VIDEO: Výměna ledolamů u Karlova mostu potrvá do zimy, pomáhají potápěči

  18:15aktualizováno  18:15
Výměna ledolamů chránících sedm historických pilířů pražského Karlova mostu potrvá do přelomu listopadu a prosince. Novinářům to při návštěvě staveniště řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Výměna bude stát necelých třicet milionů korun.

Stávající ledolamy slouží od roku 2004 a Karlův most je jediným z pražských mostů, u kterého se používají.

Fotogalerie

Podle Scheinherra by dubové dřevo, ze kterého jsou nové ledolamy vyrobeny, mělo být výrazně trvanlivější než to současné.

„Životnost nových ledolamů nedokážu odhadnout, ale části pod vodou by měly vydržet natrvalo,“ řekl náměstek.

Naposledy se ledolamy vyměňovaly dva roky po velkých povodních, které Prahu postihly v roce 2002.

Dřevo tehdy město nechalo dovézt z Francie, nyní je z polesí Moravský Krumlov a okolí Strážnice.

Podle potápěče Lubomíra Veselého, který má rekonstrukci na starost, práci nejvíce ztěžují naplaveniny kolem ledolamů. „Musíme je vytěžit buď bagrem nebo odsávacím zařízením, abychom neponičili dřevěné piloty,“ vysvětlil.

Technická správa komunikací (TSK) také plánuje navázat na přerušenou celkovou rekonstrukci mostu, která byla přerušena v roce 2010.

Pokračovat se bude opravu oblouků na mostě, ve špatném stavu je například 14. oblouk nad Kampou. Rekonstrukce má podle dřívějších informací trvat asi dvacet let a náklady na jeden oblouk mají být několik desítek milionů korun. Město už v minulosti nechalo opravit mostovku a zábradlí.

Karlův most je jednou z nejvýznamnějších národních kulturních památek v centru Pražské památkové rezervace. Je veden na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Původně se jmenoval Kamenný a byl založen v místě strženého Juditina.

Už se ví, kde byly pilíře Juditina mostu

A právě o jeho pozůstatky se v těchto dnech zajímají archeologové. S pomocí moderních technologií odhalili přesnou polohu jeho pilířů, informoval vedoucí archeologických prací Petr Juřina.

Juditin most byl dokončen v roce 1172 a v roce 1342 jej zničila povodeň. Dosud se při průzkumech v důsledku špatné viditelnosti přesnou polohu pilířů určit nepodařilo.

Nyní archeologům pomohly nové mikrovlnné technologie, sonar a podvodní dron, který vypadá jako malá ponorka. Podle Juřiny se v českých podmínkách použil poprvé a další dvě technologie zatím používala jenom policie.

„Díky přesné poloze pilířů Juditina mostu můžeme nyní pracovat na jejich ochraně. Dozvěděli jsme se navíc o mostu více informací, které jsme předtím pouze odhadovali. Víme, že most byl zalomený, na rozdíl od Karlova mostu. Překvapilo nás, že rozpony mostních oblouků nebyly pravidelné. Přizpůsobily se proudu řeky,“ řekl Juřina.

Cenným nálezem jsou také kůly, které mohly být součástí úplně prvního pražského mostu, nebo střepy z hrnců ze 13. století. Nejčastější nalezené předměty jsou pak z moderní doby, například mince, kousky textilu nebo zámky, které lidé věší na konstrukce mostu.

Nejtěžší na archeologických pracích pod Karlovým mostem je špatná viditelnost v silně zakalené vltavské vodě.

„Každý centimetr je zkoumaný a nic neprojde bez povšimnutí. Pod vodou ale není vidět nic, takže je to dost náročné. Fyzicky i psychicky. Ta zařízení tam vydávají různé hluky, tahají vás, musíte se s nimi prát. Včera (v pondělí) jsem strávil pod vodou asi čtyři a půl hodiny v několika sestupech,“ řekl Petr Mulač, náčelník záchranné potápěčské služby. Dodal, že se musí dostat k objektu na pár desítek centimetrů, aby něco viděl. Většina potápěčů navíc nemá archeologické znalosti, náročná je proto i komunikace mezi potápěči a archeology.

Archeologické práce jsou součástí úpravy plavební hloubky na Vltavě. Má se tak usnadnit a zkvalitnit lodní doprava v místech, která byla mělká nebo zanesená. Na většině takových míst se říční dno vybagrovalo těžkou technikou, oblast Juditina a Karlova mostu je výjimkou kvůli cenným archeologickým památkám. V plánu je ze starých kůlů odebrat vzorky a poté je v potřebné výšce uříznout, aby nepřekážely lodnímu provozu. Zbytek zůstane pod hladinou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Domek byl příliš malý. Architekti přišli s fantastickým řešením

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný....

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný. Rodina se rozrostla a potřebovala více...

Aby se lidé nezabývali politikou, komunisté je lákali do hal a tělocvičen

Areál na Štvanici s centrálním dvorcem obklopeným strmými tribunami byl...

Jedním ze sloganů, které metropole pro svoji propagaci používá, je Praha sportovní. Pohledem na statistiky z doby před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz