Azbest je nebezpečný především tím, že se při práci s ním uvolňují jemná vlákna, která nejsou okem viditelná, ale při vdechnutí se dostávají hluboko do plic, kde na lidský organismus působí toxicky a mohou způsobit vážná onemocnění. Kontroly proto zahrnovaly i měření koncentrace těchto neviditelných vláken na stavbě i v jejím okolí.
První kontrola se podle mluvčí konala ještě před zahájením sanace 10. února, následovaly další 25. února, 1. dubna, 16. dubna a naposledy 2. června. Všechny kontroly v pracovním prostředí byly vyhovující.
V oblastech mimo přímá pracoviště nenašli inspektoři žádný problém ve čtyřech případech, u posledního měření ještě výsledky nejsou k dispozici, dodala Batók. Kontroly podle ní budou pokračovat.
Pražská hygiena našla špínu v každé šesté restauraci. Podněty chodí i přes web![]() |
Azbest je podle hygieniků nutné odstranit nejen na střeše budovy, ale použit byl i na fasádě. Sanace se kvůli uvolňování vláken dělá v podtlakovém prostředí zajištěném stany z plachet vybavenými výkonnými filtračními jednotkami.
„Vlákna azbestu se zachycují v jemných filtrech a následně se bezpečně a ekologicky likvidují. Pracovníci se pohybují v prostoru v ochranných oblecích a používají respirátory a další pracovní pomůcky,“ vysvětlil ředitel odboru hygieny práce pražské stanice Václav Krýsa.
Ministerstvo propojí krajské hygieny. Čeká lepší koordinaci v době pandemie![]() |
Obchodní dům Kotva začali stavbaři rekonstruovat letos 10. února, rok od uzavření pro veřejnost, symbolicky v den 50. výročí od jeho otevření. Modernizace budovy od architektů Vladimíra a Věry Machoninových by měla být hotová v posledním čtvrtletí roku 2027.
Kotvu postavili jako příklad luxusního československého obchodního domu. Při svém otevření v únoru 1975 byla pátým největším obchodním domem v Evropě. V poslední době se potýkala s konkurencí modernějších obchodních center. Majitelem objektu je od roku 2020 společnost Generali Real Estate.