Praha chce nechat lidi stárnout doma, míst v domovech je málo

  19:33aktualizováno  19:33
V Praze není dostatek míst v domovech důchodců a metropole je navíc ve srovnání s jinými částmi země specifická tím, že mnoho velkých zařízení pro seniory se nachází až mimo hranice hlavního města. Vedení Prahy chce systém péče o seniory změnit tak, aby lidé mohli stáří prožít doma.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Musíme zkvalitnit a inovovat terénní a ambulantní služby, zavést chytré technologie, posílit přirozené pečující okolí – rodiny, najít nové zdroje pomoci v komunitě a zavést nové metody sociální práce,“ říká radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě), která se dlouhodobě věnuje oblasti sociálních služeb.

Ta upozorňuje, že domácí péče je levnější a nevytrhuje lidi z jejich sociálního prostředí, proto by ústav měl být až posledním řešením.

„V tomto duchu také přehodnotíme dosavadní politiku hlavního města Prahy. Jinými slovy, odpověď po několika týdnech ve funkci zatím nemám, ale pracujeme na tom,“ dodává radní.

Takové opatření vyžaduje spolupráci městských částí, samotného magistrátu, neziskových organizací a rovněž pečujících rodin.

„Metropole má víc zařízení než jiné kraje, které poskytují nejrůznější služby pro seniory, ale kapacita nestačí,“ vysvětluje gerontoložka Iva Holmerová. Navíc se předpokládá, že poptávka po službách bude růst v důsledku stárnutí Pražanů.

Pracovat za kasou je výhodnější

Jenže v současné době se toto odvětví stejně jako řada jiných potýká s nedostatkem zaměstnanců. „Když vám nabídnou v Lidlu na kase 28 tisíc a vy můžete nastoupit jako pečovatelka do domova důchodců, kde máte třísměnný nepřetržitý provoz a práci, která je těžká a zodpovědná, tak co si vyberete?“ popisuje Jaroslava Carrasco, předsedkyně krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Kolik lidí v současné době pracuje v oboru pečovatelství či ošetřovatelství, se dá odhadnout jen těžko. Nejsou to totiž zdaleka jen zdravotníci. Zatímco někteří důchodci potřebují specializovanou celodenní péči, jiným stačí asistence jen pár hodin denně a mnozí si vystačí třeba jen s pomocí při nákupech.

„Někdo potřebuje jen určitý servis, pomoc v domácnosti či řemeslné práce. Starší lidé potřebují někoho, kdo přijde domů a nainstaluje jim třeba vyhovující telefonní přístroj,“ líčí Holmerová.

Podle ní se nedá přesně říci, kolik lidí by v Praze potřebovalo nějaký typ podpory, ale odhaduje, že jich může být zhruba 50 tisíc. Tito lidé potřebují někoho, kdo jim doma pomůže. „Aby se lidmi, kteří potřebují nějakou podporu, mohl sociální pracovník zabývat, může pod něj spadat dvacet až třicet lidí, více jich nezvládne,“ dodává.

Staví se, ale málo

V jednotlivých městských částech se snaží stárnutí obyvatel řešit různě. Vznikají nové domovy pro seniory či bydlení s určitým typem podpory.

Například v Praze 13 loni otevřeli Domov pro seniory Zity Kabátové, v Praze 12 vznikl Domov na Cikorce, který se zaměřuje na lidi s alzheimerem, v Praze 17 staví radnice dům s pečovatelskou službou.

Nové domovy a bydlení pro seniory

Nové projekty v roce 2018 

  • Praha 13 – Domov pro seniory Zity Kabátové 
  • Praha 12 – Domov na Cikorce se zaměřením na lidi s alzheimerem 
  • Praha 5 – dokončená rekonstrukce domu s pečovatelskou službou 
  • Slivenec – soukromý poskytovatel otevřel nový domov pro seniory a domov se zvláštním režimem
Plánované projekty

  • Praha 2 – vzniká nový dům pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou. 
  • Praha 17 – vzniká dům s pečovatelskou službou

Praha 2 plánuje zřídit na Vinohradech nový dům pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou. V Praze 5 loni skončila rekonstrukce domu s pečovatelskou službou.

Přestože kapacity narůstají, některé městské části přiznávají, že ani tak nestačí. „Přestože je na našem území domov pro seniory zřizovaný hlavním městem Prahou, zdaleka nepokrývá potřeby této části Prahy,“ popisuje radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL), kde jsou dva domy s pečovatelskou službou a radnice zřizuje a dotuje také LDN.

Ke stávajícím kapacitám má přibýt seniorské centrum v Šolínově ulici. Na to je ale zapotřebí finanční podpora magistrátu. Dalším projektem Prahy 6 je chystaná výstavba seniorských bytů s komunitním centrem a školkou na Šatovce.

Kromě domovů pro seniory či domovů s pečovatelskou službou rozšiřují jednotlivé městské části služby, jež seniorům nabízejí. „V Praze 8 je pečovatelská služba doplněna osobní asistencí pro osoby s demencí a denními stacionáři pro tuto cílovou skupinu,“ říká místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Některé městské části se rovněž snaží, aby důchodci nezůstávali doma osamělí. „Funguje zde denní stacionář pro seniory, kteří nemohou nebo nechtějí být přes den doma sami,“ říká Alexandra Udženija (ODS), místostarostka Prahy 2. V Praze 1 má pak vedení zase v úmyslu seniory více zapojit do komunity.

Nejčtenější

Slavia - Sevilla 4:3 po prodloužení, postup trefil v poslední chvíli Traoré

Slávisté slaví postup do čtvrtfinále Evropské ligy proti FC Sevilla.

Byla to noc, na kterou slávisté nikdy nezapomenou. Zážitek na celý život. Český tým dovedl odvetu Evropské ligy proti...

Vysněný los. Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy vyzve Chelsea

ROZLOSOVÁNO. Takhle vypadají dvojice pro čtvrtfinále Evropské ligy.

Slávističtí fotbalisté se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají s Chelsea. První zápas se 11. dubna hraje v Edenu, odveta...

Muž s piercingem u penisu přepadl ženu a déle než hodinu ji znásilňoval

Hledá se pachatel, který na Praze 10 znásilnil ženu

Policisté pátrají po muži, který v Praze 10 přepadl a déle než hodinu znásilňoval šestapadesátiletou ženu vracející se...

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Další z rubriky

Na D10 za Prahou se bude bourat most, úsek bude o víkendu uzavřen

Demolice mostu přes dálnici D1 u Velké Bíteše.

Kvůli bourání mostu u Svémyslic na Praze-východ bude o víkendu uzavřena část dálnici D10. Druhá uzavírka je plánovaná...

Nový vodní prvek, glosovali zastupitelé gejzír z potrubí u magistrátu

Pražské zastupitele překvapil při příchodu do práce gejzír před magistrátem....

Sociální sítě dopoledne „zaplavily“ fotografie pražských zastupitelů s gejzírem vody před magistrátem. Někteří havárii...

Řidič projel křižovatku v Sedlčanech a proboural zeď, selhaly mu brzdy

V Sedlčanech projelo nákladní auto zdí.

Vrtulník záchranářů letěl ve čtvrtek odpoledne do Sedlčan k nehodě náklaďáku. Řidiči zřejmě selhaly brzdy a s...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz