Starosta Prahy 6 Kolář má policejní ochranu. Vyhrožují mu kvůli Koněvovi

  10:53aktualizováno  22:25
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 začal poté, co se městská část rozhodla zakrýt plachtou pomník maršála Koněva, dostávat výhrůžky. Někteří mu hrozí dokonce fyzickou likvidací. Obdržel proto policejní ochranu.

Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek uvedl, že starosta Kolář začal dostávat nenávistné e-maily a výhrůžky fyzickou likvidací na Facebooku. Městská část zdůvodnila zakrytí sochy snahou ochránit ji před vandaly.  

Poprvé se lešení a zástěna objevily u sochy před polednem, do hodiny ale plachtu z lešení sundal aktivista Jiří Černohorský. Kolem 17. hodiny byla plachta namontována zpět. 

Čtěte také:

Pomníky jsou věcí národa. Cizí země mu do toho mluvit nemají, říká historik

Radnice požádala policii v místě o zvýšený dohled a sochu také před dalším překrytím ještě preventivně přetřela anti-graffiti lakem.

Na dopolední rozhodnutí Prahy 6 zakrýt pomník upozornila Česká televize. „V tuto chvíli je to jediný účinný způsob jak sochu ubránit před dalšími vandalskými útoky,“ řekl ráno Šrámek.

Téměř hodinu poté, co radnice sochu Koněva zahalila, vylezl na lešení Jiří Černohorský a plachtu strhl. Černohorský se označuje za občanského aktivistu, je také zakladatelem spolku Čest, svoboda, respekt.

Aktivista Jiří Černohorský, který strhl plachtu z pomníku maršála Koněva. (30....

Aktivista Jiří Černohorský, který strhl plachtu z pomníku maršála Koněva. (30. 8. 2019)

„Dnešní politická doba dehonestuje a pošlapává nejen památku hrdinů, ale všech lidí, kteří sloužili v Rudé armádě. Podle mého není žádná politika v tom, že někteří sovětští vojáci padli při osvobozování naší země. Koněv, ať se v minulosti dopustil čehokoli, nezaslouží si takové chování. Já také nepolévám lavičku věnovanou Václavu Havlovi, kterého já považuji za zrádce českého lidu,“ řekl iDNES.cz Černohorský.

Reakce ruské ambasády

Ruské velvyslanectví označilo zakrytí Koněvovy sochy radnicí Prahy 6 za opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v boji proti nacistům.

„Dnešní činy městských úřadů, jakož i jejich otevřené schválení nedávného aktu vandalismu názorně demonstruje, že pomník potřebuje ochranu především před samotným vedením Prahy 6," uvedlo na svém facebookovém profilu ruské velvyslanectví.

Pokládá za pozoruhodné, že "radikální rozhodnutí zakrýt plachtou pomník věnovaný jednomu z těch, kdo zachránil Evropu před hrůzami nacismu", padlo v předvečer 80. výročí začátku druhé světové války.

Po sundání plachty zůstal Černohorský v blízkosti pomníku s tím, že je připraven plachtu ze sochy strhnout, pokud ji radnice nechá znovu pověsit.

Policie kvůli odstranění plachty ze sochy zatím nikoho neobvinila. „Policisté ohledávají místo činu a zjišťují, zda došlo k protiprávnímu jednání,“ uvedl odpoledne mluvčí policie Jan Daněk.

Chystá se demonstrace, přijde i Foldyna

S případným placením pokuty nemá Černohorský problém. „Nic jsem nepoškodil, plachta je celá a zůstala na místě, práci lidí, kteří ji pověsili, jsem ochoten zaplatit,“ dodal Černohorský. Později odpoledne jej pak odvedla policejní hlídka, aby podal vysvětlení na služebně.

V pátek na Facebooku již vznikla v reakci na zakrytí sochy skupina Proti zakrytí sochy maršála Koněva, která chystá v pondělí v 16:00 na Náměstí Interbrigády demonstraci. Zúčastnit se má i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. 

Podle mluvčího Prahy 6 vyšla stavba s instalací plachty radnici asi na 20 tisíc korun. Sundání plachty má za poškozování cizí věci. Radnice také dopoledne informovala, že zatím nerozhodla, jak dlouho bude pomník zakrytý.

O osudu sochy Koněva budou rozhodovat zastupitelé 12. září. Není to ale tzv. deadline, do kterého bude jasno.

Podle Šrámka se radnici ozvali již dva zájemci, kteří by pomník chtěli do muzeí. Zájem projevilo vojenské muzeum v Břeclavi a další z Pardubic. Radnice také projedná darování pomníku do sbírek Muzea hlavního města Prahy. 

Fotogalerie

Památník maršála Ivana Koněva je předmětem sporu s Ruskou federací. Šestá městská část, které pomník patří, navrhuje, aby byl přesunut na zahradu ruského velvyslanectví v Praze. 

