"Nepovažujeme za vhodné pronajímat pozemek pro projekt, který je v rozporu s naší i mezinárodní legislativou, neboť pro evropské země není možné vydat povolení dovozu pro delfíny pocházející z volné přírody, pokud jsou dováženi pro komerční účely. A vystoupení pro veřejnost zcela jistě komerční účel je," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Primátora neobměkčila ani nabídka terapií pro zdravotně postižené. "Nabízené terapeutické plavání s delfíny - jednorázově v délce sedmi minut - a jeho léčebné účinky jsou sporné. Navíc zde hrozí riziko onemocnění, protože není vhodné tuto metodu provádět s delfíny, kteří zároveň vystupují pro veřejnost," dodal primátor Svoboda s tím, že zvířata budou převezena tisíce kilometrů daleko a jejich původ je neznámý.
Rada Unie českých a slovenských zoo už dříve kritizovala delfinárium jako neetické, podle nich by navíc porušilo zákon. Ten zakazuje provozovat zařízení typů pojízdných zvěřinců. "Delfínovití nesmí být chováni a využíváni k drezuře v mobilních zařízeních pro drezuru zvířat," citovalo zákon pět ředitelů podepsaných pod prohlášením - z Liberce, Prahy, Ostravy, Bratislavy a Ohrady. Navíc delfinárium označili za neetické kvůli zneužívání volně žijících zvířat k výdělečným účelům.
Organizátor akce Artur Kaiser delfinárium hájil, že přípravy zabraly tři roky a zvířata by po cestě z Turecka měla měsíc na aklimatizaci. Navíc chtěl přivézt i skupinu specialistů na delfíny. "Vše včetně cesty je dokonale naplánované a udělané s citem ke zvířatům," uvedl v prosinci v rozhovoru (celý rozhovor si přečtěte zde).
Delfinárum mělo být v Karlíně. V žádosti společnost Konsorcium Rohan uvedla mimo jiné, že má zájem o pronájem pozemků o rozloze zhruba 3 000 metrů čtverečních za účelem provozování delfinária a cirkusu na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou a ročním nájemným 190 korun za metr čtvereční.