Novoroční ohňostroj v Praze připomene třicet let od sametové revoluce

  18:33aktualizováno  18:33
K oslavám Nového roku patří tradičně i novoroční ohňostroj. Ten zatím poslední se v Praze nesl ve znamení oslav sta let Československé republiky a také v roce 2019 bude co slavit. Tentokrát to bude výročí 30 let od sametové revoluce. Nad Prahou se ohňostroj rozzáří 1. ledna v 18 hodin.

Prahu ozářil 1. ledna 2018 v podvečer tradiční novoroční ohňostroj. (1. ledna 2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Příběh novoročního ohňostroje je koncipován k výročí třiceti let od sametové revoluce. Potrvá 10 minut a 52 sekund a v podstatě popíše listopadové události roku 1989,“ sdělil Martin Peter, který podobu ohňostroje vytvářel. Příprava mu prý zabrala zhruba měsíc.

„Je potřeba zvážit všechny aspekty, dýmovost efektů i umělecký přínos. Existuje výběrové řízení a je zadáno téma. Já si pak sednu a začnu se zamýšlet, jak to udělat a pojmout příběhovou linii. Poté k tomu vyberu hudbu,“ popsal tvůrčí proces Peter.

Na začátku novoročního ohňostroje za 1,7 milionu korun zazní hudební symbol sametové revoluce, tedy píseň Modlitba pro Martu od Marty Kubišové. Následně diváci uslyší rozhovor mezi otcem a dcerou. Dívka se otce bude ptát, co se to hrálo za písničku, a také na to, proč lidé protestovali.

„Tatínek jí odpoví, že ta doba byla nesvobodná a člověk nemohl dělat všechno to, co chtěl, a dokonce i některá hudba byla zakázána. Proto tam zazní i Rolling Stones nebo Beatles,“ řekl Peter.

Finále ohňostroje ukáže, že všechno dobře dopadlo a lidé dosáhli svobody. Při této poslední části zazní píseň Náměšť od Jaroslava Hutky a nakonec epická fanfára.

Co se týče barevného provedení světelné show, objeví se jako u minulého ohňostroje barvy české trikolory. Ohňostroj bude také dvakrát větší než ten předchozí. I tentokrát však použije firma tři pumy třísetmilimetrového kalibru, které vyrobili v Itálii.

Tichý ohňostroj neexistuje

Novoroční ohňostroj pro rok 2019 schvalovalo ještě předešlé vedení hlavního města. Podle toho nového však není jisté, jestli bude ohnivá show i na oslavu roku 2020.

Fotogalerie

„V příštím roce bude Praha reflektovat trend velkých evropských metropolí a popřípadě zvolí úspornější a zároveň efektivní variantu. Uvažujeme i o možnosti tichého ohňostroje, pokud tomu vyhoví lokální terénní podmínky a možnosti tvůrců,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pro MF DNES se vyjádřila i radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě), která zmínila, že se o dalším ohňostroji zatím nejednalo, avšak i ona potvrdila úvahu o tichém ohňostroji, nebo popřípadě o zrušení celé akce.

Zatím však nechtěla žádné závěry předjímat. Podle Martina Petera žádný takzvaný tichý ohňostroj neexistuje, respektive ne v takovém měřítku, jaké hlavní město potřebuje.

„Tichý ohňostroj bude nejspíš ten, který neprodukuje žádný hluk. Všechny pyrotechnické výrobky, které mají efekt a jsou viditelné z velké dálky, fungují na principu černého střelného prachu. Ty vždy produkují kvantum hluku. Pokud by se měl udělat v Praze novoroční ohňostroj, neexistuje varianta, která bude tichá a zároveň efektní pro diváka,“ řekl Peter.

Podotkl, že by se dal udělat takzvaný barokní ohňostroj, který sice tichý je, ale vystřeluje do výšky zhruba deseti až dvaceti metrů, což by obyvatelé Prahy viděli jen velmi zblízka.

Omezení v dopravě

Pro automobilovou dopravu uzavře magistrát 1. ledna od 16 hodin do 18.30 několik míst v Praze.

  • Dvořákovo nábřeží v úseku Štefánikův most – náměstí Jana Palacha
  • nábřeží Edvarda Beneše v úseku Klárov – Štefánikův most
  • Čechův most, Mánesův most, Štefánikův most, most Legií
  • Pařížská v úseku ulice Bílkova – náměstí Curieových
  • 17. listopadu v úseku nám. Jana Palacha – náměstí Curieových 
Provoz tramvají (Mánesův a Čechův most, pravobřežní silnice od Národního divadla po náměstí Curieových) bude pro cestující přerušen v 17.30 hodin. Tramvajová doprava na dalších komunikacích – Štefánikův most a most Legií – bude řízena operativně podle situace ve spolupráci s Policií ČR.

Magistrát doporučuje cestujícím nespoléhat na tramvaje a využít v době ohňostroje především metro.

Pojem tichého ohňostroje podle něj vznikl v Itálii. „Někde se objevil článek, že v Itálii zvažují v jednom městečku variantu tichých ohňostrojů, a hodně lidí se toho chytlo. Už však v článku nikdo nenapsal, že jde o městečko s malým počtem obyvatel a koukají na to ze vzdálenosti desítek metrů,“ dodal Peter.

Ochránci přírody nejsou proti ohňostroji

Čeští ochránci přírody pravidelně proti ohňostrojům bojují. Nejvíce třeba v roce 2013, kdy se ohňostroj odpaloval na pontonu na Vltavě a uhynuly při něm dvě labutě, za což se magistrát později omluvil. 

Podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody sice pořád není pořádání ohňostrojů ideální, ale umístění na Letné je stále lepší než na Vltavě.

Martin Peter argumentoval, že ohrožení zvířat nehrozí, neboť před odpalem vystřelují dělobuchy, které mají zvířata vyplašit tak, aby utekla pryč.

Novoroční ohňostroj z 1. ledna 2018 oslavující 100 let Československa

Autor:

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Tažený autobus naboural do lampy, část sloupu dopadla na zastávku

V Praze 11 naboural odtahovaný autobus do lampy. (19.6.2019)

Na pražském Chodově dopoledne boural vůz odtahové služby, který vlekl na tyči autobus. Právě tažené vozidlo pokácelo...

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Výbuchy, zranění. Obchodní dům na Smíchově cvičně obsadili teroristé

Pražská policie nacvičovala zásah při teroristickém útoku na Smíchově....

Policisté od půl jedné v noci trénovali v obchodním centru na pražském Smíchově zásah při teroristickému útoku. Bylo to...

Najdete na iDNES.cz