Méně sloupů i podchodů. Architekti sepsali návod na přívětivější Prahu

  11:23aktualizováno  11:23
Na to, jak utvářet ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství, bude mít zřejmě Praha brzy speciální manuál - po vzoru západních metropolí. Už za dva roky by se podle něj město mělo začít měnit.

Architekti sepsali manuál, který definuje, jak by měl vypadat veřejný prostor. | foto: Rivergate

Lavičky polepené reklamou, šest různých druhů košů jen na Václavském náměstí, podchody, do kterých se Pražané bojí vkročit, či ulice zaplevelené velkým množstvím zbytečných sloupů. To je pár příkladů nevkusných a nepraktických řešení veřejného prostoru, kterých je metropole plná.

O to, aby podobné úkazy z Prahy vymizely, se má postarat nově vzniklý Manuál tvorby veřejného prostranství, který bude tento měsíc schvalovat rada města.

Jde vlastně o příručku, která ukazuje, jak by měl veřejný prostor a jeho součásti vypadat. Všechny západní metropole podobný manuál používají již mnoho let, Praze však dosud chyběl.

"Nový manuál není jen regulační, ale hlavně iniciační. Neříká: Musíš dát tento koš sem, ale radí, kam je to vhodné. Ukazuje principy, podle kterých stavět, ne od jaké firmy kupovat mobiliář," vysvětluje Adam Švejda, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Právě tam manuál vznikl.

Karlovo náměstí se bude opravovat už podle manuálu

Veřejné prostory metropole se však podle něj budou měnit pozvolna. "Podle našich odhadů budou změny znatelné asi do dvou let. Mnoho projektů již běží a až ty nové se budou řídit manuálem," doplňuje Švejda. Třeba obnovené Karlovo náměstí by už alespoň zčásti mělo být v souladu s pravidly, která dokument stanovuje.

Manuál řeší jak obecné uspořádání ulic a dalších městských prostranství, tak detaily, jako třeba materiál, z něhož by měly být vyrobeny jednotlivé prvky. "Třeba lavičky by měly být z příjemných materiálů, jako je dřevo," říká Žofie Raimanová, vedoucí týmu z Kanceláře veřejného prostoru, který na manuálu asi rok pracoval.

Konkrétní vzhled jednotlivých prvků městského mobiliáře by měl řešit katalog vybavení veřejných prostranství. Ten by podle kanceláře mělo město co nejdříve připravit. Koše, lampy či lavičky by si tak třeba městské části vybíraly z možností uvedených v seznamu.

"Jednotný mobiliář posiluje identitu města. Proto by v Praze měly být používány typicky pražské prvky," píše se v manuálu. Nevylučuje však ani individuální řešení dle návrhu architekta.

Ubude nadchodů, podchodů a sloupů

V souladu s novou příručkou už by v metropoli neměly vznikat nové podchody či nadchody, které starší lidé či rodiče s kočárky těžko zdolávají. Manuál chce rovněž z města vymýtit takzvaný vizuální smog. Tím se myslí třeba zbytečné hromadění sloupů, které v prostoru působí rušivě. 

"Nyní si třeba Eltodo a Dopravní podnik staví své sloupy zvlášť. Manuál ale říká, že by se sloupy měly sdružovat a minimalizovat," pokračuje Raimanová. Ideální je podle ní zavěšení vedení přímo mezi domy.

Zajímavé řešení navrhují tvůrci dokumentu pro čerpací stanice. Uvnitř města nemají vznikat velké "pumpy" spojené s obchody. Optimální variantou jsou naopak stojany s palivem bez přístřešku.

Manuál také vybízí ke sjednocení barevnosti jednotlivých prvků veřejného prostoru. Napříště už by tak třeba neměly vedle sebe stát žlutý automat na jízdenky MHD, zelený odpadkový koš, šedý sloup a modrá lavice.

A k čemu by podle odborníků mělo město směřovat? "Příkladem dobře udělaného veřejného prostoru je podle mě Karmelitská ulice na Malé Straně, kam se do malého profilu vešlo úplně všechno - auta, parkování, tramvaj, zeleň i lavičky," popisuje známý architekt Josef Pleskot.

Manuál bude závazný pro městské organizace. Městské části se jím zatím budou řídit dobrovolně. Pražané si budou moci prohlédnout ilustrovanou příručku volně dostupnou na internetových stránkách města.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Přežili jsme! „Lidické děti“ vzpomínaly v Praze na tragédii své obce

Přeživší z Lidic navštívili v Praze několik míst spjatých s osudem obyvatel...

Tři přeživší „lidické děti“ navštívily v Praze několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich vyhlazené obce. Nejprve...

Na dálnici D5 na Berounsku se převrátilo auto, objíždělo se přes Loděnice

Hromadná nehoda omezila provoz dálnice D1 před Prahou. (12. června 2019)

Dálnici D5 uzavřela na Berounsku na devátém kilometru ve směru na Prahu na více než 30 minut nehoda osobního auta,...

Na dálnici D10 se srazilo auto s motorkou. Na místo musel vrtulník

Nehoda motorky a automobilu se stala v sobotu večer v Ostružné na Jesenicku...

Dálnici D10 uzavřela dnes na 57. kilometru na Mladoboleslavsku ve směru na Prahu nehoda osobního auta a motocyklu. Při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz