Amadeova Vídeň byla na Malé Straně, Praha vyšla filmaře levněji

Seriál   17:05aktualizováno  17:05
Wolfgang Amadeus Mozart se procházel po Praze nejen ve skutečnosti, ale i ve filmu. Část Hradčan a uličky na Malé straně se na pár okamžiků staly filmovou Vídní. Praha svůj konkurz na kulisu k slavnému snímku o geniálním skladateli vyhrála hlavně díky historické zachovalosti, ale také nižším nákladům.

Z Formanova fillmu Amadeus: Tom Hulce jako Mozart. | foto: archiv iDNES.cz

„Mozarte, odpusť, že jsem tě zabil,“ ozývá se v úvodní scéně oscarového filmu Amadeus režiséra Miloše Formana utrápený hlas do potemnělé ulice.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

Skladatel Antonio Salieri, jehož postavu ztvárnil herec F. Murray Abraham, se v zoufalství zpovídá ze svého plánu na zničení geniálního Wolfganga Amadea Mozarta, jemuž záviděl skladatelský úspěch.

Dům, z jehož oken se Salieriho nářek ozývá, stojí v Nosticově ulici na Malé Straně. Snímek z roku 1984, který získal celkem osm Oscarů, se totiž téměř celý natáčel v Praze, která si zahrála Vídeň druhé poloviny 18. století.

„Pro natáčení připadala v úvahu pouze tři města: Vídeň, Budapešť nebo Praha. A právě Praha byla naprosto ideální,“ vzpomíná v jednom z dokumentů o vzniku filmu režisér Miloš Forman.

Česká metropole ostatním dvěma městům konkurovala především v tom, že díky zachovalému historickému centru nebyly nutné žádné velké úpravy scén. A navíc byla mnohonásobně levnější než zmiňovaná Vídeň.

Fotogalerie

Záměr natočit Amadea v Praze však americkému štábu přinesl i několik problémů. Sám Miloš Forman, který z Československa emigroval do Spojených států amerických a byl tak z pohledu komunistického aparátu nežádoucím příslušníkem nepřátelského státu, se už od své první návštěvy Prahy musel vyrovnat s tím, že bude mít za patami na každém kroku Státní bezpečnost. Ta během natáčení vyslýchala i ostatní členy štábu. Snažila se například dopátrat toho, zda nemají konexe v americké tajné službě CIA.

Jelikož měla Praha ve filmu ztvárňovat rakouské hlavní město, rozhodli se filmaři, že nebudou v záběrech identitu místa příliš prozrazovat.

„Ve filmu se proto například nikde neukáže panorama Prahy. Jedná se o intimní příběh, nikde nevidíme pohled na fasádu císařského či arcibiskupského paláce. Pro obyčejného diváka je tak obtížně postřehnutelné, že se příběh natáčel v Praze,“ uvádí filmová historička Petra Mandová.

Kde se točil Amadeus

Valdštejnský palác – Malý Mozart koncertuje v Římě před samotným papežem.

Kostel sv. Jiljí na Starém Městě – Začínající skladatel Mozart se v kostele ožení s Constancí.

Maltézské náměstí – Amadeus prochází živým vídeňským tržištěm.

Nerudova ulice – Mozart si se svou ženou a otcem zapůjčí masky na maškarní bál. V interiéru domu se v současnosti nachází čajovna s pamětní tabulkou a podpisem Miloše Formana.

Valdštejnská zahrada – Mozart koncertuje před císařem v palácových zahradách.

Stavovské divadlo – Divadlo, ve kterém Mozart uvede Figarovu svatbu i Dona Giovanniho.

Invalidovna – Sanatorium, do kterého odvezou Salieriho.

V Amadeovi se proto objevují spíše interiéry nebo uličky Malé Strany. Jako v případě zmiňované úvodní scény.

