Hnutí Pro Prahu podle bývalé šéfky dluží peníze, přesto vede velkou kampaň

  9:51aktualizováno  9:51
Srdce z linek metra bylo v hlavním městě vidět před čtyřmi lety skoro na každém kroku. Miliony vložené do velké kampaně však hnutí Pro Prahu nepřinesly ani tři procenta hlasů. Vypadalo to, že politické uskupení pomalu vyhasne. Konec však nenastal.

Předvolební plakát strany Starostové pro Prahu. (7.9.2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Česká televize zveřejnila průzkum společností Kantar TNS a Median, podle něhož nad volbou hnutí Pro Prahu, které jde do voleb pod názvem Starostové pro Prahu, uvažuje 12,5 procenta potenciálních voličů. 

Vysoký výsledek je podle autorů průzkumu dán i tím, že si lidé pletou uskupení se Starosty a nezávislými (STAN), kteří se chtějí kvůli podobnému jménu s hnutím soudit.

Stejně jako před čtyřmi lety se hnutí Pro Prahu snaží zaujmout i plakáty v ulicích. Poutače s charakteristickým srdíčkem by měly viset asi na 1 600 lampách, které si od města hnutí pronajalo. K tomu má i billboardy, velké volební transparenty a počítá s tiskem předvolebních novin.

Ač to není tak masivní kampaň jako v minulých komunálních volbách, zanedbatelnou také není.

„Jsme nízkorozpočtové hnutí. Počítáme s kampaní, která bude stát v řádech jednotek milionů korun, maximálně pět milionů,“ řekl předseda hnutí Karel Fischer. Jde o částku zhruba ve výši, jakou na volby v Praze chtějí vydat i jiné strany.

Dluží peníze naší rodině, tvrdí bývalá předsedkyně

Záhadou ale je, kde hnutí na kampaň bere finance. Bývalá předsedkyně strany Petra Venturová (dnes nezávislá) totiž tvrdí, že uskupení nejen jí dodnes dluží peníze z prohraných voleb z roku 2014. 

„Měli jsme dohodu, že vypořádají všechny pohledávky a závazky. Zejména vůči naší rodině je však nevypořádali a netuším, jak se s tím vypořádali účetně,“ sdělila Venturová.

„U mě šlo o sumu v řádu desítek tisíc korun, vůči Zbyňku Passerovi, což je můj bratranec, to bylo v řádech milionů,“ dodala Venturová, současná starostka Prahy-Šeberova.

Bývalý volební lídr a místopředseda hnutí Zbyněk Passer odmítl věc komentovat. „S paní Venturovou jsme předali vedení. Jsem úplně mimo a byl bych rád, kdyby to tak i zůstalo,“ uvedl.

Současný předseda hnutí Fischer nezaplacené dluhy odmítl. „Po volbách v roce 2014 jsme vybrali od dárců příspěvky a uhradili jsme kampaň. Nemám žádný dluh vůči předsedkyni ani místopředsedovi,“ míní Fischer, jenž je lídrem hnutí do voleb na magistrát.

Dokázat slova obou stran se však nedá. Výroční finanční zprávy hnutí, kde by byly uvedeny příjmy a výdaje, totiž nejsou k dohledání. Na prosbu MF DNES o jejich zaslání hnutí Pro Prahu nereagovalo.

Zmíněné dokumenty nehledala jen redakce MF DNES. Hnutím Pro Prahu se nyní zabývá i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Za loňský rok totiž Pro Prahu neodevzdalo povinnou výroční finanční správu.

Bez finanční zprávy i účtu

„Mohu potvrdit, že hnutí Pro Prahu nedodalo výroční finanční zprávu za loňský rok. Nepředložení zprávy je správním deliktem. Správní řízení je neveřejné, takže nemohu situaci více komentovat,“ řekl Jan Outlý z ÚDHPSH.

Hnutí může ve výsledku dostat i finanční postih. Vedle výroční zprávy nelze na stránkách kontrolního úřadu, kde jsou všichni letošní kandidáti do Senátu, nalézt zástupce Pro Prahu kandidující v metropoli. Ti přitom musí mít na webu uvedený transparentní účet a za kampaň může každý jednotlivec utratit nanejvýš dva miliony korun.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Zato pro komunální volby nemusejí mít kandidující uskupení transparentní účet, přesto ho většinou mají. Účet hnutí Pro Prahu až do středy, kdy MF DNES mluvila s Fischerem, zel prázdnotou.

Byl založen v roce 2016, ale nejstarší pohyb peněz na něm lze dohledat jen do října roku 2017. Od té doby se utratilo necelých 15 tisíc korun. Peníze od členů hnutí začaly na účet chodit až ve čtvrtek.

Sám předseda hnutí nepochybuje, že by neměli z čeho zaplatit kampaň.

„Náklady pokryjí členské příspěvky a dary od podporovatelů. Půjde o malé a střední podnikatele, kteří nás podporují na městských částech. Nebudeme mít jednoho donátora, který by nás podpořil. Budeme to sbírat po stotisícových či statisícových částkách,“ pokračuje Fischer.

Na chodbách magistrátu se proslýchá, že za hnutím Pro Prahu stojí bývalá šedá eminence pražské ODS, zvláště pak té v Praze 10, podnikatel Tomáš Hrdlička.

„Pan Hrdlička stojí podle mého názoru úplně za vším. Podporuje Miloše Zemana, podporuje SPD. Za námi ale nestojí a finančně nás nepodporuje,“ odmítá Fischer kuloární zvěsti.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Policie dopadla muže, který bezdůvodně napadl cestujícího v metru

Pražští policisté od začátku září pátrali po muži, který ve stanici metra na lince A Skalka bezdůvodně napadl jednoho z...

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

Pod vlak metra na Skalce spadl člověk, nehodu nepřežil. Část trasy stála

Srážka vlaku s člověkem ráno zastavila na téměř dvě hodiny provoz na lince A pražského metra mezi stanicemi Depo...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz