Pražská městská knihovna otevře nové pobočky i v Michli a Hloubětíně

  10:11aktualizováno  10:11
Městská knihovna v Praze letos otevře další pobočky. Po rekonstrukci přivítá čtenáře na Černém Mostě a na Zahradním Městě, na změnu se připravuje pobočka v Hloubětíně a zcela novou knihovna chystá v Michli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: David Peltán, MAFRA

„Rekonstrukce mají za cíl rozšířit prostory knihovny pro návštěvníky, zmodernizovat interiér, zlepšit sociální vybavení a přizpůsobit prostory knihovny nejen k půjčování knih, ale také k trávení volného času,“ přibližuje podobu rekonstrukcí poboček na Černém Mostě a na Zahradním Městě mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková.

Knihovna na Zahradním Městě, která by se měla otevřít ve druhé polovině roku, se kromě většího prostoru a moderního vybavení dočká i nového okolí. Praha 10 plánuje rekonstrukci veřejného prostranství sousedícího s objektem OC Cíl, ve kterém knihovna sídlí. Rekonstruovaná pobočka na Černém Mostě se čtenářům otevře na jaře.

Na novou adresu se ve druhé polovině roku přesune pobočka Hloubětín v Praze 14, pro kterou se nyní připravují prostory v nově budovaném komunitním centru H55. „Knihovna bude objekt obývat společně s kavárnou a lidmi z H55, kteří chystají program v místních sálech,“ říká Hanzlíková.

Zcela novou pobočku plánuje městská knihovna otevřít v Michli v Praze 4. Pobočka Jezerka vznikne v budově obecní záložny postavené ve 20. letech minulého století a hotová by měla být příští rok.

„V současné době začíná stavba, interiér je rozvržen v hrubém obrysu. Jisté je, že v prostoru vzniknou různé funkční zóny, které budou sloužit k pořádání akcí, studiu i kreativním činnostem,“ uvádí mluvčí.

Půjčování bez knihovníka

Novinky čekají na čtenáře nejen v jednotlivých pobočkách, ale i v celkovém systému půjčování knih. V průběhu roku hodlá městská knihovna zavést samoobslužné půjčování knih s využitím technologie RFID. Pomocí čipů si budou lidé moci u čtečky knihu sami připsat na své konto a na konci výpůjční doby ji zase vrátit, aniž musí k pultu za knihovníkem.

Městská knihovna v r. 2019

  • Po rekonstrukci se letos otevřou pobočky na Černém Mostě a na Zahradním Městě.
  • Do nových prostor se stěhuje pobočka Hloubětín, která vznikne v nově budovaném komunitním centru H55.
  • Během roku 2020 se otevře nová pobočka Jezerka v Michli. Vznikne v budově obecní záložny z 20. let minulého století.
  • V pobočkách městské knihovny se letos uskuteční například koncerty Ondřeje Havelky a Hradišťanu, festivaly Na hlavu a Jeden svět nebo filmové projekce.
  • Pro čtenáře chystá městská knihovna nový vzhled webových stránek a samoobslužný systém výpůjček.

„Hlavním cílem zavádění této technologie do služeb knihovny je umožnit knihovníkům, aby se mohli ještě více věnovat čtenářům a návštěvníkům knihoven a jejich informačním, čtenářským i občanským potřebám,“ vysvětluje Hanzlíková.

Městská knihovna se totiž chce stále více přibližovat formátu kulturně komunitních center, kam lidé nechodí jen za vypůjčováním knih.

Díky RFID čipu bude navíc knihy možné vracet také do půjčovních automatů. Jejich výhoda spočívá v tom, že čtenáři nemusí hlídat otevírací dobu poboček. Navíc pomohou čipy knihovníkům s organizací knih v regálech. Městská knihovna v průběhu roku spustí také novou podobu webových stránek.

Výročí slaví knihovní zákon i bibliobusy

V roce 1919 začal platit první knihovní zákon, který každé obci ukládal zřízení veřejné knihovny. Ačkoliv měla Městská knihovna v Praze už téměř 30 let činnosti za sebou, knihovní zákon ji výrazně ovlivnil a dal základ menším knihovnám v obcích kolem Prahy.

Kromě toho, že si letos městská knihovna připomíná sto let od prvního knihovního zákona, slaví ještě jedno „devítkové“ výročí. Před osmdesáti lety začaly v Praze půjčovat knihy bibliobusy. První pojízdná knihovna vyjela na silnice v roce 1939 a v současnosti jezdí po městě tři bibliobusy. Obsluhují několik desítek stanic. V lednu se mohou na novou zastávku pro vůz s knihami těšit obyvatelé Palmovky.

Loňský rok byl pro městskou knihovnu poměrně úspěšný. Otevřely se dvě pobočky, v Praze 7 a v Praze 10. Zájem měli čtenáři vedle klasických knih také o e-knihy z vlastní produkce knihovny. Ta je nabízí ke stažení zdarma prostřednictvím svého webu.

„Už dávno to nejsou jen mrtví klasici jako Čapek, Neruda, Vančura nebo Němcová. Čtenáři si mohou stahovat autory současné, jako je třeba Urban, Hůlová, Šmaus, Šiktanc a v edičním plánu na rok 2019 můžeme objevit jména jako Reinerová, Wernisch, Rudčenková nebo Páral,“ dodává ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič se zamkl v autě už naloženém na vůz odtahové služby

Muž se před odtahem auta zavřel uvnitř

Odtah vozidla z centra Prahy strážníkům ve středu odpoledne zkomplikoval jeho majitel. Ten se během hádky s hlídkou...

Začala demolice Transgasu na Vinohradech, budova je ale na prodej

Na pražských Vinohradech začala plánovaná demolice souboru budov Transgas. (15....

V pátek začala plánovaná demolice souboru budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze. Jeden z menších objektů začal...

Praha nevyhověla Zdeně Mašínové, která chce exhumovat ostatky své matky

Zdena Mašínová

Pražský magistrát nevyhověl Zdeně Mašínové, sestře bratrů Mašínů, exhumovat ostatky její matky na Ďáblickém hřbitově....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz