S odchodem ČSSD z pražské politiky ztrácí na síle vliv klanu Kočků

  14:01aktualizováno  14:01
Pohřeb Jana Kočky mladšího v říjnu upoutal pozornost. Někteří smuteční hosté připomněli vliv rodiny Kočkových v Praze. S kyticí na pohřeb dorazil například exministr, pravomocně odsouzený politik a vlivný člen pražské ČSSD Karel Březina. Se sociální demokracií je klan Kočkových spojen dlouhodobě

Jan Kočka starší na pohřbu svého syna, který zahynul při autonehodě. Jan Kočka starší vlastní firmu Prostor, která získává zakázky na holešovickém Výstavišti | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Václav Kočka starší je jedním z nejzkušenějších členů ČSSD vůbec. Jeho syna, Václava Kočku mladšího, zastřelil v říjnu 2008 v luxusní pražské restauraci Monarch podnikatel Bohumír Ďuričko po křtu knihy expremiéra a tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka (psali jsme zde).

A také starší syn Václava Kočky staršího, Jan Kočka starší, se donedávna řadil mezi vlivné členy pražské ČSSD. Své členství ve straně však musel pozastavit kvůli vyšetřování z daňových podvodů, na kterých se údajně podíleli i politici pražské ODS.

Ke spojencům Kočkových patří také vlivný pražský sociální demokrat Petr Hulinský, který byl do loňského prosince náměstkem ministra vnitra.

V sociální demokracii tak má rodina Kočkových poměrně silné postavení. V poslední době ale její vliv v Praze klesá. A s debaklem sociálních demokratů ve volbách na magistrát i do městských částí se dá očekávat, že Kočkovi ještě oslabí.

„Obecně platí, že klany využívají politické konexe k tomu, aby měly přístup k městským firmám, zakázkám nebo k rozhodování. A pochopitelně když někteří politici nejsou znovu zvoleni, tak přístup ztrácejí a mohou o některé obchody a možnosti přijít,“ říká šéf Transparency International David Ondračka.

Baštou Kočkových zůstává především holešovické Výstaviště, kde Václav Kočka starší pořádá už od druhé poloviny 60. let Matějskou pouť. Ačkoliv se spekulovalo o tom, že kvůli odlišnému směřování areálu už možná tato pouť na Výstavišti příští rok nebude, nakonec zůstává vše při starém.

„V současnosti je již podepsána rezervační smlouva na venkovní festival zábavy, známý pod názvem Matějská pouť. Celou akci má pod patronací společnost Kočka s. r. o.,“ uvádí mluvčí Výstaviště Jana Čermáková.

Dvorní firma Výstaviště

S areálem Výstaviště je spjata také firma Prostor, která patří Janu Kočkovi staršímu. Výstaviště vlastněné Prahou je pro Kočkovu firmu významným zdrojem příjmů. Jen za poslední rok podepsalo Výstaviště s firmou Prostor podle informací zveřejněných v registru smluv dohromady jedenadvacet smluv. Většinou se týkaly úklidu areálu po různých akcích. Desetimilionovou smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou má Prostor například na Zajištění obsluhy plaveckého bazénu v areálu Výstaviště.

Firma Prostor se dostala do hledáčku médií několikrát. Kočka měl například před dvěma lety se svou firmou získat část lukrativní zakázky na svoz odpadu v Praze v hodnotě dvanácti miliard korun, po zveřejnění věci ale ze smlouvy sešlo.

Pražské firmy rodiny Kočkových

Kočka s. r. o.
Firma Kočka s. r. o. zajišťuje každoroční Matějskou pouť na Výstavišti. Podle vyjádření mluvčí Výstaviště bude Kočka s. r. o. pořádat Matějskou pouť i v roce 2019. 

Prostor, a. s.
Největším objednavatelem služeb firmy Prostor, a. s., je holešovické Výstaviště. Společnost tam zajišťuje především úklid po velkých akcích. Prostor se ucházel také o tendr na svoz odpadu v hlavním městě. Policie ho vyšetřuje kvůli fiktivním fakturám a krácení daní.

O podnikání Kočkových se mluvilo i letos v létě, kdy se zjistilo, že Prostor vyšetřuje policie. Podle policejních spisů měl Kočka díky podvodům s fakturami připravit stát o 134,4 milionu korun. Skupina firem, ve které figurovali kromě Kočky i komunální politici pražské ODS Daniel Janota a Milan Nedvědil, si krátila daně pomocí faktur za služby, které se nikdy neuskutečnily.

Jedna ze společností, kterou vlastnil politik Daniel Janota z ODS, například vyfakturovala fiktivní služby za 63 milionů korun právě firmě Prostor. Faktury měl pak Kočka využít k tomu, aby si je zaúčtoval do nákladů.

Podezřelé transakce vyčíslila policie na 406,7 milionu korun. Podobné kauzy nejsou podle Transparency International v Praze neobvyklé. „Pražská komunální politika má ve svém rejstříku velký počet kauz, kdy zakázky dostávaly firmy spojené s jednotlivými politiky. Dokonce byly natolik časté, že se tato praxe stala do jisté míry koloritem. Podle vyšetřování policejních orgánů ani společnosti kolem Jana Kočky nebyly výjimkou,“ vylíčil Milan Eibl z Transparency International.

Stomilionový podvod, který se týká několika lidí, řeší policie. Podle mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje je případ zatím stále ve fázi vyšetřování.

„Přijde nová šedá eminence“

Podezření na velké podvody, zakázky s městem a vazby na pražské politiky naznačují, že má rodina vliv. A nesnaží se ho ani skrývat. Smuteční průvod za Jana Kočku mladšího zastavil před dvěma týdny v Praze na Vinohradské ulici dopravu. Zesnulý spočine na Olšanských hřbitovech, kde rodina plánuje postavit honosnou nadzemní hrobku.

Fotogalerie

Vyšetřování policie i debakl ČSSD v podzimních volbách v Praze pro rodinu Kočkových může znamenat, že o velkou část svých příjmů přijde. Kočkovi ale nejsou jedinými vlivnými podnikateli v Praze.

„V posledních letech jsme svědky, že se spíše obměňuje mocenské centrum a na něj navázané společnosti, než aby tato praxe ustupovala do pozadí jako celek. Někteří dřívější hybatelé pražské politiky jsou již na odchodu, zatímco nové šedé eminence teprve poznáme,“ říká Eibl.

Nejčtenější

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu. Slavnostní den si užil, po...

Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

Aktivistka Greenpeace s kostýmem uhlí se jako minoritní akcionářka energetické...

Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Další z rubriky

Prasklý vodovod na Vinohradech omezil tramvaje, výluka trvala téměř den

Havárie vody v Korunní ulici v Praze

Prasklý vodovod zastavil v pondělí v podvečer provoz tramvají v pražské Korunní ulici ve směru do centra. Dopravu se...

Hostivař se dočká nového hřbitova, čtyři stěny pojmou stovky uren

V architektonické soutěži na nový hřbitov v Hostivaři uspěl v roce 2016...

Už více než sto let čeká metropole na další hřbitov. Po složitých peripetiích nakonec začne ještě letos vznikat nový v...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz