Praha rozdělila 300 milionů na kulturu. Nejvíce dostali její oblíbenci

  11:17aktualizováno  11:17
Praha každoročně rozdělí na kulturu 300 milionů korun. To je nejvyšší suma v zemi. Největší přízně si momentálně užívají Divadlo Archa a centrum MeetFactory. Naopak třeba oblíbený Febiofest nedostal ani korunu. Jděte raději do Ostravy, vzkázalo město designérům a poslalo desítky milionů divadlu, kde očekával výsledky voleb Karel Schwarzenberg.
Praha rozděluje na kulturu 300 milionů korun, což je víc, než kolik dává Ministerstvo kultury a všechny kraje dohromady. (Ilustrační snímek)

Praha rozděluje na kulturu 300 milionů korun, což je víc, než kolik dává Ministerstvo kultury a všechny kraje dohromady. (Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Divadlo Archa a centrum MeetFactory dostaly při posledním porcování peněz na kulturu nejvyšší částky dvacet a deset milionů ročně, a to na čtyři léta (to je maximální doba trvání grantu).

Přitom v Arše šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg čekal v lednu 2013 na výsledky prezidentských voleb. MeetFactory založil výtvarník David Černý. I zahraniční média si všimla jeho sochy prostředníčku provokativně vztyčeného směrem k Hradu, kde v tu dobu seděl prezident a Schwarzenbergův konkurent Miloš Zeman.

Kam poputují peníze?

Divadlo Vosto5 2,9 mil. (2 roky)
Divadlo Archa 90,2 mil. (4 roky)
Divadlo Letí 4 mil. (2 roky)
Tanec Praha 850 tis. (2 roky)
Obec překladat. 1,2 mil. (3 roky)
MeetFactory 40 mil. (4 roky)

Nic nedostala třeba divadla Na Fidlovačce, Komedie, v Řeznické, Viola, Letní shakespearovské slavnosti či Febiofest.

Přidělené granty musí ještě schválit zastupitelstvo.

„Rozdělování grantů je objektivní, není ovlivněné ideologií,“ odmítá předseda kulturní komise Jiří Liška (TOP 09) otázku, zda není rozhodování stranicky motivované.

„Komise má patnáct členů a čtrnáct z nich jsou nestraníci a respektovaní odborníci,“ řekl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Dodal, že udělení víceletého kulturního grantu je pro organizace projevem nejvyšší důvěry.

Nutno dodat, že Archa i MeetFactory nabízejí jedny z nejkvalitnějších programů.

Praha rozděluje na kulturu tři sta milionů korun, což je podle Novotného víc, než kolik dává Ministerstvo kultury a všechny kraje dohromady. Archa má dostat čtyřikrát za sebou 22 až 23 milionů, MeetFactory čtyřikrát 10 milionů.

„Archa sídlí v objektu, kde majitel zvyšuje nájemné, peníze padnou právě na jeho úhradu,“ poznamenal Liška.

Jsou skvělí, přesto mají půlku

To, že část žadatelů našla u svých žádostí „nuly“, není divné. Vždyť peněz je omezené množství. Avšak vysvětlení komise je místy zarážející. Jedné firmě třeba nedali ani korunu a poslali ji na Moravu.

„Z hlediska současné kulturní komunikace a proměn jejích center by jistě bylo vhodné zvážit přesun těchto aktivit například do Ostravy,“ napsali odborníci k žádosti o necelé dva miliony na Ceny Czech Grand Designu. To v pořadatelské firmě Profil Media vyvolalo překvapení. „Vůbec nevíme, co si o tom máme myslet,“ uvedla za ně mluvčí Barbora Švehlová.

Z metropole se stěhovat nehodlají. „Odůvodnění je asi trochu trhlé, ale na ceny jim dáme prostředky z jiné škatulky,“ komentoval případ designérů Liška.

Zástupci Tance Praha si zase v hodnocení přečetli, jak jsou skvělí, ale pak našli u své žádosti půlku peněz a jen na dva roky místo na čtyři. Febiofest, na který ročně přijde v Praze asi 65 tisíc diváků, nedostal nic s tím, že jeho dramaturgie tápe, má nejasné financování a že chce nahradit slavnější filmový festival v Karlových Varech.

„Ale nás za dramaturgii chválí, nemáme ambici nahradit Vary a nevidíme žádné nejasnosti ve financování,“ reagovala Jarmila Záhorová, vedoucí produkce FebioFestu.

Systém rozdělování grantů se i přes aktuální problémy v posledních letech změnil k lepšímu. Dříve o nich rozhodovali zastupitelé, nyní mají vliv experti. Politickému nátlaku však i nadále čelí, jak připustil Liška. Tlak se však podle něj týkal projektů, jež neuspěly.

Komise musí podrobně kontrolovat i financování, protože v minulosti narazili na žadatele, kteří chtěli absurdní částky – třeba tři sta tisíc na telefonování nebo půl milionu na kancelářské potřeby pro šestidenní akci.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Najdete na iDNES.cz