„Samozřejmě nejlépe by ji bylo za plotem, tam by byla v bezpečí, ale záleží na ruské ambasádě, jak se k tomu postaví,“ dodal Šrámek.

Socha byla v minulosti několikrát poškozena, naposledy byla polita minulý týden červenou barvou. Ruské velvyslanectví následně ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády.

Ruské ministerstvo zahraničí pak kvůli kauze povolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti hanobení pomníku.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa. 

Právě tato jeho činnost budí odmítavá stanoviska. Proti vysvětlující tabulce tehdy protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví, které to považuje ze strany radnice za vandalismus.  

„Poslali jsme ruské straně dopis, kde jednak odmítáme jejich nařčení a také píšeme, že budeme rádi, když se nám podaří dojednat, co se sochou dál. Je to ale naše dobrá vůle, dobrozdání z Ruska k tomu nijak nepotřebujeme,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

KSČM vidí v přesunu sochy přepisování dějin

Čeští komunisté se k soše vyjádřili i v pátek. Nejdřív napsali, že požadují zachování pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Je to podle nich „symbol vyjádření úcty všem, kteří položili své životy za osvobození Prahy, a rovněž jako poděkování Rudé armádě, která zabránila porážce Pražského povstání“.

Případný přesun sochy chápou jako přepisování dějin a ostře s ním nesouhlasí. „KSČM je přesvědčena, že kola roztočené nenávisti, překreslování pohledů na historické události nijak nepřispějí ke klidu ve společnosti. Plní cíl připravit naši společnost na další tlak požadavků Sudetoněmeckého landsmanšaftu, ještě více upevnit ekonomické a vojenské vazby na velké státy Evropské unie a USA,“ napsali komunisté v prohlášení.

Je správné zakrýt sochu maršála Koněva plachtou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:00 6. září 2019. Anketa je uzavřena.

NE 8459
ANO 5630

A dodali, že takový postup není v zájmu občanů České republiky a KSČM bude vždy tvrdě proti přepisování dějin.

A před polednem pak předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik zmínil, že doufá, že se revoluční nápad na boj s vandalismem pomocí zakrytím sochy nerozšíří i jinam. „ To bychom totiž mohli žít mezi plachtami. Přemýšlel tento ‘chytrý’ starosta, co bude dělat, až vandalové popíšou i plachty? To tedy spotřeba plachet jejich výrobcům stoupne,“ podotkl Kováčik.

Do aktuálního vývoje se pak vložil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na Twitteru i Facebooku vyzval všechny slušné lidi, aby se postavili proti zlu, které plive po obětech nacismu, které uráží oběti holocaustu.

30.srpna 2019 v 10:24, příspěvek archivován: 30.srpna 2019 v 11:09

Vyzývám všechny slušné lidi: Postavme se proti tomuto zlu, které plive po obětech nacismu, které uráží oběti holocaustu! Vyzývám znovu policii a státní zastupitelství: Začněte konat! Vyzývám politiky: Nemlčte! https://t.co/pJC8SmOBuI

Autoři: ,

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Rusko pohrozilo odvetou. Plán přemístit Koněvovu sochu nebude bez odpovědi

Pomník maršála Koněva se stal znovu terčem vandalů. Stejně jako před několika...

Rusko v pátek pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit sochu maršála Ivana Koněva,...

Zrodil se Pan hráč. Jak Jaromír Bohačík z Markvartovic vystřílel postup

Český křídelník Jaromír Bohačík (vpravo) přihrává kolem Janise Papapetra z...

Kdo by tohle čekal: že si čeští basketbalisté zahrají čtvrtfinále mistrovství světa - a že budou chtít pozlatit ruku...

Další z rubriky

Sanitka narazila do policejního vozu, tři lidé skončili v péči lékařů

Nehoda policejní Octavie a sanitky v Nymburce (13. září 2019)

Dva policisté a zdravotní sestra museli do nemocnice po páteční nehodě sanitky a policejního vozu v Nymburce. Ke srážce...

Kvůli poruše vedení nejezdily vlaky mezi Hlavním nádražím a Vršovicemi

Osobní vlak v sobotu odpoledne vykolejil v Lípě nad Dřevnicí u Zlína. Nikdo se...

V sobotu před 14. hodinou se zastavil provoz v centru prahy. Mezi Hlavním nádražím a stanicí Praha - Vršovice vlaky...

Výkladní skříň pražských zahrad ničí vandalové. Řešení je v nedohlednu

Čelakovského sady u Národního muzea. (12. 9. 2019)

Čelakovského sady měly být výkladní skříní městských zahrad, která důstojně doplní rekonstruovanou historickou budovu...

Najdete na iDNES.cz