Ta se mimochodem odehrává v zimě. Vzhledem k nepříznivým sněhovým předpovědím ale štáb počítal spíše s variantou, že Nosticovu ulici zaplní umělým sněhem. Když pak znenadání pokryla Prahu sněhová pokrývka, dokázali se američtí herci do hlavního města dopravit během pár dnů. A to i přesto, že cestovali do země východního bloku.

Malou Stranu a Hradčany filmaři využívali vůbec nejčastěji. Například ve scéně, kdy se podnapilý Mozart vrací z večírku domů, prochází průchodem Hartigovského paláce na Malostranském náměstí, pokračuje Thunovskou uličkou na Malé Straně a nakonec přichází do svého domu na Hradčanském náměstí.

A s pražskými místy je spojen i filmový konec Mozartova života. Za hřbitov, na který geniálního skladatele po jeho smrti v dešti pohřbí, si štáb vybral bohnický „hřbitov bláznů“.

Místo, kde Mozart skutečně stál

Vůbec nejintenzivněji ale na herce i štáb zapůsobilo natáčení scény, při které filmový Mozart diriguje vídeňskou premiéru opery Don Giovanni. Filmaři si pro tuto scénu vybrali hlavní sál Stavovského divadla, tedy místo, na kterém měla ve skutečnosti Mozartova slavná opera světovou premiéru.

„Když jsem přijel do Prahy a ukázali nám divadlo, byl jsem tam se scenáristou Peterem Shafferem. Najednou jsem zjistil, že Peter zmizel. Našli jsme ho schovaného na chodbě, kde plakal. Dozvěděl se, že stál přesně na tom místě, kde Mozart osobně dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho,“ uvádí Miloš Forman v dokumentu o natáčení Amadea.

Během vzniku scény bylo v divadle také několik desítek hasičů. Ve filmových záběrech totiž mělo být divadlo osvíceno svíčkami. Budova byla v té době plná starého dřeva, u kterého hrozilo, že začne nekontrolovaně hořet. A od požáru ve skutečnosti nebylo příliš daleko. V jednom z nepovedených záběrů totiž vzplála herci, který ztvárňoval postavu Dona Giovanniho, ozdoba na klobouku.

Pro závěrečnou scénu celého filmu, ve které starý Salieri po rozhovoru s knězem projíždí na vozíku chodbu sanatoria pro duševně choré, si štáb vybral chodbu Invalidovny v Karlíně.

Nejčtenější

Jágr: Že jsem Hrdinu zklamal? Už jsem si v Česku na cestu do pekla zvykl

Jaromír Jágr (1. 12. 2018)

Tři měsíce nic nedělal, v úterý hokejista Jaromír Jágr vyjel na led. Pro jeho Kladno začíná příprava na extraligovou...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Při nehodě auta a tramvaje v Trojské ulici zemřela mladá řidička

Zničené osobní auto po střetu s tramvají v Trojské ulici.

Při tragické nehodě osobního automobilu a tramvaje v neděli odpoledne v Trojské ulici zemřela mladá řidička auta....

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Další z rubriky

Organizátoři homosexuální prostituce míří před soud, využívali i mladistvé

Obchodníci s lidmi

Státní zástupkyně obžalovala skupinu šesti lidí, kteří podle policie v Praze organizovali homosexuální prostituci mužů...

Bunkry pod metronomem na Letné se rozpadají, kyvadlo by mohli zapáskovat

Město uvažuje o uzavření prostor na Letenské pláni. (17. 7. 2019)

Pražští radní plánují opravit zchátralé prostory v podstavci bývalého Stalinova pomníku na Letné. Ty již několik let...

Postrach Letňan. Po rozchodu s dívkou zapaloval auta, popelnice a chatky

Jakub Kalfař byl odsouzen za podpalování aut, kontejnerů a několika objektů...

Svérázným způsobem řešil rozchod s dívkou a ztrátu zaměstnání sedmadvacetiletý Jakub Kalfař z Prahy. Posilnil se...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA TESTOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz