Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý na tiskové konferenci oznámil, že odvolá končícího předsedu Pirátů Ivana Bartoše z pozice ministra pro místní rozvoj. Přitom krátce předtím spolu oba politici jednali, ale Fiala své rozhodnutí sdělil Bartošovi po telefonu až těsně před tiskovou konferencí.
To celé vedení Pirátů rozlítilo a situaci komentovali slovy jako zrada a kmotři. Pražský radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti) například premiéra na síti X označil za sraba a podrazáka. Podle vyjádření pražských představitelů obou celostátně nyní znesvářených stran však vládní krize není důvodem pro rozpad magistrátní koalice.
Piráti odcházejí z vlády, řekl Bartoš. Za něj ministerstvo povede Jurečka |
„Za nás od začátku koalice platí, že je potřeba upřednostnit zájem Prahy před stranickými zájmy. Takže i když máme různé programy, různé cíle, různé názory, všichni jsme byli zvoleni Pražany a všichni máme zodpovědnost k tomuto městu. My si to uvědomujeme a pevně věřím, že s určitou mírou potřebné sebereflexe i Piráti,“ reagoval pro iDNES.cz primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s tím, že na stole není varianta nahrazení Pirátů hnutím ANO a Prahou sobě.
Nesourodé, ale stabilní
Jeho slova potvrzuje i předseda zastupitelského klubu SPOLU a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). „V tuhle chvíli nemáme důvod k tomu, abychom něco personálně měnili. Sice se často hádáme, ale jako koalice jsme stabilní,“ říká.
Ani z pirátského tábora nezaznívají výzvy k rozchodu. Podle náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) má jeho strana v plánu nadále dodržovat koaliční smlouvu včetně programového prohlášení.
Fiala je dobytek, zní od Pirátů. Bartoš očekává, že strana ve vládě skončí |
Vůli pokračovat ve stejném složení vyjádřila také náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti). Připomíná například podporu Svobody ze strany Pirátů v době, kdy po odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena z prezidentské kandidatury vzrostl tlak na výměnu osmdesátiletého primátora.
„Okamžitá výpověď koaliční smlouvy je v našem případě určená spíš pro případ nějakého skandálu. Po porodních bolestech, kterými sestavování této koalice prošlo, by se snad neměla hned zase rozpadnout,“ míní Komrsková.
Koalici SPOLU a Pirátů si ještě před komunálními volbami v roce 2022 nikdo nedokázal v Praze představit. V předvolební kampani se do sebe obě strany tvrdě pouštěly.
Pak ale voliči rozdali karty a rázem bylo jasné, že dosavadní koalice Pirátů, Starostů a Prahy sobě nemá dost křesel, aby pokračovala dál. Začala tak nekonečná jednání o vytvoření partnerství na vládním půdorysu mezi hnutím STAN, koalicí SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráty.
Ta byla tak zablokovaná, že koncem roku 2022 to dokonce vypadalo, že SPOLU zvolí Svobodu na post primátora za pomoci hnutí ANO. Pokus nakonec zhatila senátorka Hana Kordová Marvanová (nez.), která těsně před volbou na zastupitelstvu prohlásila, že toto spojení nepodpoří, čímž SPOLU a ANO ztratily potřebnou většinu.
Nakonec se loni v únoru podařilo koalici v současné podobě vytvořit. O rok a půl poté je ale v řadě případů vidět, o jak nesourodý svazek se jedná. Kvůli neschopnosti dojít ke kompromisu váznou například takové otázky, jako je zdražení jízdného v MHD nebo parkovací reforma, která má mimo jiné zvednout ceny parkovného v modrých zónách.
Piráti Prahu potřebují
Další milník ve vývoji celé situace nastane v pondělí, kdy Piráti hlasováním na svém fóru rozhodnou, zda skutečně z vlády definitivně vystoupí. Přestože se tak ale nejspíš skutečně stane, stabilitu pražské koalice to podle politologa z CEVRO Institut Ladislava Mrklase neovlivní. „Předně je potřeba si říct, že v Praze ani po dvou letech od voleb není žádná jiná alternativa než stávající koalice a Piráty tak SPOLU nemůže vyhodit,“ míní.
„Může se ale stát, že SPOLU na Piráty programově více přitlačí, protože je mají teď na lopatě. Piráti se totiž budou potřebovat na úrovni Prahy co nejvíc prezentovat, jelikož jim nezbude jiná aréna, kde se mohou předvést,“ dodává Mrklas.