VIDEO: Krabici vezmou, letáky ne. Odpad vedle popelnic brát popeláři nemusí

  10:00aktualizováno  10:00
Vedle kontejnerů na tříděný i směsný odpad se často nachází nepořádek. Lidé totiž odkládají věci i vedle nádob. Někdy tam ale leží ještě několik týdnů – popeláři totiž některý odpad odvážejí, jiný ale nemusejí. V terénu se o tom přesvědčil reportér iDNES.tv Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Je potřeba odlišit, zda jde o odpad směsný, nebo tříděný. Pokud odložíte věci vedle popelnic či kontejnerů na směsný odpad, zůstanou tam s největší pravděpodobností ležet i po návštěvě popelářů.

„Popeláři skutečně nemají ve svém popisu práce starat se o odpad, který je v okolí popelnic na směsný komunální odpad. Ti popelnici pouze svezou, ale následný doúklid kolem stanoviště je na vlastníkovi či správci objektu,“ informoval mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Fotogalerie

Právě vlastník či správce objektu se stará o to, aby popelnice pro daný dům byla dostatečně velká, případně aby svoz probíhal tak často, aby se nepřeplňovala.

„Pokud dochází k nějakému nepořádku v okolí těchto popelnic, musí se obyvatelé domu obrátit na majitele či správce objektu, který následně může oslovit svozové společnosti a v rámci nadstandardní služby zajistit tento doúklid. Samozřejmě úklid kolem stanoviště na směsný komunální odpad může zajistit i svépomocí nebo pomocí jakékoli jiné úklidové firmy. Ale je to opravdu v gesci nebo v povinnostech správce či majitele objektu,“ vysvětlil Mana.

Například v Tulské ulici v pražských Vršovicích někdo v první polovině května odložil vedle kontejnerů rozebranou postel i s matrací. Postel tam zůstávála i několik týdnů poté.

„Ten odpad, který lidé nechávají vedle kontejnerů na směs, je skutečně různorodý. Je to například starý nábytek, umyvadla, toaletní mísy, ale i menší staré koberce. Zkrátka to, co můžeme nazvat velkoobjemovým odpadem, který by měli odvézt do sběrného dvoru,“ apeluje na lidi mluvčí.

O drobný odpad se stará jiný tým

U tříděného odpadu je ale situace jiná. Tam se nestane, že by například krabice nebo tašky s plastem ležely vedle popelnic několik týdnů.

Velké kusy odvážejí hned popeláři. Ty menší, jako například letáky nebo krabičky od sýrů, nechávají, ale o ty se stará jiný tým popelářů.

„Pokud se budeme bavit o stanovištích na tříděný odpad, tak tam svozové společnosti posílají tak zvaná doúklidová vozidla. Jsou to většinou valníky. Obsluha těchto vozidel přijede a kolem stanoviště tento odpad uklidí,“ popsal Mana.

Doúklidová četa sebere veškerý odpad ležící vedle popelnic. Poté vezme koště, lopatu a celé stanoviště zamete, aby se tam nepovalovaly například ani papírky. Na závěr si uklizené místo vyfotí.

„Nejmenší četnost těchto doúklidů je dvakrát týdně, na vysoce exponovaných místech, hlavně tedy v centru města, je to dokonce sedmkrát týdně pětkrát denně,“ dodal mluvčí Pražských služeb s tím, že ročně odveze četa až sedm tisíc tun odpadu, který se válí vedle kontejnerů.

Za odkládání odpadu vedle kontejnerů na tříděný odpad přitom hrozí pokuta až 50 tisíc. Ovšem musel by vás někdo chytit.

Pokud jsou kontejnery plné, měli byste jít zkusit štěstí k dalším. „Nebude-li ani další kontejner prázdný, tak je ideální posečkat a odpad si nechat chvíli u sebe,“ dodal Radim Mana.

Abyste ale nemuseli nosit odpad zpět domů často, pomůže, když se podíváte na stěnu kontejneru. Tam je vyznačeno, které dny ho popeláři vyvážejí.

To, jak často popeláři kontejnery na tříděný odpad vyprazdňují, stanovují odbory životního prostředí městských částí, a to ve spolupráci s magistrátem.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Další z rubriky

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Pražské zastupitelstvo jednalo 22 hodin, dalo peníze na průzkum k metru D

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Na 22 hodin se protáhlo jednání pražského zastupitelstva, které začalo ve čtvrtek v devět dopoledne. Mimo jiné nad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz