Na dunění technohudby si v noci na sobotu stěžovali obyvatelé domů v Bubenské ulici. Policisté zjistili, že v jedné z místních hal probíhá předem ohlášená technoparty Hard to the Core 3, kterou organizátor pořádá se souhlasem majitele objektu. Produkce ale měla být ukončena do půlnoci.
Policisté upozornili organizátora akce, aby hudbu ztlumil.
"Ten vyhověl, ale dočasně. Proto policie po několika marných pokusech o smířlivé vyřešení situace celou akci po jedné hodině ráno ukončila," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Na místo byli povoláni příslušníci speciální jednotky.
Výzvu k ukončení akce podle policie většina ze zhruba dvou set návštěvníků uposlechla a akci v klidu opustila, několik jich ale protestovalo.
Na policejních služebnách skončilo nakonec sedm nejagresivnějších osob, tři z nich pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě a zbývající čtyři pro přestupkové jednání - neuposlechnutí výzvy úřední osoby.
"Někteří lidé si z policejních výzev vůbec nic nedělali. Policistům sprostě nadávali, po jednom pak jednadvacetiletý mladík hodil těžkou pivní lavici," řekla Zoulová. Incident se naštěstí obešel bez zranění.
Přesto tekla krev. "To když tento zadržený s pouty na rukou začal tlouct hlavou o zeď ve snaze způsobit si zranění, z něhož by následně obvinil policisty," tlumočila policejní verzi Zoulová. Počínání muže natočila policie na videozáznam. Další, stejně starý muž pak jednoho z policistů popadl před budovou za uniformu a hodil s ním o zem, čímž policistovi zlomil prst.
Proto policisté nasadili donucovací prostředky - hmaty, údery, kopy a obušky.
Záchranka následně ošetřila celkem tři osoby - dva muže a jednu ženu. "Přímo na party jsme ale nezasahovali," upřesnila mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.
Zákrok byl přehnaný, tvrdí účastníci
Podle některých účastníků party byl policejní zákrok nevybíravý. Odkazují na videozáznamy z mobilních telefonů, které kolují po internetu. Na jednom z nich má několik policistů srazit k zemi dívku.
"Zaplatili jsme si kilo vstup, abychom po pár hodinách dostali přes hubu. Ošetřovat příteli ve 3 ráno rozseklou hlavu nebylo moc fajn. Policajti byli přehnaný, ale dle mého názoru to pořadatelé dost nezvládli," uvedla na Facebooku akce Michaela Chuchlerová.
"Já mám asi jen tři modřiny. Ale řada ostatních dopadla mnohem hůře. Například známý s berlemi a rozseklou hlavou, další s monoklem, tahání za dredy, mlácení neškodných holek," popisuje na téže stránce Vojtěch Žoha.
Další z účastníků party pak hovoří o nateklém oku, utrženém dredu, několika podlitinách a modřinách na žebrech. "Vidím jen jedním okem," popisuje člověk pod jménem Endrjů Zmar.
Proti zákroku se ohradil i organizátor akce. "Jednání PČR bylo naprosto nepřiměřené a brutální. Především mimo rámec stávajících zákonů!" píše za organizátory v prohlášení na Facebooku Kristián Joinatan. Zároveň vyzývá poškozené, aby se mu ozvali kvůli připravované hromadné žalobě.
Zatím nevíme o žádné stížnosti, tvrdí policie
Policie ale zatím nemá informace, že by zákrok zhruba padesáti těžkooděnců byl nepřiměřený. "Zatím jsme nedospěli k závěru, že by zásah byl neadekvátní nebo protizákonný. Nicméně to není úplný závěr," uvedla Zoulová. Zákrok policisté nahrávali na tři videokamery.
Policejní mluvčí dodala, že adekvátnost jednání bude prověřovat nezávislý kontrolní odbor policie. Podle ní však žádná oficiální stížnost na postup policie zatím nepřišla.
"Každá osoba, která se cítí poškozená nebo nesouhlasila se zákrokem či má nějakou újmu, má možnost prostřednictvím tohoto odboru podat stížnost či podnět. Tím se musí policie podle zákona zabývat. Kontakt na něj je na webových stránkách, netajíme ho," řekla policejní mluvčí.
Dodala, že záběry z internetu nemůže komentovat. "Pokud ti lidé podají oficiální stížnost na odbor vnitřní kontroly, teprve pak to můžeme prověřit. Každé další video je potom bráno jako důkazní materiál."
Připustila však, že k pochybení policistů mohlo dojít. "Ale pokud nebudeme mít podnět a důkazy, tak to do té doby nemůžeme šetřit."
Někteří účastníci party si také stěžují na to, že je policisté bili teleskopickými obušky. Policie však tvrdí, že použití donucovacích prostředků bylo v souladu se zákonem.
"Obušek je standardní výbavou policisty při takovémto zákroku. Nicméně podobné zákroky jsou předmětem dalšího šetření kontrolních orgánů. Ty mohou dospět k jinému závěru, než ke kterému jsme dospěli my," uzavřela mluvčí.