Pasáž na Budějovické nebude magistrát bourat ani prodávat, opraví ji

  17:58aktualizováno  17:58
Pasáž s terasou na Budějovické v Praze 4 se letos může začít opravovat. Magistrát přitom ještě před Vánoci stál o její zboření. Vedení Prahy zatím neví, zda pasáž odprodá majitelům přilehlého obchodního domu DBK, nebo zůstane ve vlastnictví města, které ji obnoví.

Pasáž u metra Budějovická v Praze 4. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Až devadesát tisíc lidí denně ještě před rokem procházelo jižním vestibulem stanice metra Budějovická a navazujícím podchodem. Kvůli havarijnímu stavu betonové konstrukce však magistrát nechal loni v lednu nečekaně prostor zcela uzavřít.

Teprve před dvěma týdny dostali obyvatelé Prahy 4 vytoužený vánoční dárek. Po vleklých sporech o bezpečnost bylo místo provizorně zabezpečeno a veřejnosti zpřístupněno.

Nyní však musí město urychleně vyřešit také osud pasáže z dlouhodobého hlediska. Magistrátní úředníci začali už loni na jaře na základě hodnocení statika připravovat projekt demolice a zažádali o potřebná povolení.

Jenže proti tomu se vzedmula vlna odporu, nesouhlasí zejména majitelé přilehlého obchodního centra DBK. Podle jejich nedávného vyjádření by takový postup byl v rozporu se zdravým rozumem i správním řádem.

Mediální zástupce DBK Michal Donath sdělil, že magistrát dosud na bourání trval. Ještě při kontrolní prohlídce krátce před Vánocemi firmě podle Donatha předal zástupce magistrátu výzvu k účasti na projednávání projektové dokumentace k odstranění konstrukce.

Nové vedení bourání odmítá

Plány hlavního města se ale chystá zásadně přehodnotit nový radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

„Za mě by byla demolice špatné řešení. Staticky i konstrukčně se to dá vyřešit a opravu provést,“ je přesvědčen Chabr.

Fotogalerie

Podle něj je navíc pasáž i s terasou nad ní konstrukčně propojena s obchodním centrem i další sousedící budovou České spořitelny. „Bourání by tak bylo velice těžko proveditelné,“ tvrdí radní.

Prvním krokem by nyní podle něj mělo být uzavření memoranda o spolupráci mezi všemi zúčastněnými stranami, tedy hlavním městem, radnicí Prahy 4, dopravním podnikem i soukromými subjekty, které zde fungují.

Cílem má být urychlené nalezení trvalého řešení problému. Jasněji může být už v příštím týdnu, kdy se zástupci hlavního města s vedením DBK sejdou.

A majitelé obchodního centra jsou spolupráci nakloněni.

„Pokud bude na straně magistrátu vůle domluvit se na celkovém řešení, tak budeme jenom rádi. O to celou dobu usilujeme a budeme se na opravách podílet,“ sdělil předseda představenstva DBK Praha Miroslav Velfl a dodal, že s příchodem nového vedení na magistrát věří v lepší vzájemnou komunikaci.

Dvě možnosti

Pokud skutečně z plánované demolice sejde, nabízí se dvě možnosti dalšího postupu. První z nich dlouhodobě prosazuje DBK, které chce stavbu od Prahy odkoupit a zrekonstruovat.

Jednání na toto téma se už mezi oběma stranami v minulosti uskutečnilo, k žádné dohodě ale tehdy nedošlo, protože se po právní stránce jedná o poměrně složitou záležitost. Město by například prodalo pouze samotnou konstrukci, nikoliv však pozemky pod ní.

