla expertiza psychologa Slavomila Hubálka spolu se zasvěceným svědectvím někdejšího varietního umělce, který krok za krokem postup skořápkářů předvedl a odhalil jejich know-how. To přispělo k tomu, že padl průlomový rozsudek za podvod.

Problematikou se zabýval také Nejvyšší soud ČR v Brně. „Takzvané skořápky jsou nepoctivou hrou, ve které nemají účastníci rovné postavení. Soudy tak mohou její provozovatele trestat, aniž by jim prokázaly přímý úmysl podvádět. Stačí fakt, že skořápky na veřejnosti hráli a přijímali sázky,“ uvedl Nejvyšší soud.

Nehynoucí ruličkáři

Na okraj zájmu zapadla další kvetoucí podvodná živnost z 90. let, „ruličkáři“. Okolo Staroměstského náměstí se aktuálně objevuje jejich soudobá varianta. 

„Nabízejí výhodnou směnu valut, místo ní však turisté dostanou bezcenné běloruské rubly,“ uvádějí policisté. 

V 90. letech ruličkáři operovali podle několika šablon. Nejjednodušší trik spočíval ve chvatné směně peněz za ruličku valut, v níž byly kromě jedné dvou bankovek na vrchu jen nastříhané papíry. Podvodník po směně zmizel ve spleti průchodů.

„Přepočítejte si obálku“

Sofistikovanější varianta byla postavena na směně valut v obálkách. Když klient zjistil, že v jeho balíčku pár bankovek chybí, ruličkář si obálku převzal zpět. Poté se dal do přepočítávání on. Následně se vše odehrávalo podle obdobného scénáře. „Směnárník“ či jeho asistenti vytvořili zmatek, následoval výkřik: „Vejšky!“ Po něm se podvodníci rozběhli všem směry. Pochopitelně nezapomněli na peníze.

Rohypnolová vášeň

V převratných devadesátých letech se hojně vyskytovala také razantnější kriminalita. V pražských ulicích a barech se vyrojily houfy prostitutek. „Některé z nich se rozhodly si cestu k výdělku zkrátit,“ uvedl bývalý šéf mravnostního oddělení pražské kriminálky Jiří Vosolsobě. K tomu posloužil například rohypnol či podobné léky.

Nejznámější z „uspávaček“ se stala Jaroslava Fabiánová, v roce 1996 léky na spaní zabila maďarského řidiče. Městský soud v Praze ji poslal na 10 let za mříže. Po propuštění spáchala dvě loupežné vraždy, za něž si nyní odpykává doživotní trest.

Z policejních svodek takřka vymizely také krádeže bankomatů a sejfů. 

„I vzorec kriminálního jednání může podléhat módním vlnám. Doba patří sofistikovaným technologiím a k nim se může stěhovat i kriminalita,“ uvedl Joža Spurný.

Policie zadržela skořápkáře, který se na Karlově mostě soustředil na turisty.

Autor:

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Další z rubriky

Václavské náměstí monitorují policisté, stav popáleného muže je vážný

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

Muž, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je stále na jednotce intenzivní péče na klinice...

Tragická nehoda u Lochkovského tunelu, zemřel třicetiletý muž

Další záběry z nehody u Lochkovského tunelu

U vjezdu do Lochkovského tunelu na Pražském okruhu narazilo osobní auto do konstrukce tunelu. Při nehodě zemřel...

Exekutor vrátil Kliniku SŽDC. Cena za vyklizení přesáhne sto tisíc, řekl

Budovu Kliniky hlídala ze čtvrtka na pátek bezpečnostní služba. Někteří...

Exekutor v pátek předal budovu Kliniky na Žižkově Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a jeho práce na místě...

Najdete na iDNES.cz