Součástí plánu je i stavba v jihovýchodní části přilehlého náměstí Miloše...

Součástí plánu je i stavba v jihovýchodní části přilehlého náměstí Miloše Formana. (7. listopadu 2019) | foto: ČTK

Magistrát schvaluje výstavbu na náměstí v Pařížské, místní spolky protestují

  • 25
Nezastavěný prostor u hotelu Golden Prague Hotel, dřívějšího InterContinentalu, možná do budoucna dostane novou podobu. Současný vlastník pozemku zde plánuje postavit čtyřpodlažní budovu. Přestože magistrát staví k projektu pozitivně, některé občanské iniciativy s ním nesouhlasí.

Volné prostranství vedle bývalého hotelu InterContinental, nyní nazývané náměstí Miloše Formana, je územím, o které se zajímají developeři již několik let.

Žádný z dosavadních pokusů o zastavění této lukrativní plochy v centru města ale neuspěl. Stávající vlastník pozemku, společnost R2G, která rekonstruuje zmíněný hotel, přišla na podzim minulého roku s dalším návrhem stavby v tomto prostoru.

Na náměstí plánuje postavit čtyřpodlažní budovu s obchodními i kancelářskými prostory a přilehlá veřejná prostranství upravit. Magistrát se k projektu staví kladně, s výstavbou však nesouhlasí několik občanských iniciativ. Proti nové budově se vyjádřil například Klub Za starou Prahu.

Porušení urbanistické situace

„S projektem nesouhlasíme, protože porušuje novou urbanistickou situaci, která vznikla po postavení hotelu,“ vysvětluje stanovisko klubu předsedkyně Kateřina Bečková. „Hotel je příkladem architektury své doby a nebyl stavěn do řady. Je to ceněná budova a potřebuje odstup, aby ji lidé mohli dostatečně ocenit,“ říká Bečková. 

Ve stanovisku zveřejněném na stránkách klubu jeho členové zdůrazňují, že navržená čtyřpodlažní budova nerespektuje architektonickou koncepci náměstí, škodí jeho funkcím a přistupuje ke kvalitnímu městskému prostoru jako k pouhé proluce.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) výstavbu na náměstí naopak vítá. 

„Lokalita dnes jako plnohodnotné náměstí nefunguje. S rekonstrukcí InterContinentalu na přilehlých veřejných prostranstvích souhlasíme a projekt podporujeme,“ uvedl mluvčí IPR Marek Vácha. 

„Navrhovanou dostavbu považujeme z hlediska objemu a měřítka za adekvátní a vhodnou. Nový objekt prostranství jasně vymezí a odcloní od dopravy,“ vysvětluje mluvčí.

Dva pohledy, dvojí „hlas lidu“

Moderní stavba umístěná na rohu ulice Pařížské podle IPR vzhled historického centra nenaruší, nýbrž obohatí urbanistickou strukturu o současnou architekturu. „Návrh dostavby považujeme za zdařilý a citlivý přístup k utváření nových městských prostorů,“ dodává Vácha.

InterContinental projde rekonstrukcí. Byznys je poškozený, říká jeho ředitel

Výstavba se nelíbí některým obyvatelům Prahy 1. Nejvíce se proti stavbě budovy staví spolek Občané Prahy 1 s předsedou Tomášem Bajuszem. Ten bydlí přímo na náměstí Miloše Formana, v ulici Elišky Krásnohorské.

„Je to víceméně zdařilá revitalizace nejen toho předního, ale i zadního prostoru před bývalým InterContinentalem,“ hodnotí celkový koncept Bajusz.

„Jenže ta budova tam vůbec nepatří. Bavíme se o zóně UNESCO, kde jsou historické budovy a je naprosto nepředstavitelné, aby na tomto náměstí, a zároveň jednom z posledních volných míst v centru Prahy stál zase obchodní dům s kancelářemi,“ dodává.

Loni v půlce prosince Bajusz jménem spolku Občané Prahy 1 napsal dopis starostovi Prahy 1. Podle textu se jako zástupce tisíců obyvatel Prahy vyslovuje proti zástavbě náměstí Miloše Formana. Své tvrzení opírá o petici, kterou podle něj během jediného týdne podepsaly více než dva tisíce lidí.

Firma R2G, která stavbu budovy a úpravu náměstí plánuje, ale vnímá situaci v Praze 1 zcela jinak. „Velká většina občanů Prahy 1 a Prahy je naopak pro zástavbu a vyjádřila se jednoznačně na podporu našeho projektu,“ říká investiční ředitel firmy R2G Jakub Dyba. 

„Proti zástavbě jsou pouze lidé se soukromými zájmy, jako je pan Bajusz. Petice, o které mluví, byla proti uvažovanému projektu minulého vlastníka, od kterého jsme my hotel na začátku roku 2019 koupili. Nebyla proti našemu projektu a pan Bajusz ji nemůže takto prezentovat,“ říká Dyba.

To, že obyvatelé Prahy zástavbu náměstí podporují, podle Dyby dokazují dotazníky, které firma nechala vyplnit veřejnost při prezentaci stavebního záměru. Dále se opírá o průzkum veřejného mínění, který firmě zpracovala agentura IBRS na vybraném vzorku tří set lidí. Firma R2G patří třem českým miliardářům, a to Oldřichu Šlemrovi, Eduardovi Kučerovi a Pavlu Baudišovi.

Náměstí Miloše Formana je nyní v územním plánu zaneseno jako urbanisticky významná plocha a veřejné prostranství, což znamená, že se zde prozatím stavět nemůže. K zahájení stavby by bylo nejprve třeba změnit územní plán.