Posuneme Prahu do současného tisíciletí, slibuje budoucí primátor Hřib

  11:33aktualizováno  11:33
Trpělivost přináší i primátorské řetězy. Zdeněk Hřib z Pirátské strany míří do čela metropole i přes kritiku koaličních partnerů Jana Čižinského a Jiřího Pospíšila, kteří mu vyčítali politickou nezkušenost. A naznačovali obavu, aby nebyl jejich partner druhou Adrianou Krnáčovou, která post pražské primátorky opouští.

Není post primátora vytrucovaný, když jste jako jediný z lídrů nechtěl ani trochu ustoupit?
Ne, tak to určitě není. Samozřejmě vítám konstruktivní přístup našich partnerů. My jsme ale do jednání šli hned od začátku s nabídkou ústupku, že se vzdáme jednoho radního ve prospěch potenciálních partnerů. Teď nám ostatní strany náš ústupek oplácejí.

Ten ústupek daly všechny strany, vy jste tehdy byli dokonce těmi posledními, kteří na to kývli. Ten možný truc je však v tom, že jste na koaličním jednání šli se stylem „buď budeme mít primátorský řetěz, nebo žádná koalice nebude“. Proč tak rázný postoj?
To vyplývá z toho, že jsme z těch tří uskupení, která se baví o koalici, měli nejlepší výsledek ve volbách. Chceme naplnit odpovědnost vůči našim voličům, a proto jsme usilovali o post primátora.

Není ale politicky nebezpečné jednat takto ultimativně?
Chceme, aby politika fungovala na základě předvídatelných nebo aspoň trochu předvídatelných pravidel. Pokud je zavedený úzus takový, že primátora má strana, která získala nejvíce hlasů z dané koalice, tak to chceme jen respektovat.

Budete s tímto přístupem, který kritizoval i Jiří Pospíšil, chodit na všechna politická jednání?
My prostě jen prosazujeme to, na co jsme podle našeho názoru získali nárok díky svému volebnímu výsledku. Máme z tří jednajících stran nejvíce hlasů. Ale teď tvoříme i společný program, na němž bude shoda, takže by neměl být problém. Nemyslím si, že bychom měli takový ultimativní styl celé čtyři roky.

Zastupitelstvo Prahy - kdo je kdo na 65 křeslech

ODS
Kandidátku Občanské demokratické strany (ODS) vedl člen strany Bohuslav Svoboda. Získala 14 mandátů.

Piráti
Kandidátku České pirátské strany (Piráti) vedl člen strany Zdeněk Hřib. Získala 13 mandátů.

Praha Sobě
Kandidátku oficiálně registrovanou jako PRAHA SOBĚ vedl Jan Čižinský. Před volbami starosta Prahy 7 (zvolený za Praha 7 sobě), také poslanec (zvolen za KDU-ČSL). Získala 13 mandátů.

Spojené síly pro Prahu
Kandidátku s oficiálním názvem TOP 09 a Starostové (STAN) ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla -"Spojené síly pro Prahu" vedl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Získala 13 mandátů.

ANO
Kandidátku ANO 2011 vedl zakladatel Fincentra Petr Stuchlík. Získala 12 mandátů.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB V PRAZE NAJDETE ZDE

Takže s argumentem, že jste dostali nejvíce hlasů, nebudete protlačovat i další věci, o nichž bude koalice během čtyř let jednat?
Ne ne ne, argumentace založená na zisku nejvíce hlasů se týkala jen požadavku na primátora. Nechystáme se na tom zakládat argumentaci v momentě, kdy se zjistí, že padá nějaký most. Určitě se nebude dít, že bychom říkali, že se most musí opravit a ne bourat a bude to proto, že jsme získali více hlasů než koaliční partneři.

Nemůže vám ve výsledku uškodit, že jste si primátora vydupali? V jedenáctičlenné radě budete mít jen tři posty. Vaši partneři Praha sobě a Spojené síly dostanou po čtyřech. Zároveň jim asi připadnou významnější oblasti, tudíž třeba nebudete mít možnost tolik ovlivnit některé věci.
S ohledem na to, že je shoda na programu, tak to nevidím úplně kriticky. I primátor má pod sebou nějakou gesci. Budeme jen muset pracovat ve třech za čtyři. Na to jsme ale připraveni.

Budete si kompenzovat menší počet křesel v radě města více posty předsedů magistrátních výborů, které jsou také placené?
O tom neuvažujeme. Rozhodně jde o věc, která na koaličních jednáních nezazněla.

