Opravdu tu bydlíte? V Praze 2 budou kontrolovat nájemníky městských bytů

  17:42aktualizováno  17:42
Nájemníci obecních bytů v Praze 2 mohou očekávat, že k nim přijde někdo z úřadu městské části prověřit, zda mají v bytě své pyžamo a kartáček na zuby. I tak se dá totiž vyložit blíže neupřesněné upozornění, které městská část vylepila ve svých bytových domech, kde chystá kontroly.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha 2 oslovila nájemníky obecních bytů s upozorněním, že bude důsledně kontrolovat, zda lidé v bytech bydlí a zda je neužívají k jinému účelu, jako je například pronájem přes Airbnb.

„V případě prokázaného porušení povinností nájemce je pronajímatel oprávněn činit příslušné kroky, které mohou vést až k výpovědi z nájmu,“ uvádí se mimo jiné v dokumentu, který za vchodem do jednoho z domů přidržují dvě samolepky.

Opatřený je razítkem Prahy 2 a podpisem radní pro oblast bytové politiky Renáty Kašické (ANO). Hned na začátku se však píše, že akci plánuje magistrát společně s městskými částmi.

Zneužívání bytů k pronajímání turistům je nešvar, se kterým souvisejí například problémy s opilými a hlučnými hosty. A když turistickému ruchu slouží byty, které nabízejí nájemníci, jde často o hrubé porušení podmínek nájemní smlouvy.

Jakým způsobem chce Praha 2 byty kontrolovat, nechtěla Kašická nijak vysvětlit. „Upozornění jsme nedávali do schránek. A nejsem si jistá, jestli ještě zůstalo na všech místech, protože jej někde mohl také některý z nájemníků strhnout. V příštích týdnech proběhne kontrola, zda je všude vyvěšeno,“ řekla pouze Kašická.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) dala od výzvy nepřímo ruce pryč, když uvedla, že má na starosti školství, a doporučila, aby se redakce MF DNES s dotazem obrátila přímo na radní Kašickou.

Nejde o zásah do soukromí?

„Prověřím si, co se tím myslí a jestli kontroly nebudou zasahovat do soukromí lidí. Nevím, jak intenzivně chce magistrát prověřovat majetek. Koalice na magistrátu ale nic podobného nedomlouvala,“ říká pražský radní a europoslanec Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

Pospíšil nedávno kritizoval primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), kterému pro změnu vadily prázdné soukromé byty a chtěl po nich pátrat pomocí elektroměrů, které nevykazují spotřebu.

Mezi oběma záležitostmi je ale jistý rozdíl. „To, co probíhá na Praze 2, je zcela jiné. Městské byty nemají sloužit turistům, ale samoživitelkám či seniorům. A také pracovníkům z oborů, kterých je v metropoli nedostatek. Myslím tím například učitele a lékaře,“ říká politolog Jan Kubáček.

Praha má pro regulaci Airbnb svázané ruce, tvrdí advokát Jakub Štilec

O lidech, kteří potřebují bydlení, se hovoří i ve výzvě podepsané Kašickou. „Věřím, že toto opatření přijmete s pochopením, neboť jedním z úkolů radnice MČ Praha 2 je také uspokojení bytových potřeb těch občanů, kteří nemají jinou možnost zajištění odpovídajícího bydlení,“ píše se v dokumentu.

Pochopení pro podobný postup radnice vyjádřili zástupci Prahy 3. „Problém s krátkodobými pronájmy vnímáme podobně. Nejde jen o to, že pronajímatelé často nabízejí byty načerno. Oni totiž někdy ani nemají živnostenské listy a neplatí poplatky. Jejich konání navíc způsobuje také sousedské problémy,“ uvedla mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Dodala, že městská část nyní rozesílá výzvy, aby se lidé v případě, že své byty pronajímají přes Airbnb, přihlásili na úřad a splnili veškeré zákonné požadavky.

Nejpalčivější problémy s krátkodobými pronájmy jsou pravděpodobně v turisticky nejvíce atraktivní Praze 1.

„Již v květnu jsme obeslali nájemníky našich městských bytů, aby upřesnili počet ubytovaných lidí. Tam, kde jsme žádnou zpětnou vazbu neobdrželi, zkoumáme proč a prověřujeme i to, zda v těchto bytech nedochází k podnajímání či provozování Airbnb,“ řekl místostarosta Prahy 1 Pavel Nazarský (Piráti).

Uvedl také, že přestupkové oddělení městské části ve spolupráci s živnostenským odborem a městskou policií připravuje návod pro občany, jak postupovat v případě rušení nočního klidu a jak dohnat k odpovědnosti hlučné hosty a jejich ubytovatele.

Návštěva z úřadu Prahy 7

Stejný problém nelegálního pronajímání mají i další obvody hlavního města. V Praze 7 byty již svým způsobem kontrolují. „My v této věci již od minulého volebního období volíme osobní přístup. Na úřadě máme pracovníka, který v průměru jednou za tři roky navštíví každý z našich pronajatých bytů i nebytových prostor, aby se setkal s nájemníky a probral s nimi aktuální záležitosti a potřeby,“ říká místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš (Praha 7 sobě).

Podle něj se městské části díky takovému preventivnímu opatření podařilo také snížit dluhy na nájemném. 

Krátkodobé pronájmy bytů turistům jsou celoměstským tématem a věnuje se jim i magistrát.

„Nájemci městských bytů nesmějí na základě nájemní smlouvy pronajímat byty třetím subjektům. Aktivně i pomocí správcovských společností monitorujeme bytový fond hlavního města. Při podezření na neoprávněný podnájem bytu to prověřujeme. Pokud se neoprávněný pronájem třetí osobě ověří, neprodleně přistupujeme k výpovědím,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz