Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Pražskou mordpartu trápí nevyřešené vraždy. Je jich víc než jindy

  20:07
Vltava, taxivraždy, tramvaj, Klánovický les. Tato čtyři hesla symbolizují pro pražskou „mordpartu“ to, čím se poslední měsíce vymykají. Nedaří se jim chytat pachatele vražd tak rychle jako dřív. Na neúspěchy přitom vyšetřovatelé nejsou zvyklí.

Vraždu dvou taxikářů, jejichž těla se našla v Uhříněvsi, vyšetřují kriminalisté od dubna | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Dosud se kriminalistům podařilo objasnit jedenáct vražd z dvaceti evidovaných,“ vypočítala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. To je lehce přes padesát procent a takový výsledek značí nejhorší výkon kriminalistů od roku 2008.

Před šesti lety dokázali chytit přes šedesát procent pachatelů vražd, které se udály od ledna do konce července 2008. V úspěšných letech mívali ve stejném období vyřešenu většinu, obvykle přes osmdesát procent případů. A na konci roku často dosahují výsledků dokonce přes devadesát procent.

Všichni experti, které MF DNES oslovila, se shodují v jednom. Není to chyba týmu vyšetřovatelů.

„Obvykle máme ročně kolem tří až pěti složitých případů a zbytek tvoří vraždy, kdy známe pachatele prakticky hned,“ říká šéf pražské kriminálky Ivan Smékal a upozorňuje, že letos mají na stole více než polovinu složitých případů. Jejich objasnění trvá déle a musí na něm pracovat více lidí.

„Práci kriminalistů významně komplikují vraždy, kdy jsou oběti rozřezané podobně jako ženské tělo nalezené loni ve Vltavě. Identifikace oběti trvá dlouho, a tak se odddaluje vyšetření případu, protože stopy vychladnou,“ říká psycholog sériových vrahů Andrej Drbohlav.

Kvůli obtížným případům posílilo vedení pražské kriminálky týmy, které vyšetřují složité letošní vraždy. Těch je letos dvakrát více než v minulosti.

Drbohlav naráží hned na tři případy, které policie v poslední době řešila. Prvním byl nález částí ženského těla mezi lety 2011 a 2012, druhým byl loňský podzimní objev rozřezané oběti ve Vltavě. Podle médií šlo o šestadvacetiletou ženu z Moravy, která se pohybovala mezi bezdomovci.

Třetí tělo se našlo letos v červenci v třídírnách odpadu v Praze. Tato kauza je objasněná - jakmile policie identifikovala oběť jako prostitutku z Ukrajiny, našla jejího vraha, souseda, během pár hodin. Neplatí to vždy, ale zkušení kriminalisté říkají, že vrahem bývá v těchto kauzách často manžel, přítel, kamarád oběti, který zabíjel při hádce v bytě. Nevěděl, jak se zbavit těla, a tak se rozhodl jej rozřezat.

Taxikáři, žena v tramvaji, ...

Letos zahnala policii do úzkých hlavně série vražd tří taxikářů z února a března. A pak také únorový případ ženy zastřelené v tramvaji číslo 17. Případy vypadají až záhadně, protože ani v jednom není jasný motiv činu. Policie například nikdy nepotvrdila, že by pachatel řidiče okradl.

Počty vražd v Praze a jejich objasňování

2014 (do 19. 8.) 20 - objasněno 11
2013 26 - objasněno 21 (do 31. 7. 12 činů - objasněno 11)
2012 26 - objasněno 24 (do 31. 7. 15 činů - objasněno 12)
2011 29 - objasněno 26
2010 22 - objasněno 19
2009 34 - objasněno 29 (do 31. 7. 22 činů - objasněno 18)
2008 32 - objasněno 28 (do 31. 7. 23 činů objasněno 14)

Zdroj: Policejní statistika

Pak je důležité zmapování života obětí - zda někomu dlužily, zda se někdy dostaly s někým do konfliktu a podobně. To obvykle zabere hodně času. „K objasnění vede složitější cesta s mnoha vedlejšími uličkami, které musí vyšetřovatelé projít, aby zjistili, že jsou třeba slepé,“ uvedl Drbohlav. Naopak vraždy, kdy má policie pachatele hned, se často stanou v rodině, mezi přáteli, kolegy v práci.

Mordpartě nyní pomáhají se složitějšími případy kolegové z jiných oddělení. „Na vraždy taxikářů jsme sestavili tým. Kromě policistů z obvodních oddělení se do vyšetřování zapojují i kolegové z oddělení loupeží či pátrači a další operativci,“ řekl Smékal a dodal, že by letos mohlo dojít v Praze zhruba ke třiceti vraždám, což znamená nárůst.

