Praha 6 chce „prásknout“ své neplatiče nájemného. Zveřejní je na internetu

  12:58aktualizováno  12:58
Radnice Prahy 6 plánuje spustit na internetu databázi, která ukáže hospodaření obecních domů v Praze 6 včetně dluhů na nájemném. V nejdetailnější verzi si budou moci lidé zjistit i to, zda a kolik dluží za nájem jejich soused. Stačí znát ulici a číslo bytu.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa chce zveřejnit seznam lidí, kteří dluží nájem. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Podle právníků i Úřadu pro ochranu osobních údajů je takové jednání sporné. "Pokud číslo bytu umožňuje identifikaci fyzické osoby, například podle zvonku, je zveřejnění takové databáze z hlediska zákona na ochranu osobních údajů problematické," řekl David Pavlát z úřadu pro ochranu údajů.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa je však připraven zveřejnit o dlužnících co nejvíce podrobností. "Chceme jít až na hranu, tedy kam až nám to zákon dovolí," uvedl. Zatím čeká, co na jejich záměr řeknou právníci. Pokud zveřejnění dluhů na nájemném v jednotlivých bytech právníci posvětí, je pevně rozhodnut seznam dlužníků zveřejnit.

Kvůli dlužníkům dům neopraví, nejsou peníze

Není prý neobvyklé, že situace v činžovních domech vypadá následovně: tři nájemníci v jednom domovním vchodu dluží na nájemném dohromady 400 tisíc korun, proto nemá radnice Prahy 6 dost peněz, aby v domě vyměnila výtah. Kvůli komu budou ještě pár let jezdit ve starém výtahu, se možná v nebližších dnech nájemníci dozvědí přímo ze stránek městské části.

"Kdyby to bylo jen na mně, zveřejnil bych všechno. Lidé mají právo vědět, že zatímco oni poctivě platí, jiný žije na úkor ostatních daňových poplatníků," tvrdí starosta Chalupa.

Je správné, aby radnice zvěřejňovala na internetu jména lidí, kteří dluží nájem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. září 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 68
NE 32

Svérázná obrana proti neplatičům se ale nelíbí právníkům ani Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). "Je to na hraně. Je jedno, jestli bude u adresy jméno, nebo jen číslo bytu. I tak je člověk identifikovatelný," soudí známý pražský advokát Jan Černý.

Podle něj tak dlužníkovi hrozí nejen ostuda, ale hlavně se stane snadno vydíratelný. "Mohou ho kontaktovat různí podvodníci a lichváři s nabídkami, které by mohly rychle vyřešit jeho situaci," řekl Černý.

Úřad i právníci jsou proti registru

Problematičnost zveřejnění výše dluhu si uvědomuje i sám starosta, proto před spuštěním čeká na "posvěcení" ze strany úřadu. Toho se ale zřejmě nedočká.

Chalupa ale i tak chce zveřejnit všechny informace, které mu zákon povolí. "Zákon by měl být postaven tak, aby bylo možné zveřejnit všechna data spojená s užíváním veřejných peněz a veřejného majetku. Nejen co se týká nájemného v obecních bytech, ale třeba i toho, kolik kdo pobírá sociální dávky," podotýká starosta.

Pokud ÚOOÚ a právníci "šestce" doporučí raději částky dluhů u jednotlivých bytů nezveřejňovat, radnice alespoň uvede, kolik je celkový dluh v domě. Praha 6 totiž již v rámci svého protikorupčního balíčku odhalila o svém hospodaření téměř vše a zbývá opravdu už jen zprůhlednit hospodaření domů.

Podle manažera Centrálního registru dlužníků Jiřího Jedličky by mohl mít problém s ochranou dlužníků jednoduché řešení: "Před lety jsme podobný problém řešili s několika městy v severních Čechách. Doporučili jsme jim, aby si při podpisu nových nájemních smluv vyžádala souhlas s užitím osobních údajů. Pak mohou dotyčné v případě neúhrady označit za dlužníky."

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Na Rakovnicku vlak srazil člověka. Srážku osoba nepřežila

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...

Na Rakovnicku srazil v pondělí večer osobní vlak člověka. Srážku dotyčný nepřežil. Provoz vlaků mezi stanicemi Lužná u...

Dálnice D4 je opět průjezdná, příčinu dvou nehod policisté vyšetřují

Místo tragické dopravní nehody na silnici I/6 u Bochova. Pro těžce zraněného...

Dálnice D4 byla u nájezdu na 41. km ve směru na Prahu uzavřená kvůli dvěma nehodám. V první došlo ke srážce třech...

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

Najdete na iDNES.cz