Pražský magistrát chce začít s obnovou Malostranského náměstí do roka

  18:31aktualizováno  18:31
Jedno z nejstarších pražských náměstí už roky čeká na kompletní rekonstrukci. Hlavní část prací na Malostranském náměstí ale dosud nezačala, neboť se město při přípravách potýkalo s řadou problémů. Teprve loni v prosinci vydal stavební úřad Prahy 1 projektu stavební povolení. Nyní to vypadá, že práce začnou do roka.

Projekt obnovy Malostranského náměstí počítá s novou kašnou uprostřed náměstí a s dalšími úpravami, s pomníkem Radeckého však nikoliv. | foto: Magistrát hl. m. Prahy

Jenže ani tentokrát se to neobešlo bez komplikací, protože se proti rozhodnutí odvolalo několik tamních obyvatel. Jejich námitky nyní přezkoumává odbor výstavby na pražském magistrátu, přesto náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) věří, že chystaná obnova začne ještě letos.

„Pokud stavební povolení nabude právní moci v první polovině roku 2019, mohly by stavební práce začít po výběru dodavatele na přelomu let 2019 a 2020,“ říká Hlaváček s tím, že hotovo by pak mělo být za jeden rok. Předpokládané náklady město vyčíslilo na 120 milionů korun.

Pokud se tyto představy skutečně naplní, počínaje rokem 2021 bude náměstí konečně sloužit Pražanům i návštěvníkům metropole v nové podobě. Ta vychází z projektu, s nímž v roce 2014 zvítězili v mezinárodní soutěži architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. 

Fotogalerie

Podle jejich plánů vznikne ucelený veřejný prostor vhodný pro pořádání trhů či menších společenských akcí. Položena tam bude nová dlažba a prostranství bude dominovat nová kašna. Kromě toho město na náměstí obnoví ruční pumpu a doplní plynové lampy, nový mobiliář včetně stojanů na kola nebo stromy v horní části náměstí.

Především se však na náměstí změní dopravní režim, což podle magistrátu povede ke zklidnění celé oblasti. Výrazně se zúží jízdní pruhy a naopak rozšíří chodníky, neboť hlavním cílem rekonstrukce je dát více prostoru chodcům. Už v roce 2016 nechal magistrát zrušit v dolní části náměstí parkoviště, které často využívali poslanci, kteří sídlí přes ulici. Nyní je v plánu zrušit většinu stání i v horní polovině.

Rezidenti chtějí více parkování

Jenže nová úprava má i své odpůrce, a to především z řad obyvatel Malé Strany. Ti řeší dlouhodobě nedostatek parkovacích míst, což se po úpravách ještě zhorší. Své obavy dali někteří z nich hlasitě najevo například při veřejném projednání projektu se zástupci radnice Prahy 1 i magistrátu loni na jaře.

I proto si minulé vedení městské části kolem tehdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) loni na poslední chvíli vymohlo, že mu hlavní město poskytne osm milionů korun na vytvoření studie možného umístění garáží pod povrchem náměstí.

„V rámci stavební přípravy by mělo dojít k průzkumu, který prověří, jestli by teoreticky někdy v budoucnosti bylo podzemní parkování v tomto místě vůbec možné. Rekonstrukce ale proběhne tak, jak byla naplánována,“ ubezpečuje náměstek Hlaváček, že kvůli této záležitosti se rozsah prací rozšiřovat nebude.

Navíc po říjnových komunálních volbách se obměnilo vedení Prahy 1 a nová rada má oproti svým předchůdcům jiný názor. „O podzemní garáže nestojíme. Kromě toho jsou stávajíc garáže v podzemí v Praze 1 vytíženy minimálně,“ vysvětluje radní Prahy 1 pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě).

Přesto nová reprezentace na radnici tvrdí, že nedostatek parkovacích míst pro rezidenty na povrchu aktivně řeší. Podle Skály je hlavní problém v tom, že vyhrazená stání z velké části zabírají auta řidičů odjinud.

„Ve spolupráci s magistrátem a městskou policií se snažíme o to, aby řidiči začali dodržovat pravidla parkování, protože až v osmdesáti procentech je porušují,“ vysvětluje radní.

Podle jeho slov také radnice jedná s ministerstvem zahraničních věcí o využití některých parkovacích míst v ulicích Malé Strany dnes určených pro ambasády, které tam sídlí.

„A pro případ, že budou mít rezidenti zájem o parkování v podzemních garážích v Praze 1, jsme rozjednali možnost parkování ve Štěpánské, na náměstí Jana Palacha a v Palladiu,“ dodává David Skála.

Radecký? Náměstek není proti

V souvislosti s projektem obnovy náměstí se vášnivě diskutuje ještě na jedno téma. Zda se na něj po téměř sto letech má vrátit pro některé kontroverzní pomník maršála Radeckého. 

Vítězný architektonický návrh z roku 2014 s ním sice počítal, ale nakonec pro něj architekti pouze vyčlenili místo a doprostřed náměstí se alespoň prozatím nevrátí. Na jeho opětovném umístění se totiž v minulosti vedení města neshodlo, stejně tak tato otázka rozděluje veřejnost. Novému náměstkovi pro územní rozvoj by ale návrat sochy slavného vojevůdce rakouské armády nevadil.

„Na tom by musela být nalezena shoda, ale osobně by mi to nevadilo. Historik architektury Rostislav Švácha často označuje tento pomník za jednu z nejkrásnějších soch, která kdy v Praze stála, tedy z ryze estetického hlediska by mohla být přínosná,“ myslí si Hlaváček.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása, jedno dvě piva a užít...

Další z rubriky

Vyhořelá ubytovna v Kladně byla nebezpečná a bez kolaudace, tvrdí město

Požár poničil soukromou ubytovnu pro sociálně slabé v Doberské ulici v Kladně.

Vyhořelá ubytovna v Kladně neměla podle města kolaudaci pro bydlení. Vyplynulo to z kontrol po požáru. Majitel domu...

Netypické dva tresty za smrt dvou žen platí, bezdomovec odsedí 35 let

Obžalovaný Ľubomír Polák u Městského soudu v Praze (25. 6. 2018)

Nejvyšší soud odmítl dovolání Ľubomíra Poláka, který žil v Praze jako bezdomovec a zabil dvě ženy. Stále tak platí...

Proluku v Holešovicích má zaplnit dům s balkony pro auta, úřad je proti

Praha, 23.04.19 Jáma, proluka, Holešovice. Pro MFD Praha Foto: MAFRA - PETR...

Obyvatelé pražských Holešovic už si zvykli na opuštěnou proluku v ulici Komunardů. Developer ale nyní přichází s...

Najdete na iDNES.cz