Podle vyjádření firmy byly důvodem pro odvolání rozdílné názory na vedení a fungování společnosti mezi Pacovským a dozorčí radou, do které většinu členů nominují koaliční strany. Na obsazení uvolněného místa v rámci představenstva společnosti vypíše Pražská plynárenská výběrové řízení.
„Dohodli jsme se, že to nebudeme nijak detailněji komentovat. Řeknu jen tolik, že moje představa o intenzitě a rychlosti změn ve společnosti byla v posledních měsících předmětem diskuse mezi mnou a dozorčí radou, až jsme se nakonec usnesli, že se naše cesty rozejdou,“ sdělil MF DNES Pacovský.
Konkrétní změny, o které se jednalo, Pacovský komentovat nechtěl, jelikož na některých z nich podle něj bude tým nadále pracovat. Již bývalý ředitel navíc nechce poškozovat firmu tím, že by vyzrazoval, co se děje uvnitř. „Plynárenskou zanechávám ve velmi dobré finanční kondici a má podle mě před sebou neobyčejně dobrý rok,“ hodnotí Pacovský.
Teplárenský rozmach
Dva ředitelé už odešli, u dalších se teprve uvidíMartin Pacovský,bývalý generální ředitel Pražské plynárenské Tomáš Barczi, bývalý ředitel společnosti Operátor ICT Petr Witowski, generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Pavel Válek, generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti |
Celkový obraz PPAS se během dvouapůlletého působení Pacovského skutečně začal výrazně měnit. Městská společnost začala mnohem více myslet na udržitelnost, ale také ve stínu války na Ukrajině více strategicky.
Snahy o zelenější energetiku v Praze plynaři dnes uskutečňují mimo jiné především montáží fotovoltaických panelů. Společnost stojí například za výstavbou dosud největší solární elektrárny v metropoli na střechách areálu Pražské strojírny ve Vinoři.
Skrze PPAS také město začalo v posledních letech pronikat do teplárenství. „Historicky bylo teplárenství popelkou, město se zbavilo strategického podílu v Pražské teplárenské a nyní nemáme koncepční kontrolu nad rozvojem teplárenské soustavy, co se týká ekologie zdrojů ani vlivu na cenotvorbu tepla,“ popsal již dříve pro MF DNES předseda magistrátního výboru pro energetiku Jan Chabr (TOP 09).
Prostřednictvím dceřiné společnosti PPAS Prometheus nicméně již nyní město obstarává distribuci tepla především v Kbelích či v Praze 4 a plánuje přebírání i dalších soustav.
Kritizován byl Pacovský v minulosti především kvůli vysoké půjčce, kterou zastupitelé pro městskou společnost schválili loni v červnu. Díky ní mohla využít až dvě miliardy korun na naplnění zásobníků před zimou, jelikož v té době byla situace s dodávkami plynu extrémně nejistá.
Kritizovaná půjčka
Tehdejší opozice označovala PPAS za společnost závislou na pomoci z městské kasy. Mezi důraznými kritiky byla především ODS, která má v současné době skrze primátora Bohuslava Svobodu PPAS spolu s celou gescí energetiky pod sebou.
Z celé částky nakonec firma použila pouhou čtvrtinu, kterou navíc už v květnu vrátila. Ještě v letošním roce nicméně Praha ručí za bankovní půjčky PPAS do výše až čtyř miliard korun. „Ekonomicky společnost posledním rokem prošla celkem důstojně. To umožnilo půjčku metropoli splatit, což myslím utnulo všechny diskuse o tom, jestli je Pražská plynárenská finančně stabilní,“ hodnotí s odstupem Pacovský.
PPAS není jedinou městskou akciovou společností, kde v letošním roce skončil generální ředitel. Představenstvo společnosti Operátor ICT v červnu odvolalo svého šéfa Tomáše Barcziho. Krátce před tím se v médiích objevily informace o stížnostech na jeho osobu. „Rozhodnutí bylo učiněno za účelem ochrany dobré pověsti naší společnosti a jejích zájmů,“ okomentoval tehdy rozhodnutí Vladimír Bláha z oddělení komunikace OICT.
Další dva ředitelé nemají navíc své setrvání ve funkci jisté. Výběrové řízení na nového ředitele vypsala tento měsíc Pražská vodohospodářská společnost. Důvodem podle vedení města je, že nynější šéf společnosti Pavel Válek byl do funkce pouze doporučen, takže výběrovým řízením nikdy neprošel. Na pozici Válka navíc navrhl bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (dříve STAN), který je obviněn v korupční kauze Dozimetr.
Dopravní podnik beze změn
V souvislosti s kauzou se také v minulosti mluvilo o přesoutěžení křesel ve vedení dopravního podniku, včetně pozice generálního ředitele, kterou momentálně zastává Petr Witowski. Rok a čtvrt od vypuknutí kauzy ale dopravní podnik výběrové řízení stále nevyhlásil.
„Konání otevřeného výběrového řízení na generálního ředitele dopravního podniku jsem navrhl dozorčí radě před několika měsíci, ale hlasovali pro něj pouze členové dozorčí rady za Piráty a hnutí STAN. Členové za SPOLU vyhlášení výběrového řízení v dozorčí radě zablokovali,“ vysvětluje důvod náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).