„Každý radní má k dispozici jedno vozidlo Škoda Superb s jedním řidičem. Paní primátorka (Adriana Krnáčová , pozn. red.) má k dispozici dva vozy Škoda Superb a dva řidiče, kteří se střídají krátký a dlouhý týden,“ popsal zaběhnutou praxi mluvčí magistrátu Vít Hofman.
V uplynulém volebním období tento výrazný benefit nevyužívala pouze náměstkyně Petra Kolínská a předtím i její předchůdce Matěj Stropnický (oba Zelení). Zbylých deset členů rady se luxusními auty nechávalo pravidelně vozit.
MF DNES ale zjistila, že se praxe s příchodem nové garnitury zásadně změní. Většina z celkem čtrnácti superbů tak může v příštích letech zahálet v magistrátních garážích.
„Auto s řidičem využívat nejspíše nebudu. Jsem zvyklý jezdit hromadnou dopravou, a pokud se s úřadem domluvím na drobném rozpočtu za taxíky v případě spěšné věci, tak ušetřím několik desítek tisíc měsíčně,“ říká budoucí náměstek primátora pro rozpočet a finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě).
A s tímto postojem není zdaleka sám. Vít Šimral (Piráti), který bude mít v radě na starosti školství, navrhuje, aby vznikl mezi radními systém, na jehož základě budou využívat pouze jedno nebo dvě auta s řidičem pro případ rychlého přesunu z místa na místo.
„Rozhodně ale nechci mít někoho, kdo tady bude celý den sedět a čekat na mě. Navíc pokud jako radní ukážeme, že pražská hromadná doprava je kvalitní a má cenu ji používat, dáváme tím určitý signál,“ myslí si Šimral.
Se sdílením auta souhlasí i příští radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě), která jinak plánuje do nové práce v centru cestovat tramvají. „Bydlím v Praze 7, takže sedmnáctkou dorazím na magistrát za pár minut. Navíc je to rychlejší než autem,“ říká. Dosavadní zvyk radních nechávat se ráno vozit na úřad považuje za zbytečný.
Vypůjčit, nebo prodat
Také pirátský kandidát na radního pro transparentnost a bydlení Adam Zábranský služební vůz odmítne.
Nabízí se tedy otázka, co se v tom případě stane s přebytečnými limuzínami.
„Myslím, že magistrát auta předá příspěvkovým organizacím města, které je potřebují. Neměla by někde stát nevyužitá,“ nabízí jedno z možných řešení Zábranský. Další variantou je vozy prodat. To samé udělali představitelé Prahy sobě už před čtyřmi lety krátce po nástupu na radnici Prahy 7. I tam stálo na parkovištích několik drahých aut.
„Příjem z prodeje nebyl nijak vysoký, ale jejich provoz a také držet řidiče drahé je,“ zdůvodňuje tehdejší krok starosta Prahy 7 a zároveň současný lídr Prahy sobě Jan Čižinský, který se po městě s oblibou pohybuje na kole.
V jiné pozici se cítí být příští primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Budu využívat způsob dopravy, který bude v daný okamžik smysluplný. Takže to bude kombinace MHD, elektrické koloběžky i automobilové dopravy,“ říká Hřib.
Výjimkou v tomto ohledu bude pouze příští radní pro životní prostředí a infrastrukturu Petr Hlubuček (Spojené síly/STAN), který si podle svých slov nedokáže představit, že by svoji práci bez auta s řidičem zvládl.
„Jestli mám denně strávit dvě hodiny cestováním v MHD, tak za tu dobu v autě vyřídím množství pracovních věcí. Není to o tom, že bych se chtěl vozit v teple, ale je to z důvodu ušetření času a efektivity práce,“ upozorňuje Hlubuček, který je zároveň starostou Lysolají na okraji metropole.
Naopak o limuzínu jen pro sebe neprojevují zájem budoucí náměstek pro dopravu Adam Scheinherr, ani radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (oba Praha sobě).
Kombinovat služební auto a hromadnou dopravu hodlá kandidát na radního přes majetek Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09), jen pro zařizování důležitých povinností má vůz sloužit jeho stranickému kolegovi a budoucímu náměstkovi pro územní rozvoj Petru Hlaváčkovi. Hana Marvanová (Spojené síly/STAN), která má mít na starosti legislativu, se zatím nerozhodla.