Léta nevyřešeným případům se věnuje speciální vyšetřovací tým Tempus. „Nejsložitějšími případy jsou vraždy, kde je nashromážděno minimum stop. Další velmi složité jsou ty, kde je důkazem pouze paměť svědků. Lidé s odstupem času zapomínají i na důležité indicie,“ vysvětluje mluvčí Tempusu Petra Strašilová.

Nejstarší vraždou, kterou se týmu podařilo objasnit, byla devatenáct let stará smrt dvaatřicetiletého muže. Loni na podzim policisté měsíc před promlčením obvinili z této vraždy z listopadu roku 1993 čtyři muže - jeden smrt naplánoval, další objednal a zaplatil dvěma mužům, kteří poškozeného zastřelili ve voze Mercedes před jeho domem v Praze 4.

Nevyřešené případy z minulosti

Tělo v kufrech
Vlaky číslo 302 a 2 přivezly 2. září 1933 z Prahy na Slovensko kufry s částmi těla Otýlie Vranské. Přes všemožnou snahu se policejnímu radovi Vaňáskovi a jeho kolegům nikdy nepodařilo zjistit, kdo ženu zavraždil. Vyšetřovatelé věděli, co Vranská dělala dvě hodiny před smrtí, měli popis podezřelého, desítky svědků. Provedli řadu expertiz. Marně.

Tajemný pan Hill
29. srpna 1979: „Mami, jedu s kamarády do Holyně,“ vzkázala čtyřiadvacetiletá Olga K. O čtyři dny později našla matka dceru uškrcenou. Policie zjistila, že se okolo Olgy točil Jeffrey Hill. Sociolog z Kalifornie ovšem 30. srpna odletěl do Vídně. Tam byl internován na psychiatrii, kde se k vraždě doznal. Záhy však uprchl. V roce 1980 našla policie v Darmstadtu v autě zavražděnou Hillovu přítelkyni.

Zabiják z Průhonic
19. června 1992 objevili policisté u průhonické obory zdevastované lidské ostatky devatenáctileté Dity Hrabánkové z Prahy. Před smrtí měla domluvenou schůzku s mužem, jehož policie nenašla. Sadistický vrah se znalostmi anatomie zmizel. Vyšetřovatelé zkoumali souvislost s podobnou brutální vraždou Kamily Feitové v Ostravě. Spojitost neprokázali.

Vražda novinářky
V podchodu poblíž někdejšího Federálního shromáždění třeskl 24. července 1997 výstřel, jenž srazil k zemi devětapadesátiletou Molly Gordinovou, novinářku Svobodné Evropy. Kriminálka se zabývala mimo jiné souvislostí mezi vraždou a její prací. Jiná verze pracovala s možností, že zabíjel deviant.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Beroun, Kutná Hora, Mělník, Praha 10, Praha 11. V obvodu Praha 6 zvítězil v prvním kole Jiří Růžička.

Výsledky pro: Praha, Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník, Říčany, ostatní

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Čtyři mrtví včetně dětí v domě u Prahy. Tři vraždy a sebevražda, uvedla policie

V rodinném domě u Prahy byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policie událost šetří jako rodinnou tragédii, trojnásobnou...

Praha 2, 4 a 10 byla bez proudu. Příčinou byl náraz balonu do vedení

Velký výpadek dodávek elektrické energie zaznamenali v neděli večer lidé v Nuslích a v přilehlých částech Prahy 2, 4 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž z Měšic zastřelil manželku i dvě děti kvůli partnerským neshodám

Policisté od pondělí řeší rodinnou tragédii v Měšicích u Prahy. Podle nejnovějších informací tam čtyřiačtyřicetiletý...

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová víza do Prahy ruští hráči NHL nedostanou, platným vyhovíme, řekl Lipavský

Ruští hokejisté z kádru San Jose Sharks a Nashville Predators nová víza do Česka, potažmo do schengenského prostoru,...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Talentovaní žáci bývají zlobiví. Chovají se tak z nudy, míní odborníci

Premium Základní a střední školy neumějí rozpoznávat a dostatečně rozvíjet nadané žáky. Učitelé si je často pletou s těmi...

Policisté pátrali po chlapci z Brandýsa, našel se až v Maďarsku

Až v Maďarsku se našel čtrnáctiletý hoch z Brandýsa nad Labem, který ve středu odešel z domova a nedal o sobě vědět....

Nenápadnými domy teče velká část českého internetu a volání. Je tam hlučno

Dva nenápadné domy uprostřed vilové zástavby pražských periferií mají velmi zajímavé vybavení. Patří společnosti Cetin...

Tragédie v garážích, výtah na auta muži málem oddělil hlavu od trupu

Tragická nehoda se ráno stala v podzemních garážích v Novodvorské ulici v Praze 4. Podle informací portálu iDNES.cz tam...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...