Limuzíny zůstanou v garáži, pražští radní chtějí jezdit hlavně MHD

  10:06aktualizováno  10:06
Kvůli nutnosti často cestovat je pro představitele hlavního města vyhrazen široký vozový park. Dosluhující primátorka Adriana Krnáčová měla k dispozici dva vozy Škoda Superb a dva řidiče, kteří se střídali. Noví radní však podle zjištění MF DNES superby využívat nebudou. Auta tak skončí zaparkovaná v garáži.

O superby magistrátu není mezi budoucími radními zájem. (15.11.2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Každý radní má k dispozici jedno vozidlo Škoda Superb s jedním řidičem. Paní primátorka (Adriana Krnáčová , pozn. red.) má k dispozici dva vozy Škoda Superb a dva řidiče, kteří se střídají krátký a dlouhý týden,“ popsal zaběhnutou praxi mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V uplynulém volebním období tento výrazný benefit nevyužívala pouze náměstkyně Petra Kolínská a předtím i její předchůdce Matěj Stropnický (oba Zelení). Zbylých deset členů rady se luxusními auty nechávalo pravidelně vozit.

MF DNES ale zjistila, že se praxe s příchodem nové garnitury zásadně změní. Většina z celkem čtrnácti superbů tak může v příštích letech zahálet v magistrátních garážích.

„Auto s řidičem využívat nejspíše nebudu. Jsem zvyklý jezdit hromadnou dopravou, a pokud se s úřadem domluvím na drobném rozpočtu za taxíky v případě spěšné věci, tak ušetřím několik desítek tisíc měsíčně,“ říká budoucí náměstek primátora pro rozpočet a finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

A s tímto postojem není zdaleka sám. Vít Šimral (Piráti), který bude mít v radě na starosti školství, navrhuje, aby vznikl mezi radními systém, na jehož základě budou využívat pouze jedno nebo dvě auta s řidičem pro případ rychlého přesunu z místa na místo.

„Rozhodně ale nechci mít někoho, kdo tady bude celý den sedět a čekat na mě. Navíc pokud jako radní ukážeme, že pražská hromadná doprava je kvalitní a má cenu ji používat, dáváme tím určitý signál,“ myslí si Šimral.

Se sdílením auta souhlasí i příští radní pro kulturu Hana Třeštíková  (Praha sobě), která jinak plánuje do nové práce v centru cestovat tramvají. „Bydlím v Praze 7, takže sedmnáctkou dorazím na magistrát za pár minut. Navíc je to rychlejší než autem,“ říká. Dosavadní zvyk radních nechávat se ráno vozit na úřad považuje za zbytečný.

Vypůjčit, nebo prodat

Také pirátský kandidát na radního pro transparentnost a bydlení Adam Zábranský služební vůz odmítne.

Nabízí se tedy otázka, co se v tom případě stane s přebytečnými limuzínami. 

„Myslím, že magistrát auta předá příspěvkovým organizacím města, které je potřebují. Neměla by někde stát nevyužitá,“ nabízí jedno z možných řešení Zábranský. Další variantou je vozy prodat. To samé udělali představitelé Prahy sobě už před čtyřmi lety krátce po nástupu na radnici Prahy 7. I tam stálo na parkovištích několik drahých aut. 

„Příjem z prodeje nebyl nijak vysoký, ale jejich provoz a také držet řidiče drahé je,“ zdůvodňuje tehdejší krok starosta Prahy 7 a zároveň současný lídr Prahy sobě Jan Čižinský, který se po městě s oblibou pohybuje na kole.

V jiné pozici se cítí být příští primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Budu využívat způsob dopravy, který bude v daný okamžik smysluplný. Takže to bude kombinace MHD, elektrické koloběžky i automobilové dopravy,“ říká Hřib.

Výjimkou v tomto ohledu bude pouze příští radní pro životní prostředí a infrastrukturu Petr Hlubuček (Spojené síly/STAN), který si podle svých slov nedokáže představit, že by svoji práci bez auta s řidičem zvládl.

„Jestli mám denně strávit dvě hodiny cestováním v MHD, tak za tu dobu v autě vyřídím množství pracovních věcí. Není to o tom, že bych se chtěl vozit v teple, ale je to z důvodu ušetření času a efektivity práce,“ upozorňuje Hlubuček, který je zároveň starostou Lysolají na okraji metropole.

Naopak o limuzínu jen pro sebe neprojevují zájem budoucí náměstek pro dopravu Adam Scheinherr, ani radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (oba Praha sobě).

Kombinovat služební auto a hromadnou dopravu hodlá kandidát na radního přes majetek Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09), jen pro zařizování důležitých povinností má vůz sloužit jeho stranickému kolegovi a budoucímu náměstkovi pro územní rozvoj Petru Hlaváčkovi. Hana Marvanová (Spojené síly/STAN), která má mít na starosti legislativu, se zatím nerozhodla.

Nejčtenější

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Bezdomovec se vloupal do vily, vyjedl lednici a zkoušel si oblečení

Ilustrační snímek

Problém s nezvaným návštěvníkem řešili v sobotu majitelé vily v Praze 7. Po návratu domů zde našli bezdomovce, který si...

Epopej půjčíme, až Krumlov upraví prostory, odsouhlasili radní Prahy

Alfons Mucha: Přísaha "omladiny" pod slovanskou lípou (1926 (nedokončeno),...

Pražští radní schválili, že Praha zapůjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Podmínkou je, že vytvoří...

Okno autobusu plného dětí prorazily klády, školačku zachránil spolužák

Nákladní vozidlo převážející dlouhé klády u Benešova zboku narazilo do školního...

Benešovská policie vyšetřuje nehodu kamionu se školním autobusem. Klády přečnívající z návěsu nákladního vozu prorazily...

Najdete na iDNES.cz