Pražské radnice v novém roce investují do škol, parkování a sportovišť

  17:37aktualizováno  17:37
Většina pražských městských částí vstoupila do roku 2019 v rozpočtovém provizoriu a konkrétní plány hospodaření budou jasné až během ledna a února. Přesto už mají radnice naplánované projekty, na kterých chtějí letos pracovat. Půjde například o výstavbu parkovacích domů, úpravy veřejných prostranství nebo investice do škol.

Vizualizace nové radnice v Praze 12. | foto: Praha 12

Kapacity základních a mateřských škol bude letos rozšiřovat Praha 8. Otevřít by se mělo jedenáct nových tříd v základní škole v Pernerově ulici. Vznikne tak místo pro 264 dětí z prvního stupně a čtyři oddělení družiny pro 120 dětí.

„Karlín a jeho okolí se během několika let stane prakticky novou čtvrtí, kde můžeme v nejbližších letech očekávat stovky nových žáků. Je proto jasné, že bude třeba vybudovat nové školské zařízení v blízkosti Rohanského ostrova. Již dnes zájem o místa v mateřských a základních školách roste,“ vysvětluje důvod zvýšení kapacity místostarosta Prahy 8 pro školství Tomáš Tatranský (TOP 09).

Navyšovat kapacity ve školách bude také Praha 7 nebo Praha 9, která letos zahájí projektovou přípravu stavby Základní a mateřské školy U Elektry pro 750 dětí.

„Bude největší základní školou, která v Praze od roku 1989 od základů vznikne, a sloužit by měla především dětem z Vysočan,“ dodává mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.

Pro Prahu 6 budou výdaje na školství největšími položkami v rozpočtu. Městská část jako jedna z mála plán hospodaření schválila už na konci loňského roku a na rozvoj školství plánuje dát letos 118 milionů korun. Zhruba 67,8 milionu půjde na rozvoj mateřských škol, na rekonstrukce stávajících budov i stavbu nové školy Na Marně, a 48,8 milionu vyčlenila radnice na rekonstrukce základních škol.

Přibudou sportoviště i parkovací místa

Vedení Prahy 2 hodlá letos dokončit výstavbu nového multifunkčního sportovního hřiště při ZŠ Na Smetance, které bude sloužit nejen žákům této školy, ale i dětem z okolních mateřských škol.

Nová sportovní hala by se mohla koncem roku otevřít také ve Kbelích. Využívat ji budou školáci, veřejnost i sportovní kluby.

To, že je v Praze parkování jedním z největších témat, zohledňují radnice i ve svých projektech.

Praha 2 proto letos zahájí výstavbu parkovacího domu pod Nuselskými schody, který by měl sloužit především rezidentům z okolí. Část míst bude vyhrazena i pro krátkodobé parkování.

„Předpokládáme dokončení v roce 2020. V horní části parkovacího domu by mělo být dětské hřiště a odpočinková plocha,“ dodává mluvčí Prahy 2 Martina Klapalová.

Parkovací dům vznikne také na Proseku v Praze 9. Ve čtyřech nadzemních podlažích bude moci od letošního května parkovat 378 aut.

Praha 3 naopak chystá budování míst pro parkování kol a rozšiřování bikesharingu.

„Plánujeme navýšit počet cyklostojanů tak, abychom vytvořili dobré podmínky pro to, aby se mohlo po Praze 3 jezdit na kole,“ říká místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Zelení).

Pro Prahu 7 je nejdůležitějším tématem pro letošní rok bydlení.

„Chystáme proto rekonstrukci bytového domu U Uranie 5 spojenou s půdní vestavbou. Velkým projektem bude kompletní rekonstrukce domu Dobrovského 19. Tento dům je od roku 2013, kdy u něj byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, prázdný a neobyvatelný. Městské části po rekonstrukci domu přibude 15 bytů pro potřebné občany,“ popisuje plány radnice starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě). Sedmá městská část bude navíc letos dokončovat rekonstrukci nové radnice.

Praha 12 postaví novou radnici

Nové sídlo úřadu začne v tomto roce budovat také Praha 12. „Nová radnice umožní sloučení všech detašovaných pracovišť, a tím i snížení nákladů na provoz. Pro občany to bude znamenat větší pohodlí,“ říká mluvčí Prahy 12 Eva Ingrid Antl Burianová.

Praha 1 hodlá letos investovat například do veřejného prostoru. Peníze půjdou na revitalizace parků a ulic na území centrální městské části. Novou dlažbu dostane například část ulice Karoliny Světlé, ulice Týnská, Štupartská a Jungmannova a Anenské náměstí na Starém Městě. Úpravy čekají také park Cihelná na Malé Straně.

Vedle toho se bude radnice podílet na projektech, jejichž hlavním investorem je magistrát. Půjde například o dlouho plánovanou rekonstrukci Václavského náměstí, revitalizaci Palachova náměstí nebo přípravy revitalizace Klárova.

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Další z rubriky

Kamionu se po nárazu do svodidel utrhla cisterna, zablokovala dálnici D10

Dálnici D10 před Prahou zablokovala nehoda tahače, který po nárazu do svodidel...

Provoz dálnice D10 před Brandýsem nad Labem ve směru na Prahu ve středu zastavila nehoda nákladního automobilu. Ten...

Ve stanici Hůrka srazilo metro člověka, náhradní spoje zajišťují autobusy

Ilustrační snímek

Na trase B pražského metra srazil vlak člověka. Provoz na trase je omezen a náhradní dopravu zajišťuje autobusová linka.

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Najdete na iDNES.cz