Chceme inspirovat a vzdělávat, říká ředitelka středočeské galerie

  8:20aktualizováno  8:20
Galerie Středočeského kraje těší v Kutné Hoře své návštěvníky téměř deset let. Pod vedením ředitelky Jany Šorfové se stále rozšiřuje a vzkvétá. Za sebou má již mnoho úspěšných projektů v rámci vzdělávání, ale i výstavy v Česku i v zahraničí.

Jana Šorfová, ředitelka Galerie Středočeského kraje | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jak se Galerie Středočeského kraje dostala do Kutné Hory?
Tato krásná galerie s úžasnými sbírkami existuje od roku 1960. První expozice se otevřely v roce 1963. Po revoluci se ministerstvo kultury rozhodlo pro budovu jezuitské koleje, kterou bylo potřeba nejdříve zrekonstruovat. Náklady se vyšplhaly na půl miliardy korun. V roce 2010 se galerie částečně otevřela, já jsem nastoupila o pár měsíců později. Mým prvním úkolem bylo sestavit tým, který se postupem času rozšiřoval. V současné době má galerie padesát zaměstnanců.

Jak dlouho se věnujete umění?
Umění se věnuji již od roku 1999. Díky častému cestování jsem získávala zkušenosti například v Los Angeles, New Yorku či Holandsku. Poté jsem po domluvě s Medou Mládkovou nastoupila v roce 2003 do Musea Kampa jako její asistentka, kde na mne čekala opravdu zajímavá práce a kde jsem se v roce 2006 stala ředitelkou. Od roku 2011 působím jako ředitelka GASK.

Co vám tato pozice přinesla?
Musím se přiznat, že práce po boku Medy Mládkové byla velice zajímavá, ale neměla jsem možnost realizovat své plány. Tady mám tým kurátorů, kteří mi předkládají svou práci. Také máme to štěstí, že nás podporuje Středočeský kraj, tudíž já i moji kolegové můžeme být velice kreativní. Díky tomu jsou naplněny mé představy o tom, jak by měla Galerie Středočeského kraje fungovat.

Vystavuje středočeská galerie často i v rámci spolupráce?
Ano, my samozřejmě zaplňujeme budovu jezuitské koleje, ale vystavujeme i v Praze v Obecním domě a naši kurátoři jsou zváni i do jiných galerií, například do Pardubic. Naše sbírky jsou tak důležité, že putují i do zahraničí, často zapůjčujeme exponáty a připravujeme výstavy například v Německu, Polsku a Slovinsku. Jedna z posledních výstav probíhala u Madridu ve městě Segovia, takže si myslím, že má galerie velice dobře nakročeno na mezinárodní spolupráci.

Jana Šorfová

Po revoluci se přestěhovala do Vancouveru v Kanadě, kde studovala hotelový management. Umění se začala věnovat v roce 1999, kdy v rámci cestování získávala první zkušenosti například v Los Angeles, New Yorku a Nizozemsku. Od roku 2003 působila jako asistentka Medy Mládkové v Museu Kampa. O tři roky později se ve zmíněném muzeu stala Jana Šorfová ředitelkou. Do Galerie Středočeského kraje nastoupila v roce 2011, tedy několik měsíců po jejím otevření v Kutné Hoře. Jako ředitelka se zasadila o výstavu k výročí padesáti let od úmrtí umělce Jiřího Trnky, která začne na konci příštího roku. Post ředitelky GASK zastává téměř devět let.

Jaké výstavy sklidily největší ohlasy?
Jednou z nejvíce oblíbených výstav byla rozhodně Europa Jagellonica, velký ohlas měla i expozice Artists for Tichý / Tichý for Artists, která získala cenu IKOMU. Velkou poctou pro nás byla i cena Gloria musaealis za naši stálou expozici Stavy mysli / Za obrazem. V roce 2015 se vydařila velice důležitá výstava v Sichuanském muzeu v Chengdu v Číně, kde jsme prezentovali kulturní dědictví Středočeského kraje.

Co v současné době může galerie návštěvníkům nabídnout?
K oslavám 100 let republiky je zde až do konce února výstava sochaře Ladislava Šalouna, jehož díla jsme restaurovali sedm let. Do začátku února tady návštěvník může vidět výstavu britské malby, mladé autory z Británie. Doporučuji také Stavy mysli / Za obrazem, tato expozice se totiž neustále obměňuje. Máme zajímavé programy Noc v galerii, které jsou pro děti a rodiny. Dále u nás probíhá výstava Jiřího Sozanského v prostoru Přesahy grafiky.

Jak v GASK probíhá advent? Mohou se návštěvníci případně těšit uměním s vánoční tematikou?
Probíhají zde adventní koncerty a společenské akce, a jelikož je areál opravdu obrovský, máme tu dokonce dva stromky. Dále jsem požádala umělecké oddělení o autorskou tvorbu právě v duchu Vánoc a kolegyně Veronika Marešová navrhla umělce Petra Písaříka, který umístil do prostoru vánoční instalaci Advent, která se skládá ze tří částí. Velice mne potěšilo, že autor takto spontánně zareagoval a nainstaloval svou tvorbu v krátkém čase.

Jaké expozice nebo projekty v budoucnu chystáte?
Po zahájení sezony máme v plánu vystavit monografickou a retrospektivní výstavu umělce Václava Bláhy. Budeme také stále pracovat na expozici Stavy mysli / Za obrazem. V rámci Středočeského kulturního léta budeme také pořádat koncerty v zahradách, s pracovním názvem POP/ART. Rozhodně chci také zmínit výstavu Jiřího Trnky, která je pro celou galerii velice důležitá. A jelikož zde akce probíhají ve velkém, máme v plánu přestavět na kongresové centrum parkovací dům v našich zahradách. Zde by v budoucnu mohly být koncerty, konference a případně by zde mohla hostovat i divadla.

Co je podle vás posláním galerie?
Posláním galerie je rozšiřovat sbírky, uchovávat je a restaurovat, aby zde byly i pro další generace. Měla by formovat mladou generaci a zasloužit se o to, aby se jí umění dostalo pod kůži. Například posláním lektorského centra je s dětmi kreativně spolupracovat a vzdělávat je, ale také je učit lásce k umění.

Proč myslíte, že je galerie tak úspěšná?
Já to sleduji na zpětných vazbách návštěvníků. Z toho, že získáváme ceny a chtějí s námi spolupracovat i jiná muzea a galerie, soudíme, že je ta naše dobře nastavená. Ale samozřejmě dobře víme, že je stále co vylepšovat.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Dělníka, který před měsícem spadl do kanálu, našli mrtvého ve Vltavě

Policie oznámila nález lidského těla ve Vltavě v Podbabě. (20. 5. 2019)

Po měsíci se našel dělník, který spadl do kanalizace u hotelu Pyramida v Praze 6 a ztratil se v podzemí. Tělo utonulého...

Bulharky jezdily do ČR na kapsářské výpravy, čtvrtou stále hledá policie

Bulharské kapsářky jezdily do ČR na zlodějskou dovolenou

Kriminalistům se podařilo vypátrat trojici Bulharek, které kradly po celé České republice, včetně Prahy. Zaměřovaly se...

Syn bodl matku do oka a pokusil se ji vytlačit z okna, dostal patnáct let

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Senát Městského soudu v Praze uzavřel případ z loňských Vánoc, kdy osmatřicetiletý Petr S. zaútočil v bytě v jednom z...

Najdete na iDNES.cz