Pasáž u metra Budějovická

  • Kolaudace podchodu u metra Budějovická se uskutečnila v roce 1977. Od té doby však stavbu nikdo neudržoval, neboť nebylo jasné, kdo je vlastně majitelem. Objekt totiž nebyl nikdy zapsán do katastru nemovitostí.
  • V havarijním stavu je pasáž podle průzkumů minimálně od roku 2010.
  • Přestože v roce 2015 schválila rada i zastupitelstvo Prahy rekonstrukci, práce nikdy nezačaly.
  • Na základě posouzení statika byl podchod 19. ledna 2018 uzavřen.
  • Provizorně byl pro chodce obnoven teprve 18. prosince 2018.

Přesto obchodníci o takové řešení stojí nejvíce. „DBK je stále připraveno po příslušném majetkovém vypořádání převzít terasu do vlastní správy, na vlastní náklady ji opravit a umožnit Pražanům její využívání v souladu s původním záměrem autorů projektu manželů Machoninových,“ slibuje Donath.

Druhou variantou je, že chátrající stavba zůstane ve vlastnictví města, které ji obnoví společně se zbylými signatáři chystaného memoranda. Kdo by se jakou měrou podílel, by ale bylo teprve předmětem dalších jednání.

Vedení Prahy zatím nemá jasno v tom, ke kterému řešení se přiklonit. Radní Chabr nicméně sdělil, že preferuje takové řešení, které povede k rychlejší obnově léta zanedbaného místa. K dohodě o dalším postupu by však mělo dojít do konce ledna.

Následně se mají rozjet administrativní přípravy a samotné práce by podle optimistických odhadů mohly začít už v létě. „Pokud se rychle domluvíme, je možné opravu kompletně realizovat ještě v letošním roce,“ doufá šéf obchodního centra Velfl.

Podle odborníků by se rozpočet kompletní obnovy betonové konstrukce u stanice metra měl vejít do 30 milionů korun. Naopak demolice a následné budování zcela nového projektu by znamenala výrazné prodražení a náklady kolem 100 milionů korun.

Prostranství u metra Budějovická je centrálním bodem Prahy 4, která je s téměř 130 tisíci obyvateli největší městskou částí v metropoli. Právě téměř roční uzavírka jednoho ze dvou výstupů s navazující pasáží značně komplikovala život především místním lidem, kteří tudy procházejí na polikliniku, k nedalekému sídlišti, na úřad radnice nebo do sousedního obchodního domu. Navíc se kvůli tomu výrazně zhoršil přestup z metra pro handicapované, seniory i maminky s kočárky.

Uzavřená pasáž na Budějovické v Praze 4 (13. 3. 2018)

Nejčtenější

Slavia - Sevilla 4:3 po prodloužení, postup trefil v poslední chvíli Traoré

Slávisté slaví postup do čtvrtfinále Evropské ligy proti FC Sevilla.

Byla to noc, na kterou slávisté nikdy nezapomenou. Zážitek na celý život. Český tým dovedl odvetu Evropské ligy proti...

Vysněný los. Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy vyzve Chelsea

ROZLOSOVÁNO. Takhle vypadají dvojice pro čtvrtfinále Evropské ligy.

Slávističtí fotbalisté se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají s Chelsea. První zápas se 11. dubna hraje v Edenu, odveta...

Muž s piercingem u penisu přepadl ženu a déle než hodinu ji znásilňoval

Hledá se pachatel, který na Praze 10 znásilnil ženu

Policisté pátrají po muži, který v Praze 10 přepadl a déle než hodinu znásilňoval šestapadesátiletou ženu vracející se...

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Další z rubriky

Přívoz v Troji je mimo provoz kvůli vysokému průtoku vody

Zatopený převoz

Přívoz nahrazující spojení mezi Císařským ostrovem a Trojou po pádu tamní lávky je od 6. března kvůli zvýšené hladině...

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Policie chce obžalovat cizinku, která na Silvestra v Praze srazila dvě ženy

Auto v pražské Bělehradské ulici srazilo dvě ženy

Pražští policisté navrhli obžalovat řidičku, která o loňské silvestrovské noci v podnapilém stavu na přechodu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz