Ve středních Čechách se po vládě ČSSD s KSČM rýsuje pravicová koalice

  17:21aktualizováno  17:21
Ve Středočeském kraji se rýsuje pravicová koalice. V neděli spolu v budově krajského úřadu jednali zástupci vítězného hnutí ANO, druhého STAN a TOP 09. V krajské vládě tak pravděpodobně končí sociální demokraté i komunisté.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny z hnutí ANO Jaroslava Jermanová, kandidátka na hejtmanku středočeského kraje | foto:  Dan Materna, MAFRA

ANO, STAN a TOP 09 by dohromady v pětašedesátičlenném zastupitelstvu získaly nutnou nadpoloviční většinu třiceti šesti hlasů. K výsledku sice zatím nedošly, ale budou spolu jednat dál v ponělí.

„My jsme se dohodli s ANO a TOP 09, že budeme dále exkluzivně pokračovat v jednáních,“ řekl iDNES.cz Věslav Michalik, předseda středočeské STAN a starosta Dolních Břežan.

Je také možné, že se k této trojici připojí nějakým způsobem i ODS lídra Martina Kupky, která v krajském zastupitelstvu získala deset mandátů a se kterou má Jaroslava Jermanová z ANO sjednanou schůzku na pondělní odpoledne.

Podle zdrojů MF DNES dostalo hnutí STAN již v sobotu večer koaliční nabídku od sociálních a občanských demokratů, že by podpořili lídra STAN Víta Rakušana na postu hejtmana. Rakušan MF DNES nabídku potvrdil, řekla ale, že nyní jedná s ANO a TOP 09. Starostové také již dříve prohlásili, že chtějí ve vedení výraznou změnu a že je proti obcházení vítězů voleb.

To zopakoval v neděli na svém profilu na Facebooku Vít Rakušan. „Jsem zvyklý respektovat vůli voličů, nepohrdat jimi. A jejich vzkaz je, myslím, jasný. Najít formát, kde bude zásadní změna,“ napsal Rakušan.

Podrobné výsledky krajských voleb najdete zde

Počty získaných mandátů by ještě umožňovaly koalici ANO, ČSSD a KSČM, nicméně šéfka středočeské ANO Jaroslava Jermanová v neděli prohlásila, že se sociálními demokraty už jednala, ale ještě ji čekají jednání s dalšími subjekty. Také poznamenala, že ji těší volební vítězství Starostů a nezávislých a označila je za jedny z možných partnerů do koalice (psali jsme zde).

„Jako výhodnější se pro ANO může jevit koalice s uskupeními podobného profilu. Ve středních Čechách jde zejména o STAN, který významně zabodoval. Sociální demokraté jakožto poražený soupeř zase mohou mít podstatně menší požadavky,“ uvedl politolog a prorektor pro studium CevroInstitu Praha Ladislav Mrklas.

ČSSD bez nápadu

Zatímco minulé krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD, v letošních jí na první místo scházelo šest procent hlasů. Podle odborníků stála za porážkou sociální demokracie i jejich nezřetelná kampaň bez skutečného náboje a nápadu.

„ČSSD dosud celostátně zaplatila méně než ODS daň za to, že po uplynulých více než dvacet let byla součástí establishmentu. Ve správnou chvíli totiž byla v opozici. Teď už to neplatí na celostátní úrovni a tuplem ve Středočeském kraji, kde osm let vládla. A proto prohrála,“ dodal Mrklas.

Dále také za její možný propad označil nedostatek skutečných osobností na kandidátce. Lidi také mohl odradit fakt, že ČSSD v kraji vládla osm let spolu s komunisty.

Voliči komunistů se přesunuli k ANO

Komunisti v letošních volbách také značně propadli, z původních 19 mandátů získali 8 s 10 procenty hlasů.

Podle politologa Karla Komínka z Institutu politického marketingu Praha je neúspěch KSČM daný tím, že protestní voliči, kteří mají tendenci často měnit strany, přešli tentokrát k hnutí ANO. Strana si je podle Komínka získala díky svému budování obrazu vnitřní opozice.

„První analýzy ukazují, že v letošních volbách volilo komunisty pouze 43 procent těch voličů, kteří je volili i v roce 2013 ve sněmovních volbách. Komunisté mají určité pevné jádro voličů, které tvoří zejména lidé v důchodovém věku, ale tradičně dostávali také mnoho tzv. protestních hlasů, které ve skutečnosti nebyly hlasy pro KSČM, ale hlasy proti tradičním stranám nebo současné vládní politice,“ dodal Komínek.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Pietní místo u Gottovy vily nestačí, lidé zapalují svíčky už i u sousedů

Pietní místo u vily Karla Gotta na pražské Bertramce se stále rozšiřuje. Zájem lidí položit sem květinu či zapálit...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Gottova rodina si nechá vzkazy a dárky od lidí, zvažuje co se svíčkami

Rodina Karla Gotta si na památku ponechá vzkazy a dárky, které před před vilu zesnulého zpěváka na pražské Bertramce...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Vybržďovač nedodržel podmínku a řídil, soud ho poslal za mříže

Nesednout za volant vydržel třiačtyřicetiletý podnikatel Michal G. přibližně rok. Loni v lednu dostal za hazardní...

Zkušební provoz skončil, Blanka má po čtyřech letech kolaudační razítko

Tunel Blanka se po více než čtyřech letech zkušebního provozu konečně dočkal kolaudace. Informoval o tom pražský radní...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz