Z centra Prahy by mohly zmizet matrjošky a nevýhodné směnárny

  10:15aktualizováno  10:15
Centrum města hyzdí přeplácané obchody se suvenýry a předražené směnárny poskytující nevýhodné podmínky turistům. Podle magistrátního radního Jana Chabra (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) je tomu nutné učinit přítrž. Zavřít chce malý počet krámků se suvenýry v centru, jež mají nejnižší tržby.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Radní nechal vypracovat návrh, který v nejbližší době předloží na jednání rady, na kterém by ho měli podpořit i koaliční Piráti. Dokument zohlední vypracovanou revizi smluvních vztahů uzavřených městskou společností Trade Centre Praha s provozovateli obchodu.

„Magistrát dal pokyn k ukončení vybraných nájemních smluv, jejichž účelem je zejména prodej upomínkových předmětů,“ potvrdil Chabr, podle něhož obchody neprospívají dobrému jménu metropole. Magistrát nicméně musí ještě přesně určit, o kolik podniků se jedná.

Jenom v ulici Karlova spojující Karlův most s historickou částí města se nachází hned několik obchodů, jejichž společným znakem je, že obsahují naprosto stejné zboží a většinou výrazně dražší, než by turista sehnal v obchodním centru nebo mimo centrum.

Průchod plný beranic

Například v průchodu u ulice Smetanova nábřeží se na dvaceti metrech nachází těchto obchodů přes deset. Nabízejí ruské matrjošky, beranice, trička a mikiny s nápisy „Miluji Prahu“, magnetky a upomínkové předměty zobrazující české pivo.

„Transparentnost a boj proti pofiderním prodejnám v centru metropole, které dělají ostudu naší Praze, je jednou z priorit našeho programu,“ potvrdil zastupitel Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Podle radního Chabra se má zavírání týkat pouze prodejců, kteří nabízejí nevkusné zboží. Usilovat bude o zachování těch obchodů, které jsou schopné turistům nabídnout výrobky českých firem a podporují tak místní mladé umělce. Radní tak chce zachovat pro Prahu typický sortiment, jako je české sklo nebo porcelán. Takové upomínkové předměty mají prý pro turisty smysl.

K programu rady patří také zavření podvodných směnáren v centru města. Ty zpravidla nabízejí turistům nevýhodné směnné kurzy. „Turista například zaplatí tisíc eur a dostane 15 tisíc korun, což je běžný podvodný kurz v centru,“ vysvětluje bývalý pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Návrh by prý podpořil.

První vlaštovka

Na problém upozornil případ pobočky v Železné ulici na Staroměstském náměstí, kterou provozovala nechvalně známá společnost Chequepoint. Té Česká národní banka loni v červnu odebrala licenci, protože zákazníky opakovaně při směně okradla nebo neposkytla potvrzení o provedené transakci, aby si mohli stěžovat.

Město nyní chystá vypovězení nájmu firmě Global Travel, která vede směnárnu také v Železné ulici. Podle radního Chabra se i tento podnik vyznačuje nefér jednáním, a proto bude uzavřen. Jako důvod se nabídl nízký nájem, který směnárna městu odvádí. Nájemní smlouvu, která vznikla už v roce 1993, město poskytovateli vypoví bez udání důvodu, pobočka by následně po tříměsíční výpovědní lhůtě měla zmizet.

Podobným způsobem se město zbaví dalších směnáren, například jedné v Jungmannově ulici a dvou na Národní třídě, které všechny mají prostory pronajaté od města. Směnárny mají smlouvy na dobu určitou, proto jim město prostřednictvím Trade Centre Praha nebude dávat výpověď, ale počká, až vyprchá jejich platnost. Následně je už neprodlouží.

Nový zákon

Boj s nepoctivými směnárnami vyhlásili loni v létě také Piráti. „Na úrovni Sněmovny jsme prosadili návrh zpracovaný Českou národní bankou, který umožňuje, aby si lidé nechali vrátit peníze, pokud s proběhlou transakcí nesouhlasí,“ říká Ferjenčík.

Nový zákon dává také možnost nepoctivou směnárnu zavřít. Pokud turista totiž po výměně peněz dostane stvrzenku, na které je uvedeno, že pokud s proběhlou směnou nesouhlasí, může požadovat stornování platby. V případě, že by směnárník protestoval, může se turista obrátit na Českou národní banku, která pobočku zavře, nebo na policii, která částku bude vymáhat.

Magistrát dal pokyn k ukončení vybraných nájemních smluv, jejichž účelem je zejména prodej upomínkových předmětů

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Pěkné počasí vylákalo na trasu pochodu Praha - Prčice 26 tisíc turistů

Turisté na samotě Roháč u Neveklova na trase 54. ročníku Pochodu Praha -...

Na pochod Praha - Prčice se v sobotu vydalo přes 26 tisíc turistů. Je to historicky osmá nejvyšší účast. Podle...

Napaden jsem byl já, tvrdí obžalovaný z tragické střelby na dva muže

Obžalovaný Jiří Hypša a jedna z pozůstalých u Krajského soudu v Praze (17. 5....

Loni v září zemřel po střelbě na statku v Jankovské Lhotě na Benešovsku starší muž, jeho syn byl vážně zraněn. Soud...

Před 130 lety turisté vyrazili po značce, poprvé v Království českém

Splutí Svatojánských proudů bylo možné až do 40. let 20. století, pak kaňon...

Nebývalou novinku si od května před 130 lety užívaly zástupy turistů, putující z královské metropole Prahy k...

Najdete na iDNES.cz