Pražská městská knihovna otevře nové pobočky i v Michli a Hloubětíně

  10:11aktualizováno  10:11
Městská knihovna v Praze letos otevře další pobočky. Po rekonstrukci přivítá čtenáře na Černém Mostě a na Zahradním Městě, na změnu se připravuje pobočka v Hloubětíně a zcela novou knihovna chystá v Michli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: David Peltán, MAFRA

„Rekonstrukce mají za cíl rozšířit prostory knihovny pro návštěvníky, zmodernizovat interiér, zlepšit sociální vybavení a přizpůsobit prostory knihovny nejen k půjčování knih, ale také k trávení volného času,“ přibližuje podobu rekonstrukcí poboček na Černém Mostě a na Zahradním Městě mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková.

Knihovna na Zahradním Městě, která by se měla otevřít ve druhé polovině roku, se kromě většího prostoru a moderního vybavení dočká i nového okolí. Praha 10 plánuje rekonstrukci veřejného prostranství sousedícího s objektem OC Cíl, ve kterém knihovna sídlí. Rekonstruovaná pobočka na Černém Mostě se čtenářům otevře na jaře.

Na novou adresu se ve druhé polovině roku přesune pobočka Hloubětín v Praze 14, pro kterou se nyní připravují prostory v nově budovaném komunitním centru H55. „Knihovna bude objekt obývat společně s kavárnou a lidmi z H55, kteří chystají program v místních sálech,“ říká Hanzlíková.

Zcela novou pobočku plánuje městská knihovna otevřít v Michli v Praze 4. Pobočka Jezerka vznikne v budově obecní záložny postavené ve 20. letech minulého století a hotová by měla být příští rok.

„V současné době začíná stavba, interiér je rozvržen v hrubém obrysu. Jisté je, že v prostoru vzniknou různé funkční zóny, které budou sloužit k pořádání akcí, studiu i kreativním činnostem,“ uvádí mluvčí.

Půjčování bez knihovníka

Novinky čekají na čtenáře nejen v jednotlivých pobočkách, ale i v celkovém systému půjčování knih. V průběhu roku hodlá městská knihovna zavést samoobslužné půjčování knih s využitím technologie RFID. Pomocí čipů si budou lidé moci u čtečky knihu sami připsat na své konto a na konci výpůjční doby ji zase vrátit, aniž musí k pultu za knihovníkem.

Městská knihovna v r. 2019

  • Po rekonstrukci se letos otevřou pobočky na Černém Mostě a na Zahradním Městě.
  • Do nových prostor se stěhuje pobočka Hloubětín, která vznikne v nově budovaném komunitním centru H55.
  • Během roku 2020 se otevře nová pobočka Jezerka v Michli. Vznikne v budově obecní záložny z 20. let minulého století.
  • V pobočkách městské knihovny se letos uskuteční například koncerty Ondřeje Havelky a Hradišťanu, festivaly Na hlavu a Jeden svět nebo filmové projekce.
  • Pro čtenáře chystá městská knihovna nový vzhled webových stránek a samoobslužný systém výpůjček.

„Hlavním cílem zavádění této technologie do služeb knihovny je umožnit knihovníkům, aby se mohli ještě více věnovat čtenářům a návštěvníkům knihoven a jejich informačním, čtenářským i občanským potřebám,“ vysvětluje Hanzlíková.

Městská knihovna se totiž chce stále více přibližovat formátu kulturně komunitních center, kam lidé nechodí jen za vypůjčováním knih.

Díky RFID čipu bude navíc knihy možné vracet také do půjčovních automatů. Jejich výhoda spočívá v tom, že čtenáři nemusí hlídat otevírací dobu poboček. Navíc pomohou čipy knihovníkům s organizací knih v regálech. Městská knihovna v průběhu roku spustí také novou podobu webových stránek.

Výročí slaví knihovní zákon i bibliobusy

V roce 1919 začal platit první knihovní zákon, který každé obci ukládal zřízení veřejné knihovny. Ačkoliv měla Městská knihovna v Praze už téměř 30 let činnosti za sebou, knihovní zákon ji výrazně ovlivnil a dal základ menším knihovnám v obcích kolem Prahy.

Kromě toho, že si letos městská knihovna připomíná sto let od prvního knihovního zákona, slaví ještě jedno „devítkové“ výročí. Před osmdesáti lety začaly v Praze půjčovat knihy bibliobusy. První pojízdná knihovna vyjela na silnice v roce 1939 a v současnosti jezdí po městě tři bibliobusy. Obsluhují několik desítek stanic. V lednu se mohou na novou zastávku pro vůz s knihami těšit obyvatelé Palmovky.

Loňský rok byl pro městskou knihovnu poměrně úspěšný. Otevřely se dvě pobočky, v Praze 7 a v Praze 10. Zájem měli čtenáři vedle klasických knih také o e-knihy z vlastní produkce knihovny. Ta je nabízí ke stažení zdarma prostřednictvím svého webu.

„Už dávno to nejsou jen mrtví klasici jako Čapek, Neruda, Vančura nebo Němcová. Čtenáři si mohou stahovat autory současné, jako je třeba Urban, Hůlová, Šmaus, Šiktanc a v edičním plánu na rok 2019 můžeme objevit jména jako Reinerová, Wernisch, Rudčenková nebo Páral,“ dodává ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Je neskutečný podrazák, zaútočil Pirát Ferjenčík na šéfa TOP 09 Pospíšila

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Na lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila zaútočil ostře poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Největší a řekl bych že jediný...

Jágr svítil jako před 20 lety. To sólo jsem předvedl pro kritiky, culil se

Jaromír Jágr oslavuje gól za Kladno v baráži proti Chomutovu.

Z hustého plnovousu, na bradce bělavém, mu stékal pot. V hokejové výstroji vypadal jako hřmotný vikingský bojovník, ale...

Další z rubriky

Do sloupku u trati nabourala autem nezletilá s kamarádkou, byly opilé

Dvě podnapilé mladistvé dívky v autě nabouraly do betonového sloupku v...

Středočeští policisté vyjeli brzy ráno k nehodě v Kralupech nad Vltavou. Zjistili, že do betonového sloupku nabourala...

Z Národní technické knihovny spadlo další sklo, přímo nad jedním z vchodů

Z Národní technické knihovny spadla třetí tabule skla. (18.4.2019)

Z fasády Národní technické knihovny v pražských Dejvicích spadla po dvou letech od poslední nehody další skleněná...

V pražském Karlíně a Vokovicích se odpoledne srazila auta s tramvajemi

V pražské Sokolovské ulici se v odpoledních hodinách srazila tramvaj s autem. ...

V pátek odpoledne došlo k hromadné srážce autobusu, auta a tramvaje na pražské Evropské třídě. Necelou hodinu v místě...

Najdete na iDNES.cz