Jaký chcete být primátor?
Takový, který prosadí změny, které jsou potřeba k tomu, abychom posunuli Prahu do současného tisíciletí.

Fotogalerie

Jak změny prosadit? Budete dohlížet na radní, jestli na nich pracují, či si chcete vzít důležité věci pod svůj patronát?
Koukám na vznikající koalici jednoznačně pozitivně. Strany mají ve svých řadách odborníky, z nichž se dá poskládat schopný tým. Rozhodně by vedení města mělo fungovat na týmovém principu.

Co vy osobně chcete změnit v Praze?
Je nutné udělat pořádek v městském majetku, primárně nemovitém. To znamená, že bychom měli zveřejnit seznam městských nemovitostí, kdo je má pronajaté, za kolik, do kdy, aby v tom byl přehled. Kdyby si někdo chtěl pronajmout městskou nemovitost, tak aby se mohl do toho seznamu podívat. Navýšili bychom tak i veřejnou kontrolu, což je to, na čem jsme pracovali v zastupitelstvu čtyři roky. A nejen na magistrátu, ale i například v Praze 1, kde jsme odhalili několik kauz, kde se jednalo právě o tento problém. Například nevýhodné pronájmy v Pařížské. Myslím si, že to lze stihnout třeba do půl roku.

Rada bez lídrů Spojených sil a Prahy sobě

 • Prahu povede koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy sobě
 • Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil v radě města nebudou. Pospíšil zůstane europoslancem a Čižinský starostou Prahy 7
 • Oba budou předsedy svých zastupitelských klubů. Podle Pospíšila budou s primátorem diskutovat o důležitých otázkách formou triumvirátu. „O tom, že bychom někoho podvedli nebo že bychom utíkali, nemůže být řeč,“ komentoval svou neúčast v radě Pospíšil. 
  Náměstky primátora budou:
  Adam Scheinherr (Praha Sobě) Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) Petr Hlaváček (Spojené síly) Petr Hlubuček (Spojené síly)
  Radní za Piráty:
  Vít Šimral, Adam Zábranský
  Další radní za Spojené síly:
  Hana Marvanová, Jan Chabr
  Další radní za Prahu Sobě:
  Hana Třeštíková, Milena Johnová
  Koalice bude mít v 65členném zastupitelstva 39 hlasů. (ble, ČTK)

Novináři se vždy ptají, co vládnoucí politik prosadil za prvních sto dnů. Čeho během této doby hájení chcete dosáhnout?
Budeme muset vyřešit nezbytnosti, které na nás spadnou. Třeba schválit rozpočet pro příští rok. Bez toho Praha nemůže fungovat. A druhá věc je pochopitelně výběr nového ředitele nebo ředitelky magistrátu. Jde o zásadní věc. Také budeme chtít nově obsadit vedení městských firem.

Celou kampaň jste nosil jedno béžové sako. Přiznal jste, že je to proto, aby si vás lidé zapamatovali. Po volbách už jste ho na sobě neměl. Až se stanete primátorem, vrátí se zpátky do hry?
Ode dne, kdy byly oznámeny výsledky voleb, jsem na sobě béžové sako neměl. Splnilo svůj účel a je teď zaarchivováno. Třeba ho někdy vydražím na dobročinné účely.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

To se snad ani ztratit nedalo, láteřil kouč Jílek. Tým chválil za výkon

Sparťanský kouč Václav Jílek diriguje své svěřence během zápasu Evropské ligy s...

Když po pohárovém utkání proti Trabzonsporu (2:2) přišel do kabiny, byl překvapený pozitivní atmosférou. „Kanga...

Další z rubriky

Zúženou Jižní spojku do centra Prahy zablokovala dlouhá kolona u nehody

Nehoda na rozkopané Jižní spojce. (16. 8. 2019)

Ranní provoz na pražské Jižní spojce zastavila nehoda dvou aut a kamionu v oblasti Záběhlic. Ve směru do centra se...

Blanku postihl výpadek proudu, tři pražské tunely byly hodinu zavřené

Tunel Blanka

Pražský tunelový komplex Blanka postihl krátce po poledni výpadek dodávek elektřiny. Brusnický, Dejvický a Bubenečský...

Boxer pár dní po odchodu z věznice začal přepadat ženy

Muž pár dní po odchodu z věznice přepadal ženy v Praze

Ze série loupežných přepadení žen, které se odehrály na Praze 5 loni na jaře, se od dopoledne před senátem Městského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz