Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

  16:31aktualizováno  17:03
Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na střeše bylo asi pět lidí od čtvrtka minulého týdne. Byli jediní, kteří budovu po zásahu exekutora neopustili. Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014.

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktivisté strávili na střeše celkem sedm nocí, podle exekutora Ivo Luhana chtěli aktivisté udělat rekord oproti jiným squaterům. Luhan také dříve upozornil, že aktivisty nechá na střeše do pátku.

Asi pětice aktivistů na střeše měla zásoby jídla i pití, potraviny jim nosili také lidé z okolí. Exekutorovi ani pracovníkům stavební firmy v práci nepřekáželi a oni mezitím zabezpečili celou budovu v Jeseniově ulici proti neoprávněnému vniknutí.

Na střeše zůstala pětice na protest proti vyklizení domu, který patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Správa chce budovu rekonstruovat a přestěhovat do ní své úředníky.

Členové kolektivu Kliniky také ve středu navštívili sídlo SŽDC v Praze s piánem a přednesli tam jejich požadavky a na místě zanechali protestní leták. Chtěli, aby se jim omluvil ředitel společnosti Svoboda i jeho mluvčí za slova, která řekli do médií. Dále chtěli  vrátit budovu do rukou kolektivu Kliniky a zároveň požadovali ladičku na piáno.

„Klinika Klinikou nekončí a nejen Praha je plná prázdných domů. Možná pro nás, možná pro vás. Možná pro nás všechny, kteří věříme, že jiný svět je možný,“ napsali ve čtvrtek členové Kliniky na sociální síť.

Aktivisté obsadili budovu bývalé plicní kliniky na konci roku 2014 a po několika měsících podepsali smlouvu o zápůjčce na jeden rok. Po vypršení smlouvy však budovu neopustili. V budově pořádali koncerty a přednášky.

Soud začal řešit budovu Kliniky v červnu 2018 a rozhodl, že Tereza Virtová nemusí platit 360 tisícovou pokutu za to, že byli v roce 2016 aktivisté v budově neoprávněně.

Budovu nakonec předal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) společnosti SŽDC, která v budově hodlá udělat kanceláře pro zhruba padesát úředníků.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Skandál. Sudí věděli, že měla být v derby penalta. Zjistili to pozdě

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávisté se zlobí. „To video radši zrušte," volají. Odvolaná penalta a žlutá karta za simulování. I druhé přezkoumání...

Další z rubriky

Pražské Slavnosti sněženek. Veleslavín si poetickou atmosféru stále drží

Místní barokní zámek byl vybudován na místě panského dvora mezi roky 1730 a...

Intelektuální odkaz měšťanského rodu, poetiku zahrádkářské kolonie, romantiku venkova i patriotismus. To vše nabízí...

Sběratelka zachraňuje staré kočárky, ten nejstarší ukovali kováři

Většinu kočárků, které Andrea Švarcová Fořtová nyní vystavuje v Muzeu Nové...

Andrea Švarcová Fořtová sbírá od roku 2007 kočárky. „Mám jich doma kolem sto padesáti. Velkých i dětských,“ říká...

Nejchudší Pražané kdysi přežívali v dírách ve skále, ukazuje výstava

Chudinské lokality vznikaly na okraji Prahy i v jejím centru. Obydlími se...

Chudá Praha a Dýmová hora představují dva pohledy na chudobu a sociální vyloučení v metropoli v průběhu dvou uplynulých...

Najdete na iDNES.cz