Demonstranti byli oblečeni v oranžovém úboru zaměstnanců PS případně v oranžových vestách. Měli bubny, píšťalky, řehtačky a sirény. Na transparentech svítila hesla „Piráti zametají s těmi, kteří zametají naše město“, „Stop destrukci pražských služeb“, „Nechceme chaos“ či hashtag „StopPiratskeTyranii“.
Praha na jednání nakonec rozhodla, že založí pracovní skupinu složenou ze zástupců všech stran zastupitelstva, která bude mít za úkol situaci vyřešit. Zaměstnanci PS jsou ve stávkové pohotovosti kvůli kritice náměstkyně primátora Jany Komrskové.
Komrskové PS zůstane
Po čtyřhodinové diskusi schválili městští zastupitelé, že Pražské služby zůstanou v gesci Komrskové. Návrh ANO na odebrání, které zaměstnanci požadují, neprošel. Šéf firmy Patrik Roman ji na jednání dlouze kritizoval. „Velmi krátce po svém nástupu do funkce naprosto bezprecedentně začala škodit,“ řekl.
Odsoudil vyjádření náměstkyně ohledně emisí zrekonstruované spalovny v Malešicích, které podle něj bylo úplně nesmyslné. „Místo toho, aby naši zaměstnanci za (rekonstrukci) byli pochváleni, tak tohle bylo absolutním plivnutím do obličeje ze strany paní radní Komrskové,“ uvedl.
Spalovna v Malešicích má nové kotle. Zpracují statisíce tun odpadu![]() |
Odebrání firmy z gesce Komrskové navrhlo hnutí ANO, podle kterého by firma měla přejít pod primátora Bohuslava Svobodu (ODS). „Jak chce dál vést firmu, ve které si znepřátelila většinu zaměstnanců?“ řekl zastupitel a předseda pražského ANO Ondřej Prokop.
Návrh nicméně zastupitelé neschválili, což podle předsedy největší odborové organizace firmy Miloslava Jukla znamená pokračování stávkové pohotovosti. Jukl dodal, že další postup odboráři projednají.
„Úkolem nás politiků je vytvořit zaměstnancům společností vlastněných městem stabilní pracovní podmínky, klid na práci a projevit respekt za službu, kterou každodenně odvádějí pro in-housy pro naše stoprocentky úkolem není, je využívat je ke svému politickému boji či snahám upevnit si moc. To vše totiž vede k destabilizaci fungující městské společnosti. I proto jsme dnes prostřednictvím primátora navrhli tisk a byl bych rád, kdyby po vzájemné diskuzi přinesl řešení problémů v Pražských službách, ať už jde o mzdy zaměstnanců, tak především o pravidla pro in-housy pro naše stoprocentky, abychom těmto problémům do budoucna předcházeli,“ uvedl k situaci v Pražských službách předseda zastupitelského klubu ODS Tomáš Portlík.
Valorizace mezd a další požadavky
Odboráři také požadovali valorizaci mezd na úroveň čtyř procent, v čemž jim již vyhovělo vedení firmy. Komrsková dnes řekla, že to bude řešit i při přípravě rozpočtu na příští rok.
Odborářům vadí tlaky Komrskové na Pražské služby a jejich ředitele, hrozí stávkou![]() |
Druhým požadavkem bylo ukončení snah o oddělení úseku zabývajícího se dopravním značením a jeho podřazení prostřednictvím pachtu pod Technickou správu komunikací (TSK). To zaměstnanci označili za počátek štěpení společnosti. Komrsková dnes uvedla, že bylo dosaženo dohody a dopravní značení bude TSK stejně jako dosud objednávat u PSAS.
Průběh jednání
Před začátkem schůze si s demonstrujícími přišel promluvit Hřib s Komrskovou, s odborovými předáky se přeli kvůli zakázkám, které PS zadávají jiným firmám. Demonstranti na Hřibova slova reagovali bubnováním, křikem a pískáním.
