Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Kvůli koronaviru přijde Praha o miliardy, na investice si bude půjčovat

Uplynulých sedm měsíců, během kterých se Česko potýká s nemocí covid-19, se negativně projevuje na stavu pokladny hlavního města. Podle aktuálních odhadů magistrátu přijde letos Praha v rozpočtu o více než deset miliard korun. Zároveň pandemie ovlivní i rozpočet na příští rok, který nyní vedení města sestavuje. Škrty směřuje především do oblasti běžných výdajů.
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

„Největší neznámou pro tento rok jsou příjmy z rozpočtového určení daní, což je hlavní zdroj našich příjmů,“ říká náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Podle dat známých k září přijde město letos na daních asi o 6,1 miliardy, což je o dvě miliardy méně, než se předpokládalo v červenci.

„Teď ale začínáme opět čelit vládním opatřením, což se na ekonomice projeví. Co se stane daňově v dalších měsících, tedy nevíme,“ dodává Vyhnánek s tím, že finální ztráta města může být ještě vyšší.

Ještě před několika měsíci vedení Prahy pracovalo s variantou, že městská kasa v součtu ztratí až patnáct miliard. Významnou ztrátu letos Praha zaznamená také ve veřejné dopravě, kde dopravní podnik přijde zhruba o miliardu a půl.

„To jsou ušlé zisky dopravního podniku, které budeme muset kompenzovat,“ uvádí Vyhnánek. Rozpočty městských příspěvkových organizací, jako jsou muzea, divadla či zoologická a botanická zahrada, přijdou dohromady asi o 800 milionů. Dalších 1,3 miliardy korun dalo doposud město na výdaje přímo spojené s covidem.

Peníze putovaly například městským částem na boj s koronavirem, na podporu kultury nebo cestovního ruchu, sportovním organizacím, na budování testovacích míst či na nákup dezinfekcí a ochranných pomůcek.

Dopad covidu na rozpočet

  • Pandemie koronaviru a s ní spojená opatření podle aktuálních odhadů dolehnou na hospodaření Prahy propadem v rozpočtu o více než deset miliard.
  • Rozpočet na mimořádné výdaje spojené s šířením onemocnění covid19 je nyní 1,3 miliardy korun. K tomu město dalo půl miliardy na podporu podnikání.
  • Na vybraném jízdném v hromadné dopravě letos Praha očekává propad ve výši 1,5 miliardy korun. Příští rok bude podle odhadů propad v příjmech dopravního podniku činit asi 0,6 miliardy.
  • Pro příští rok očekává hlavní město v rozpočtu daňové příjmy ve výši 53,4 miliardy, což je o čtyři miliardy méně než letos.
  • Běžné výdaje hlavního města by se v příštím roce měly snížit o 1,4 miliardy na částku 41,7 miliardy korun.

Zdroj: MHMP

Vedení města aktuálně pracuje také na podobě hospodaření pro rok 2021. Přípravu dalšího rozpočtu ale komplikuje několik neznámých v podobě dalšího vývoje pandemie, navazujících kroků vlády proti šíření koronaviru nebo dopadů zpětného uplatnění daňové ztráty.

Daňové příjmy očekává město v příštím roce ve výši 53,4 miliardy korun, což je zhruba o čtyři miliardy meziročně méně.

„Rozpočet chystáme v nebývalé situaci, kdy nevíme ani to, co bude zítra, natož za půl roku. Ale sestavit ho chceme tak, abychom ho mohli schválit hned v prosinci a aby nedocházelo k žádným zpožděním, což by byl problém třeba pro městské části, které své rozpočty sestavují na základě rozpočtu hlavního města,“ říká Vyhnánek.

Problematické by podle něj bylo i to, kdyby Praha zahájila příští rok v rozpočtovém provizoriu. To totiž neumožňuje zahajování nových investic.

V současné době město počítá s tím, že pro příští rok seškrtá co nejvíce běžné výdaje, do kterých spadají peníze na provoz města, opravy komunikací a podobně.

„Nechceme snižovat výdaje na investice a také nechceme snižovat finanční prostředky pro městské části, abychom je uchránili propadům,“ zdůvodňuje škrty v běžných výdajích Vyhnánek.

Superhrubá hrozba

Současná pracovní verze rozpočtu podle něj navrhuje částku na běžné výdaje ve výši 41,7 miliardy, což je o 1,4 miliardy méně, než tomu bylo v rozpočtu pro letošní rok. Škrty se dotknou všech gescí kromě hromadné dopravy, která je podle Vyhnánka pro fungování města zásadní.

Výši částky vyhrazené na investice zatím vedení města nesdělilo, je však jisté, že na ně Praha nebude mít dostatek peněz ze svých běžných příjmů. Už v příštím roce přitom metropoli čeká například zahájení výstavby linky metra D. Část peněz na kapitálové výdaje proto půjde z rezerv města a přebytků z minulých let a ve hře je i možnost, že si Praha na část investic peníze půjčí.

O případné půjčce se rozhodne podle toho, jaké investice jednotliví radní na příští rok naplánují. Například velké dopravní investice by ale podle magistrátu být ohroženy neměly. „Investic v dopravě by se škrty neměly týkat, spíše by šlo o omezení provozních výdajů nebo některých služeb, ale nikoliv přímo staveb,“ uvedl již dříve pro MF DNES náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Podle Vyhnánka se na hospodaření města v příštím roce může projevit ještě jedna skutečnost, a to vládou zamýšlené zrušení superhrubé mzdy. Připravovaný rozpočet s takovou variantou zatím nepočítá, podle náměstka je ale pro město hrozbou.

Pokud by stát superhrubou mzdu zrušil, bude to pro Prahu znamenat další propad příjmů ve výši až 5,4 miliardy. „Pokud stát před těmito propady nějak neochrání, bude to znamenat další škrty v běžných výdajích, omezení služeb pro Pražany a omezení investic,“ upozorňuje Vyhnánek.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Metro B hodinu stálo, do kolejí spadla nevidomá žena s vodicím psem

Provoz metra na lince B mezi Zličínem a Smíchovským nádražím zastavil dnes ráno okolo 07:30 pád zhruba dvacetileté ženy...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na Smíchově nalezla policie mrtvého bezdomovce na invalidním vozíku

V úterý dopoledne uzavřela policie část pražského Andělu. Zasahovala tam u mrtvého vozíčkáře, který podle mluvčího...

Metro B hodinu stálo, do kolejí spadla nevidomá žena s vodicím psem

Provoz metra na lince B mezi Zličínem a Smíchovským nádražím zastavil dnes ráno okolo 07:30 pád zhruba dvacetileté ženy...

Policie ztotožnila tři mladíky z videí dětských gangů, hledá posledního

Pražská policie pokročila ve vyšetřování případu skupiny mladých útočníků. Pojala podezření, že násilí pokračuje...

Muž, který v hotelu ukradl patnáctery nástěnné hodiny, se sám přihlásil policii

Patnáct kusů nástěnných hodin si z hotelu Krystal v pražském Veleslavíně odnesl muž, který jej v polovině dubna...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...