VIDEO: Krabici vezmou, letáky ne. Odpad vedle popelnic brát popeláři nemusí

  10:00aktualizováno  10:00
Vedle kontejnerů na tříděný i směsný odpad se často nachází nepořádek. Lidé totiž odkládají věci i vedle nádob. Někdy tam ale leží ještě několik týdnů – popeláři totiž některý odpad odvážejí, jiný ale nemusejí. V terénu se o tom přesvědčil reportér iDNES.tv Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Je potřeba odlišit, zda jde o odpad směsný, nebo tříděný. Pokud odložíte věci vedle popelnic či kontejnerů na směsný odpad, zůstanou tam s největší pravděpodobností ležet i po návštěvě popelářů.

„Popeláři skutečně nemají ve svém popisu práce starat se o odpad, který je v okolí popelnic na směsný komunální odpad. Ti popelnici pouze svezou, ale následný doúklid kolem stanoviště je na vlastníkovi či správci objektu,“ informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Fotogalerie

Právě vlastník či správce objektu se stará o to, aby popelnice pro daný dům byla dostatečně velká, případně aby svoz probíhal tak často, aby se nepřeplňovala.

„Pokud dochází k nějakému nepořádku v okolí těchto popelnic, musí se obyvatelé domu obrátit na majitele či správce objektu, který následně může oslovit svozové společnosti a v rámci nadstandardní služby zajistit tento doúklid. Samozřejmě úklid kolem stanoviště na směsný komunální odpad může zajistit i svépomocí nebo pomocí jakékoli jiné úklidové firmy. Ale je to opravdu v gesci nebo v povinnostech správce či majitele objektu,“ vysvětlil Mana.

Například v Tulské ulici v pražských Vršovicích někdo v první polovině května odložil vedle kontejnerů rozebranou postel i s matrací. Postel tam zůstávála i několik týdnů poté.

„Ten odpad, který lidé nechávají vedle kontejnerů na směs, je skutečně různorodý. Je to například starý nábytek, umyvadla, toaletní mísy, ale i menší staré koberce. Zkrátka to, co můžeme nazvat velkoobjemovým odpadem, který by měli odvézt do sběrného dvoru,“ apeluje na lidi mluvčí.

O drobný odpad se stará jiný tým

U tříděného odpadu je ale situace jiná. Tam se nestane, že by například krabice nebo tašky s plastem ležely vedle popelnic několik týdnů.

Velké kusy odvážejí hned popeláři. Ty menší, jako například letáky nebo krabičky od sýrů, nechávají, ale o ty se stará jiný tým popelářů.

„Pokud se budeme bavit o stanovištích na tříděný odpad, tak tam svozové společnosti posílají tak zvaná doúklidová vozidla. Jsou to většinou valníky. Obsluha těchto vozidel přijede a kolem stanoviště tento odpad uklidí,“ popsal Mana.

Doúklidová četa sebere veškerý odpad ležící vedle popelnic. Poté vezme koště, lopatu a celé stanoviště zamete, aby se tam nepovalovaly například ani papírky. Na závěr si uklizené místo vyfotí.

„Nejmenší četnost těchto doúklidů je dvakrát týdně, na vysoce exponovaných místech, hlavně tedy v centru města, je to dokonce sedmkrát týdně pětkrát denně,“ dodal mluvčí Pražských služeb s tím, že ročně odveze četa až sedm tisíc tun odpadu, který se válí vedle kontejnerů.

Za odkládání odpadu vedle kontejnerů na tříděný odpad přitom hrozí pokuta až 50 tisíc. Ovšem musel by vás někdo chytit.

Pokud jsou kontejnery plné, měli byste jít zkusit štěstí k dalším. „Nebude-li ani další kontejner prázdný, tak je ideální posečkat a odpad si nechat chvíli u sebe,“ dodal Radim Mana.

Abyste ale nemuseli nosit odpad zpět domů často, pomůže, když se podíváte na stěnu kontejneru. Tam je vyznačeno, které dny ho popeláři vyvážejí.

To, jak často popeláři kontejnery na tříděný odpad vyprazdňují, stanovují odbory životního prostředí městských částí, a to ve spolupráci s magistrátem.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

VIDEO: Seznámení v baru skončilo pokusem o znásilnění, muž ženu pokousal

Cigaretová pauza skončila pokusem o znásilnění.

Kriminalisté hledají muže podezřelého z pokusu o znásilnění, které se odehrálo na ulici před barem v Praze 8. Ženě, s...

Opilí muži v Praze bili řidiče tramvaje, zachránilo ho tísňové tlačítko

Ilustrační snímek

Strážníci pomohli řidiči tramvaje, kterého na konečné v Praze 4 napadli dva opilí cestující. Muže bili pěstmi, ale...

Batole se opařilo čajem na hrudníku a ruce, letěl pro ně vrtulník

K vážné nehodě nedaleko Sedlčan letěl vrtulník (22.12.2018)

Záchranáři ráno zasahovali u opařeného batolete na Mladoboleslavsku, které na sebe svrhlo horký čaj. Vrtulník dítě...

Najdete na iDNES.cz