Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

V Modřanech vznikne alternativní škola pro čtyři stovky dětí

  10:02
V Modřanech by měla do roku 2021 vzniknout zřejmě největší veřejná Montessori škola v Česku. Zřídí ji přímo městská část Praha 12. Nová škola bude stát u ulice Čs. exilu v sousedství Rakouského gymnázia a nabídne kapacitu pro čtyři stovky dětí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ARCHIV ZŠ SPÁLOV

S výukou podle principů Montessori mají v této městské části dobré zkušenosti. Třídy již více než deset let fungují na modřanské Základní škole Na Beránku, kam dochází více než dvě stě dětí. Zájem ze strany rodičů je velký.

„V loňském roce už nebyli schopni přijímat podle požadavků rodičů a museli odmítat i sourozence,“ uvedla zastupitelka Prahy 12 a pravděpodobně i budoucí pirátská místostarostka pro územní rozvoj Eva Tylová, která potvrdila, že alternativní školu podpoří i nově vznikající koalice Pirátů, ODS a TOP 09.

Vedení města plánuje, že Montessori třídy se přesunou do nově vzniklé budovy a zároveň ještě navýší kapacity. Na první část výstavby už obdržela Praha 12 účelovou investiční dotaci ze zdrojů hlavního města Prahy ve výši 50 milionů korun a magistrát přislíbil další podporu. 

Modřany přitom nejsou jediným místem v Praze, kde učí alternativně na veřejných školách. Tři Montessori třídy zřídili na ZŠ Korunovační. I zde zájem převyšuje možnosti.

„Dokonce jsme losovali rodiče ze spádové oblasti a těm, kteří nebyli vylosováni, jsme nabízeli naše tvořivé třídy,“ podotkl ředitel školy Tomáš Komrska a dodal, že se mu ozývají i matky a otcové z jiných městských částí.

Rodiče mají o tyto školy velký zájem také proto, že za přístup, který se nezakládá na známkách a biflování, by jinak museli na soukromých školách platit i několik tisíc za měsíc.

Svobodnější přístup k dětem

Montessori školy nejsou novinkou, začaly v Česku vznikat po revoluci a zřídit je není těžké. „Montessori škola je dneska bezproblémově kompatibilní s Rámcovými vzdělávacími programy,“ vysvětlil Tomáš Feřtek z organizace EduIn, která se zabývá českým vzděláváním.

Na veřejných školách vznikají přesto alternativní třídy pouze výjimečně. Jednu z největších sekcí má již zmíněná Základní a mateřská škola Na Beránku, která by se měla přesunout do nových budov. „Pokud ten projekt vznikne, tak by to byla asi největší Montessori veřejná škola u nás,“ dodal Feřtek.

Veřejné Montessori školy

Mateřské školy

 • Montessori školička Hvězdička v Praze 12
 • MŠ Montessori v Praze 12
 • MŠ Mezi Domy v Praze 4
 • MŠ Vokovická v Praze 6 Základní školy
Základní školy

 • Korunovační v Praze 7
 • ZŠ a MŠ Na Beránku v Praze 12
 • ZŠ Na Dlouhém lánu v Praze 6

Inovativní vzdělávání se tak spíše týká soukromých škol. Mezi nimi najdeme Montessori, waldorfské, přírodní a další alternativní školy, ale i instituce, které se zaměřují na klasickou výuku. Právě Montessori pedagogika patří k nejrozšířenějším i ve světě. Vytvořila ji italská pedagožka Maria Montessori na začátku minulého století, a má tak velmi dlouhou tradici.

Mezi hlavní principy patří nenátlakový přístup, užívání pomůcek a materiálů s ohledem na věk dítěte, možnost volby pracovního místa, absence trestů. Výčet je mnohem delší a některé principy se uplatňují i v klasickém školství.

Například ve Spojených státech učí podle pedagogiky Montessori zhruba pět tisíc škol. V Německu je jich asi tisíc. V Česku je mateřských a základních Montessori škol více než sto. Nejvíce v Praze a okolí, a to přes čtyřicet.

Nalijí do škol stovky milionů

Zároveň s alternativními školami vzniká i řada běžných veřejných škol. V příštích letech se musí metropole totiž připravit na to, že poptávka po místech ve školách poroste. Do prvních tříd budou nastupovat silné populační ročníky a předpokládá se, že porodnost nebude v příštích letech klesat.

Městské části proto řeší, jak zajistit dostatek míst pro všechny předškoláky i školáky. V Letňanech zvýšila radnice od roku 2006 kapacitu v mateřských školách z 230 na 713, přesto místa stále nedostačují.

Protože tato městská část nemá vlastní pozemky, musí nedostačující místa řešit formou stavebních úprav a přístaveb. Do budov škol se investují i jinde stovky milionů korun. Například Praha 14 do nich nalila za pomoci dotací více než 338 milionů korun.

V mnoha částech pak využívají již stávající budovy. V Praze 7 například proměnili starou knihovnu na vyučovací prostory. V Praze 8 zase využili stavby, které dosud pronajímali. Tam, kde mohou, stavějí budovy nové. Na Zličíně má vzniknout škola pro 540 dětí za čtvrt miliardy korun. V Praze 9 chce radnice otevřít novou školu U Elektry pro více než 750 dětí.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

 • Nejčtenější

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Metro B hodinu stálo, do kolejí spadla nevidomá žena s vodicím psem

Provoz metra na lince B mezi Zličínem a Smíchovským nádražím zastavil dnes ráno okolo 07:30 pád zhruba dvacetileté ženy...

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finále v Edenu, překupnický ráj. Je libo lístek na fotbal za čtyři sta tisíc?

Nejdražší vstupenka klidně za cenu přesahující sto tisíc, dvě místa ve VIP skyboxu s občerstvením dokonce za víc než...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Muž najížděl autem do otce své bývalé přítelkyně, policie hledá svědky

Pražští policisté prověřují událost v ulici Smíchovská v Řeporyjích, kde měl muž vracet svého syna jeho matce, se...

Čistá energie bez odpadu, sílu slunce může nahradit výkonný laser

Jaderná fúze podobná té, která probíhá na Slunci, může v blízké budoucnosti dodat potřebnou a navíc čistou energii také...

Metro B hodinu stálo, do kolejí spadla nevidomá žena s vodicím psem

Provoz metra na lince B mezi Zličínem a Smíchovským nádražím zastavil dnes ráno okolo 07:30 pád zhruba dvacetileté ženy...

Na Smíchově nalezla policie mrtvého bezdomovce na invalidním vozíku

V úterý dopoledne uzavřela policie část pražského Andělu. Zasahovala tam u mrtvého vozíčkáře, který podle mluvčího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...