Studenti vymysleli pracovnu v parku, stát by měla v Riegrových sadech

  11:15aktualizováno  11:15
Už na konci prázdnin by mohla být v pražských Riegrových sadech uvedena do provozu první takzvaná pracovna v parku. S nápadem přišli studenti architektury, kteří chtějí na trávu s výhledem na Hradčany umístit stoly a lavičky. Lidé mohou na projekt přispět prostřednictvím veřejné sbírky.

Takto vypadá projekt pracovny v parku v návrhu studentů. | foto: Pracovna v parku

Teplých slunečných dní je v Česku během roku pomálu, a když už konečně nastanou, musí se do práce.

Klimatizace dělá z místnosti mrazák, za okny paří slunce a všechno člověka láká vyběhnout ven. Jenže práce nepočká. Avšak co kdyby se dalo chodit pracovat například do parku? Třeba s výhledem na Pražský hrad?

Pracovna v parku

Pracovna bude stát na samostatné dřevěné podsadě na hlavní louce v Riegrových sadech. U tří stolů s lavicemi budou k dispozici zásuvky a wi-fi připojení k internetu zdarma. Stoly budou přirozeně zastíněné stromy.

Na realizaci projektu je třeba vybrat 150 tisíc korun pomocí veřejné sbírky na portálu HitHit. Nejnižší částka příspěvku je 100 korun.

Ve čtvrtek 3. července dopoledne bylo vybráno 11 tisíc korun.

Takovou možnost budou mít Pražané už na konci srpna, kdy má v Riegrových sadech vzniknout první venkovní pracovna v Praze.

Kromě stolů s pohodlnými lavicemi zde bude zdarma k dispozici připojení k internetu i zásuvky pro nabíjení notebooků či telefonů.

„Štvalo nás být zavření v kanceláři, když je hezky. Chtěli jsme si vozit stolky a židle do parku, ale kvůli tomu se musí vyřizovat na úřadech zábor. Taky by se vybily počítače a připojení k internetu je komplikované. Než tyto potíže řešit každý den, tak proč to neudělat jednou a pořádně,“ usmívá se jedna z autorek projektu Andrea Kosařová.

Ta spolu se svými třemi kolegy provozuje sdílenou kancelář na Žižkově jménem Pracovna. Ta sice není venkovní, ale poblíž jsou Riegrovy sady, takže volba první open air „pobočky“ padla na ně.

Pracoven by mělo přibývat

Mladý tým tvrdí, že má podporu jak od Prahy 2, tak i památkářů. „Rada městské části ale tento projekt na svém území zatím ještě neschválila,“ řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Pokud tým získá potřebná povolení a podaří se mu ve veřejné sbírce na portálu HitHit vybrat zhruba do poloviny srpna 150 tisíc korun, dřevěná venkovní pracovna by mohla na hlavní louce v parku sloužit lidem už na konci letních prázdnin.

„Ale kdyby sem potřebovali elektropřípojku, muselo by to být projednáno jako stavba, což je záležitost na několik měsíců,“ upozornil na možné zdržení Vondrášek.

U tří stolů s lavicemi na pevné podsadě v přirozeném stínu stromů by tak mohlo pohodlně pracovat vždy až osm lidí. V zimě se konstrukce využije v interiéru.

„Elektřina do zásuvek bude vedena z nejbližší městské lampy, tedy zhruba tři metry pod zemí. Zřejmě se to bude na noc zamykat a odpojovat z proudu, aby si tam v noci lidé třeba nenosili reproduktory a nerušili noční klid nějakými party,“ přibližuje Kosařová.

Projekt by však neměl zůstat jen u jediné open air pracovny. „Když ukážeme zájem veřejnosti, budou podobná místa nezávisle na našem týmu zahrnuta do plánů revitalizací parků i na dalších místech v Praze,“ pokračuje diplomovaná umělkyně a učitelka tělocviku Kosařová.

Tým už například jedná s Prahou 3, že by se podobné místo zakomponovalo do přestavby parku na Kostnickém náměstí.

Budoucí první pracovnu v parku navrhli studenti UMPRUM, pod jejichž vedením se v případě úspěchu sbírky bude objekt od půlky srpna v parku stavět. S přípravami mohou pomoci dobrovolníci.

Tým se inspiroval u podobných zahraničních projektů, které vznikly třeba na Manhattanu v New Yorku nebo v Paříži u Champs Élysées. Pracovat na počítači už však v Praze chodí lidé i do Botanické zahrady, kde je k dispozici posezení a wi-fi zdarma.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Kraj proplatí Brandýsu nad Labem tři miliony za likvidaci rozlité kyseliny

U Odoleny Vody nedaleko Prahy vypadly v noci z auta na silnici barely s...

Téměř tři miliony korun stála likvidace kyseliny sírové, která se loni v září rozlila na několika místech v okolí...

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

TSK předělá na Jižní spojce protihlukovou stěnu, bude delší i vyšší

Výstavba protihlukové stěny na Jižní spojce

Technická správa komunikací předělá protihlukovou stěnu na Jižní spojce na Spořilově v Praze 4. Nová stěna bude delší a...

Najdete na iDNES.cz