Náhodnému chodci mladík rozkopl lebku, odsedí si devět let

  11:43aktualizováno  11:43
Za surové a nevyprovokované napadení z loňského března u stanice metra Chodov, při kterém podle obžaloby těžce zranil náhodného chodce, si třiadvacetiletý recidivista Tomáš Pejpal odpyká devět let ve věznici s nejpřísnějším režimem. O vině a trestu dnes dopoledne rozhodl senát Vrchního soudu v Praze. Rozsudek je pravomocný.

Pejpala soud uznal vinným z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Do verdiktu započítal také jeho předchozí odsouzení za krádeže. Vrchní soud dnes také stanovil, že mladík má uhradit přibližně půl milionu korun odškodného a bolestného. 

„Nezjistili jsme pochybení v této věci ani v průběhu vyšetřování, ani při jednání u soudu prvního stupně. Znalecké posudky z oboru psychiatrie i soudního lékařství byly řádně zpracovány. Obžalovaný netrpí duševní poruchou. Chová se nestandardně, je to jeho výraz určité arogance k orgánům trestního řízení,“ řekla předsedkyně senátu Pavla Augustinová při zdůvodnění rozsudku.

I trest na samé horní hranici sazby podle rozsudku odpovídá povaze případu. „Rozhodně není nepřiměřeně přísný, je ve věci přiléhavý. Obžalovaný představuje osobu pro společnost nebezpečnou, neprojevil lítost, jeho prognóza je do budoucna nepříznivá,“ zdůraznila soudkyně.

Ta uvedla, že Pejpal na oběť zaútočil zákeřně, zezadu a neposkytl mu vůbec možnost na agresi reagovat, jakkoli se bránit. Pro obviněného nemusí jít o konečnou výši trestu. Z minula má ještě jedno odsouzení za krádež, za níž dostal podmínku. K devíti letům tak může přibýt další rok za mřížemi.

Současný rozsudek tak odpovídá loňskému prosincovému rozhodnutí Městského soudu v Praze. Proti němu se odvolala státní zástupkyně, která požadovala zpřísnění právní kvalifikace a trestu. Pro to ale vrchní soud neshledal podmínky.

I Hepnarová cítila nenávist

Ortel napadla okamžitě také obhajoba, advokát ve svých závěrech především kritizoval expertízy psychiatra a soudního lékaře. Podle právníka nebyl řádně posouzen duševní stav obžalovaného, ani přesně způsob vzniku poranění oběti.

„Znovu by mělo být posouzeno, v jakém duševním stavu se můj klient nacházel ve stavu útoku a také při prvním výslechu na policii,“ argumentoval obhájce. Ten také tvrdil, že nešlo o nevyprovokovaný útok, jak uváděla obžaloba.

„Hrozně mne mrzí, že jsem se nestihl připravit. Chtěl bych se ještě odvolat,“ řekl Pejpal na závěr jednání. Přitom proti rozhodnutí vrchního soudu již odvolání není možné. I během jednání se choval podivně, usmíval se a musel být soudkyní napomínán.

„Také Olga Hepnarová cítila nenávist ke společnosti, i Zdeněk z Uherského Brodu, který zastřelil z frustrace osm lidí. Kolik lidí asi zabije z frustrace Pejpal? Já přežil jen náhodou. Mám lebku rozkopnutou na 12 místech,“ napsala soudu oběť.

Ta podle vyjádření Pejpalovu agresi odnesla trvalým zdravotním postiženým, poraněním mozku s nutností dalších operací a mnoha omezeními v životě.

Neférový souboj

Za denního světla, přibližně hodinu po poledni 11. března 2018, osmadvacetiletý počítačový analytik s přítelkyní procházel mezi obchodním centrem a stanicí metra Chodov, když jej naprosto nečekaně Pejpal tvrdě kopl do hlavy.

Napadený se zřítil k zemi, přítelkyně a další svědci mu okamžitě poskytli první pomoc, záchranka ho poté transportovala do nemocnice. „Kdyby poškozenému nebyla poskytnuta včasná, vysoce kvalifikovaná péče, mohlo dojít k úmrtí,“ popsal rozsáhlá poranění lebky a mozku soudní lékař Jiří Hladík.

Pejpal z místa činu v klidu odešel, podle záběru z bezpečnostních kamer ho identifikoval jeden z policistů, který ho znal. „Byl to z mé strany dost neférový souboj,“ řekl při prvním výslechu vyšetřovateli útočník. Ten podle svých slov útočil proto, že mu byla zima, neměl práci a trpěl frustrací.

Podle psychiatra netrpěl duševní nemocí, ale smíšenou poruchou osobnosti. Ta není léčebně ovlivnitelná. Byl také v podmínce za majetkové delikty, za ty si v minulosti u různých obvodních soudů vyslechl šest trestů.

Autor:

Nejčtenější

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Při nehodě auta a tramvaje v Trojské ulici zemřela mladá řidička

Zničené osobní auto po střetu s tramvají v Trojské ulici.

Při tragické nehodě osobního automobilu a tramvaje v neděli odpoledne v Trojské ulici zemřela mladá řidička auta....

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Autor hitu Despacito Luis Fonsi vystoupí v Praze s živou kapelou a tanečníky

Luis Fonsi

Portorický zpěvák Luis Fonsi přijede poprvé do Česka, aby tu předvedl dvou velkolepou show pod širým nebem. Láká na...

Uživatelé opia se utábořili u makového pole, došla si pro ně policie

Policejní akce s krycím názvem Palice (22. července 2019).

Středočeští policisté se zaměřili na skupinu, která na Kladensku stanovala v remízku okolo makového pole. Měli...

Rachot v Edenu. Koncerty Rammstein neměly povolení, zlobí se Praha 10

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka (ODS) potřebné...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz