Od minulého týdne platí vyhláška, která omezuje pouliční umělce v tom, kdy a kde mohou vystupovat. (Ilustrační snímek)

Od minulého týdne platí vyhláška, která omezuje pouliční umělce v tom, kdy a kde mohou vystupovat. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zákaz pouličního umění zklidnil pražské ulice. Pokuty zatím nepadají

  • 16
Od minulé středy platí v některých ulicích centra Prahy částečný nebo úplný zákaz vystupování hudebníků a dalších pouličních performerů. Strážníci jich zatím ze zapovězených míst vykázali asi desítku. Pokuty zatím nerozdávají. Pokud prý ale bude někdo vyhlášku porušovat opakovaně, bloky vytáhnou.

Ještě před několika dny připomínala Celetná ulice spíš než turisticky zajímavou pěší zónu v centru metropole pouť, kde se přebíjely různé hudební proudy. Od středy je zde díky platnosti nové vyhlášky omezující pouliční umění nezvyklé ticho.

"Ty každodenní koncerty byly k zešílení," uvedl majitel přilehlého obchodu se suvenýry. "Rvalo to uši. Teď je to mnohem lepší," pochvaluje si novou vyhlášku magistrátu.

Vyhláška o regulaci pouličního umění

Platí od 15. května. Na více než 20 místech hlavně v centru Prahy, ale i na hřbitovech, dětských hřištích, u škol atd. zakazuje úplně nebo částečně pouliční produkci. Tu je možno provozovat navíc pouze od 10 do 21:30 hodin. Za porušení hrozí pokuta až 30 tisíc korun.

Ta omezuje, a na některých místech v metropoli dokonce úplně zakazuje pouliční umění, tzv. busking, který po zkušebním roce dostal v Praze jasné mantinely.

Zákaz se vztahuje hlavně na hudební produkci, na jejíž hlasitost si stěžovali nejen rezidenti, ale i místní podnikatelé a návštěvníci Prahy. "Doufám, že opatření bude respektováno a že se tak uleví našim občanům a obyvatelům, kterým uvedená vystoupení všeho druhu znepříjemňovala život," věří starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Že vyhláška funguje a ulice se rázem výrazně zklidnily, potvrzují strážníci, kteří stejnými místy procházejí každý den už roky. S mapou zakázaných ulic v ruce "neukázněným" buskerům zatím jen domlouvají. "Nemáme zatím příliš práce. Vysvětlíme jim, že zde už hrát prostě nemůžou. Chápou to. Navíc si o kontrolách mezi sebou řeknou," říká strážník Jan Hlbočan při první odpolední obchůzce.

Zatím domluva místo pokuty

Za úvodní dva dny platnosti vyhlášky vykázali policisté jedenáct buskerů. K pokutě do výše až 30 tisíc korun zatím nepřistoupili. "Pokud někoho budeme kontrolovat podruhé, už pokutu možná udělíme. Vždy jde o individuální přístup," upřesňuje Hlbočanův kolega Jaromír Kotouč.

"Navíc zmizeli i žebráci, kteří když spatřili strážníka, hráli si na pouličního umělce," říká.

Míst, kde je busking zcela nebo částečně zakázaný, je v Praze přes dvacet. Metropole je prvním českým městem, které pouliční umění reguluje. Jasně určenými pravidly se přiřadila k jiným evropským velkoměstům, jako například Berlínu či Vídni.

Hudebníci v Praze se tak postupně přesouvají do jiných lokalit. Stěžují si ale, že najít zajímavá místa je těžší. Jedním z nich je náměstí Republiky. "Je to atraktivní místo, ale už ve středu jsme tam nehráli sami a dost se tloukli s jinými muzikanty. Bojím se, aby se sem brzy zakázaná zóna nerozšířila," uvedl Pavel Rohlan, frontman hudebního uskupení Brownies.

Iniciativa BuskerVille, která se na podobě nové vyhlášky podílela, už dříve uvedla, že hodlá magistrátu navrhnout úpravu, která by na lukrativních místech umožnila hrát těm nejlepším hudebníkům třeba pod formou licence. "Například spodní část Václavského náměstí. To je bulvár pro busking přímo typický," řekl Dalibor Zíta z iniciativy.