Někteří zastupitelé seděli v sále oblečeni v oranžových vestách, zaměstnanci PS obsadili v sále celý prostor pro veřejnost. Do sálu si přinesli i část transparentů. V sále byl přítomný také ředitel firmy Patrik Roman, pod sakem měl oranžové tričko. Zaměstnanci ho přivítali obrovským potleskem.
Stop šikaně, skandovali pracovníci Pražských služeb. Vyhlásili stávkovou pohotovost![]() |
„Tady se nám poprvé po roce 1989 může stát, že bude stávkovat tato městská firma. Praha může vypadat jako Neapol, a to jen proto, že Piráti opět řídí firmu po pirátsku, to znamená, že se ji snaží rozložit. Dva náměstci za Piráty spolu nespolupracují. Zakázky, místo aby je město dávalo přímo Pražským službám, tak dodává přes jinou městskou firmu. Musíme si o tom popovídat. Mám připravený návrh usnesení, návrh řešení,“ prohlásil Předseda zastupitelského klubu Patrik Nacher (ANO), když navrhl zařazení bodu na program schůze. Demonstranti reagovali bouřlivým potleskem.
„Je problém s vedením Pražských služeb, které je ve zjevném střetu zájmů. A druhý problém je s nevýhodnými smlouvami, které byly uzavřeny Patrikem Romanem za Pražské služby mimo zákon o zadávání veřejných zakázek. Problém je v tom, že mají ceny, které jsou o 30 procent vyšší oproti obvyklým cenám na trhu,“ řekl v debatě Hřib a odkázal na dnešní článek na iDNES.cz.
Podle zjištění redakce Jaroslav Poustevník, jednatel společnosti Japos-stav, která od Pražských služeb získala v roce 2021 čtyřletý kontrakt za více než 130 milionů korun, stavěl Patriku Romanovi apartmán v chorvatském Omiši a obchodoval s pozemky s Romanovou manželkou. Firma také rekonstruovala libereckou vilu, která řediteli Pražských služeb patří.
Apartmán u moře pro šéfa městské firmy. Dům je od firmy, která od ní brala zakázku![]() |
„Suma sumárum, z městské firmy nám odtékají peníze přes nevýhodné smlouvy, uzavřené s něčím kamarádem. A ty peníze, které takto odtékají z firmy, by šly použít na vaše platy, anebo na rozvoj firmy,“ řekl Hřib demonstrantům, kteří reagovali křikem a pískotem.
„To, co se děje ve firmách, které vedou Piráti, je katastrofa. Říkám to s vědomím toho, že je to můj koaliční partner. Ale jestli se tady, milí Piráti, budete řídit jen podle novinových článků, to není vedení města. To je amatérismus,“ reagovala náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).
Předseda klubu SPOLU Tomáš Portlík (ODS) uvítal zařazení bodu na jednání. „Vyhlášení stávkové pohotovosti, stejně jako požadavky odborářů, vnímáme velmi vážně,“ uvedl.
Zastupitele Kočího, který se vydával za místostarostu, odvolali z výboru![]() |
Spor mezi Komrskovou a vedením a zaměstnanci Pražských služeb eskaloval v posledních týdnech v souvislosti se snahou náměstkyně odvolat šéfa firmy Patrika Romana kvůli údajnému střetu zájmů. Zbytek vedení společnosti a zaměstnanci se za ředitele postavili a snahu označili za vyvrcholení dlouhodobě nepřátelského postoje náměstkyně vůči Pražským službám.
Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost 3. března, požadují, aby společnost nadále nebyla v gesci Komrskové, aby byly mzdy zaměstnanců valorizovány na obdobné úrovni jako v dopravním podniku a aby město ukončilo snahy o štěpení firmy spočívající v plánu převést zaměstnance, kteří mají na starost dopravní značení, s pomocí pachtu pod Technickou správu komunikací (TSK).
Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu zhruba pro dvě třetiny metropole. Zaměstnávají téměř 2000 lidí. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Firma má na starosti i údržbu komunikací či provoz spalovny v Malešicích. Předloni firma vykázala zisk po zdanění zhruba 405,6 milionu korun, což znamenalo meziroční nárůst asi o 342,4 milionu.