Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši asi 2,6 miliardy korun podle radního pro finance Zdeňka Kovářík (ODS) magistrát vezme z prostředků vyčleněných na stavbu linky metra D, na kterou město dlouhodobě spoří.
Návrh rozpočtu nyní proberou výbory zastupitelstva. Magistrát ho vyvěsí na úřední desce a 12. prosince jej na posledním zasedání letošního roku projednají zastupitelé.
Běžné výdaje hlavního města se vyšplhají přibližně na 91 miliard. Největší část poputuje do dopravy a sice 30,28 miliardy korun, z nichž většina bude vyčleněná na provoz MHD. Druhou nejnákladnější rozpočtovou položkou bude školství s částkou 28,4 miliardy korun. Téměř šest miliard korun půjde do zdravotnictví a sociální oblasti, tři miliardy pak na městskou infrastrukturu a na bezpečnost.
Rozpočtový deficit byl v říjnu 200,7 miliardy korun, uvedl resort financí |
Na investice je vyčleněno asi 22,29 miliardy korun, dalších 14 miliard Praha přidá z nevyčerpaných peněz minulého roku. Podle Kováříka je taková investice rekordní. Určité požadavky radních se nicméně i tak do plánu nedostaly.
„Část požadavků je na taková ta drobná přání, která vám ovšem v součtu dají vysoké částky a vlastně by vyzobaly prostor strategickým investicím,“ dodal.
Největší plánovanou investiční položkou je stejně jako letos stavba metra D, na kterou má půjde 6,1 miliardy. Na dostavbu sídla Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) má jít 1,2 miliardy, na rekonstrukci Průmyslového paláce a Divadla na Vinohradech poputuje necelá miliarda a 830 milionů korun.
Částku 2,3 miliardy korun rozpočet vyčleňuje na výkupy pozemků a nemovitostí. Mezi další velké investice patří stavba Dvoreckého mostu, dopravního terminálu na Smíchovském nádraží, tramvajové trati na Václavském náměstí nebo přestavba Libeňského mostu.
Návrh se však setkává i s kritikou, a to především ze strany opozičního hnutí ANO a Praha Sobě. Podle Ondřeje Prokopa (ANO) schválení návrhu na konci listopadu nedává dostatek prostoru pro to, aby se s návrhem seznámili i starostové městských částí.
Podle Kováříka je nicméně harmonogram stále stejný. „Harmonogram neuděláte jinak. Začít dřív se nedá, protože to nemá smysl,“ řekl. Odmítl i další Prokopovu kritiku týkající se výše investic, které jsou podle opozičního politika příliš nízké.
Poslanci navrhli přesuny 224 miliard v rozpočtu. Fialu zaskočily výhrady Hradu |
Projednání je zásadní i pro jednotlivé městské části, které do schválení toho celoměstského nemohou schvalovat vlastní plány na hospodaření hospodaření s penězi. Pro letošní rok město pracuje se schváleným rozpočtem s příjmy zhruba 105,8 miliardy a výdaji 109 miliardy korun.