Sochám na Karlově mostě mizí ruce i berle, vandalové řádí nebývale silně

  12:35aktualizováno  12:35
Takový vandalismus na Karlově mostě jeho správci dosud nezažili. Hned několik soch je v současnosti poničených. Na originálním sousoší sv. Cyrila a Metoděje někdo ulomil ruku, z jiné sochy se vandal snažil ukrást berli a na seznamu poškození je i svatozář nebo orlice s kartuší.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Snažíme se tu památku chránit, ale letošní rok je opravdu strašný,“ stěžuje si Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu, které má na starosti vystavování, prodej a také pořádek na stavbě ze 14. století.

Takový vandalismus Kotrč za posledních 25 let, kdy se výtvarníci o most starají, dosud nepamatuje.

„Utržené ruce, ohnuté svatozáře, pokusy o ukradení některých částí sousoší. V tomto směru bych řekl, že letošní rok je rekordní,“ doplňuje.

Za vše podle něj může nárůst počtu zahraničních návštěvníků metropole.

„Samozřejmě zní hezky, že do Prahy přijel rekordní počet turistů, ale skladba je v tomto směru dosti strašná. Jsou to lidé, kteří si sem přijeli užít za levné peníze, levně bydlet, levně se najíst, levně se opít a levně si zařádit bez jakýchkoliv sankcí,“ míní Kotrč.

Zatímco dříve byli správci nešťastní hlavně z posprejovaného zábradlí či vložek košů vyhozených do Vltavy, dnes už toto v porovnání s ničením soch za tak vážné následky turismu nepovažují.

Fotogalerie

Sousoší sv. Cyrila a Metoděje se stalo terčem vandalů už několikrát. Například nohu měla slovanská děva rozbitou mnohokrát, jeden muž do ní tehdy dokonce bušil kladivem. Důvody byly údajně náboženské.

„Nejčerstvější škoda na tomto sousoší je utržená ruka. Myslím, že se někdo snažil vylézt na sousoší, urval ruku a vzal si ji jako suvenýr. Odhadovaná cena je 50 tisíc korun,“ říká výtvarník.

Nejsou to ale jediné ruce, které někdo poškodil. Na sousoší, kterému se přezdívá Turek na pražském mostě, někdo ulomil dokonce ruce schované za mříží.

„Dal si tu práci, že tam sáhnul a sepjaté ruce trpícího křesťana v jeskyni ulomil. Naštěstí tam zapadly a neukradl je. Turkovu šavli odcizili už asi dvacetkrát. A nejnověji se někdo pokusil vylézt na sousoší a vytrhnout žezlo s korunkou. Zřejmě byl vyrušen, tak to nedokončil,“ líčí Roman Kotrč.

Svatému Vojtěchovi pro změnu chybí berla. Někdo ji rval soše z ruky. Přitom riskoval život, kdyby se zřítil dolů, pravděpodobně se zabije. Celou berlu se nicméně vandalovi vytáhnout nepodařilo, poškozenou ji sundali až hasiči. Kopie by měla být už hotová a Vojtěchovi se navrátí.

Stal se zázrak, na kamerách nic není

Přitom Karlův most je sledován šestnácti kamerami, hlídkuje na něm vždy alespoň jeden pracovník ostrahy a čas od času po něm procházejí strážníci.

„Vzhledem k tomu, co se tady děje, tak mám pochybnosti o funkčnosti kamerového systému. Řeknu vám jeden příklad, který by byl k smíchu, kdyby to nebylo tak vážné. Když kriminalisté zjišťovali na kamerových záznamech, kdo se snažil svatému Vojtěchovi ukrást berlu, tak mi pak volali a říkali: ‚Pane Kotrči, budeme volat do Vatikánu.‘ Ptám se, proč, a oni: ‚Stal se zázrak, na kamerách nic není.‘ Tak to asi udělal neviditelný vandal. Prostě mám pochybnosti o funkčnosti kamerového systému na Karlově mostě,“ kritizuje Kotrč.

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové věnují strážníci národní kulturní památce maximální pozornost. „Mám na mysli jak pěší hlídky, tak operátory městského kamerového systému. Hlídky kontrolují most i s ohledem na žebráky a další závadové osoby. Je však nutné si uvědomit, že chování lidí se před uniformou mění,“ vysvětluje.

Paradoxní je, že strážníci podle Seifertové žádnou informaci o zvýšeném počtu poškození součástí Karlova mostu od správců nemají.

„Centrum Prahy s ohledem na velké množství lidí a dalších památek je sice hustě osazeno kamerami, ale není v silách a možnostech městské policie, aby sledovala pouze jedno místo a současně všechny kamery najednou. I přesto, že Karlův most chrání velké množství kamer, není tedy možné stoprocentně vyloučit jeho poškození,“ dodává mluvčí a s dotazy ohledně kamer odkazuje na magistrát.

Podle jeho mluvčího Víta Hofmana míří dvanáct kamer na vybrané sochy a čtyři zabírají památku z mnoha směrů.

„Ochrana se využívá formou videodetekce takzvaným elektronickým plotem, který detekuje porušení signalizace. Narušení je signalizováno na krajské ředitelství policie a na operační středisko městské policie. Informace o zvýšeném počtu útoků vandalů nemáme, neboť kamery tyto věci signalizují přímo městským strážníkům,“ tvrdí Hofman.

Opravy trvají měsíce

Než každou poškozenou sochu správci opraví, trvá to měsíce. Jelikož jde o památku chráněnou UNESCO, musí vždy vytvořit restaurační zprávu.

„Poté se to musí prohnat byrokratickým kolečkem. Schválit je potřeba nejen řešení, ale i sochaře. U plastik je to ještě náročnější v tom, že ty jsou ve správě Národního památkového ústavu a ten vyžaduje stanovisko pro Galerii hlavního města Prahy, která je správcem soch,“ líčí Kotrč.

Mnohem jednodušší je odstranit nápisy sprejerů ze zábradlí, které se tam také objevují. Správci mají totiž licencované čističe, které mohou použít, aniž by vždy žádali o povolení.

Momentálně se nejvíc děsí Silvestra, kdy bývá most plný slavících turistů. Kotrč už kvůli tomu napsal dopis řediteli městské policie. Zatím to totiž vypadá, že z důvodu nedostatků strážníků v metropoli jich bude tentokrát na mostě hlídkovat méně. „To vidím pro most jako zhoubu,“ dodává Roman Kotrč.

Autor:
  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

I nový šéf Pirátů v Praze jednal se žalovaným manažerem. Doložil to zpětně

Nový předseda Pirátů v pražském zastupitelstvu Viktor Mahrik se stejně jako jeho stranická kolegyně Krausová scházel s...

Muž dělal výtržnosti na ulici, nahý skočil ze Štefánikova mostu

Policisté v pondělí ráno řešili oznámení o výtržnictví v Praze 1. Opilec na ulici nadával kolemjdoucím, potom chtěl...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Šéfka pražských Pirátů a manažer JCDecaux se stýkali i po jeho obvinění

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz