Na Bulovce na konci roku podalo výpovědi 212 z 560 tamních lékařů, část z nich ji stále nezrušila.
„Někteří nesouhlasí s dohodou uzavřenou na celostátní úrovni, a jelikož většina lékařů není členem žádné odborové organizace, necítí se podobnou dohodou nijak vázáni,“ komentuje Eva Stolejda Libigerová, mluvčí fakultní nemocnice Bulovka.
S lékaři, kteří nadále odmítají sloužit více než povinných 150 hodin, stále jednají.
V plném provozu
„Vzhledem k tomu, že nemocnice je typem pracoviště fungujícího v nepřetržitém provozu, chceme po dohodě s lékaři zavést nepřetržitý pracovní režim, který nejlépe odpovídá provozu jednotlivých oddělení. Práci budeme organizovat ve standardních osmihodinových směnách nebo čtyřiadvacetihodinových službách,“ tvrdí Libigerová s tím, že nemocnice prý v současné době neočekává prodloužení objednacích a čekacích dob v ambulancích.
Některé nemocnice trvale omezí péči. Řeší, jak neporušit zákon |
Legalizace 24hodinového pobytu na pracovišti byla jedním z požadavků protestujících lékařů. Podle Libigerové je to na akutním lůžkovém oddělení nejefektivnější rozvržení práce. Zakotvení takto dlouhé služby do legislativy uvítali také ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) nebo v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Pracoviště s nepřetržitým provozem doposud nebylo možné provozovat v pravidelném jednosměnném režimu a být v souladu se zákonem.
Přesčasovou práci ve VFN na podzim vypovědělo 319 lékařů z celkového počtu 1 250. Podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové výpovědi zatím stáhla polovina z nich. „K žádnému zásadnímu útlumu neakutní péče v prosinci nedošlo, proto nepředpokládáme ani žádné dramatické zpoždění a dohánění operativy v lednu a dál,“ dodává Heřmánková.
Lékaři vyčerpají zákonné přesčasy do druhé poloviny roku, varuje komora |
V Nemocnici Na Homolce podpořilo protest 11 lékařů a všichni už výpověď z přesčasů odvolali. „U nás se nic moc nedělo, téměř nikdo v naší nemocnici nemá s přesčasy problém. Nemocnice je stále v plném provozu,“ potvrzuje tamní anesteziolog, který si však nepřál být jmenován. Bez omezení funguje i ÚVN. „Naše nemocnice byla v běžném provozu celý rok 2023 a stejně je to od počátku roku nového,“ říká Zinke.
Navýšení počtu lékařů
I pokud by byli všichni lékaři ochotni sloužit zákonných 416 hodin ročně, ve většině nemocnic to dlouhodobě nebude stačit. Uzavřené dohody považují zástupci nemocnic i odboráři za krátkodobé řešení, které podle nich zajistí standardní fungování na nejbližší tři nebo čtyři měsíce. Nemocnice mají na výběr z následujících možností: trvale omezit péči o pacienty, nebo přijmout nové lékaře, kterých je ovšem dlouhodobě nedostatek.
„Volíme kombinaci opatření; na některých pracovištích je nastaven směnný provoz, na jiných je upraven systém nočních služeb lékařů co do kvalifikační skladby. Počítáme i s navýšením počtu lékařů v některých oborech,“ říká Zinke za ÚVN, kde nyní připravují k podpisu souhlasy s přesčasovou prací pro rok 2024 a teprve se ukáže, kolik lékařů nebude souhlasit s výkonem práce nad 150 hodin.
Hilšerová: Válek neuměl měsíce najít řešení, premiér s šéfem VZP ho našli hned |
Ve Fakultní nemocnici Motol odmítlo přesčasy 245 z 1 319 lékařů, výpověď už stáhli všichni a nemocnice je od ledna v plném provozu. „Kromě toho, že se budeme snažit přijmout nějaké nové lékaře, tak další variantou je zapojit do služeb více těch stávajících,“ tvrdí mluvčí nemocnice v Motole Pavlína Daňková.
V Thomayerově nemocnici se individuálně dohodli se všemi z protestujících lékařů na tom, že objem péče zůstane zachován minimálně v takové výši jako v loňském roce. „Naše vedení bylo velice vstřícné k tomu, co se domluvilo dohodou a ještě nám přidali další peníze. Nemocnice je v plném provozu,“ potvrzuje místní lékařka, která si nepřála být jmenována.
Přesčasy v pražských nemocnicích odmítla až třetina lékařů. Péči to nemá omezit |
Od ledna naběhl nový fond pracovní doby a zaměstnavatel může znovu nařídit až 150 hodin přesčasů i těm, kteří dohodu vypověděli. Ty ale při standardním provozu sloužící lékaři, kteří běžně chodí na osmihodinové směny a pak podle rozpisu eventuálně pokračují další službou přesčasově, vyčerpají velmi rychle. Nadlouho nevydrží ani zákonných 416 hodin ročně.
„Bez zásadního řešení celého systému zdravotnictví to nemá řešení,“ shodují se lékařští odboráři oslovení redakcí MF DNES.
4. ledna 2024 |