„Jedná se o větší počet osob nejen v rámci věznice, ale i mimo ni,“ sdělil středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa pro iDNES.cz. Zásah kriminalisté připravovali delší dobu a odehrával se nejen ve věznici, ale i v dalších místech.
„V současné době kriminalisté provádí nezbytné a neodkladné úkony trestního řízení, a to včetně výslechů zadržených osob a domovních prohlídek,“ doplnil odpoledne Truxa.
V příbramské věznici zasahovaly a spolupracovaly výjezdové policejní skupiny a stovka příslušníků vězeňské služby různého zařazení z pěti věznic.
Za mřížemi roste poptávka po lécích. Tableta vězně vyjde i na dva tisíce |
V případě prokázání, že šlo o organizovanou skupinu, by při odsouzení mohl trest za distribuci drog dosáhnout až deseti let. Záleží ale i na dalších okolnostech, například rozsahu činnosti nebo případném páchaní trestné činnosti už dříve.
Nejčastější byl pervitin
Do věznice v Příbrami se drogy, především pervitin, dostávaly podle zjištění iDNES.cz třemi způsoby - vnášeli je lidé při návštěvách, zasílali dealeři odsouzeným poštou nebo si je odsouzení sehnali na pracovištích. Právě pracoviště, kde vězni pracovali, byla nejčastějším místem, kde si obchod s drogami i jejich převzetí domlouvali a organizovali.
„Se zasíláním drog přes zásilky měla věznice problém už v minulosti a je to častý způsob. V tomto případě ale byl nejčastější způsob předání drog vězňům na pracovištích, kam docházeli. Tedy mimo věznici s tím, že mnohá pracoviště nejsou střežená. Primárně se odsouzení dostávali k pervitinu,“ říká zdroj blízký vyšetřování.
„V tomto případě bude obviněných zhruba pětadvacet, a to jak mezi odsouzenými, tak z ‚kurýrů‘, kteří byli na svobodě. Vězňům obstarali drogy a na pracovišti pak předali. Vězeň je pak pronesl do věznice při návratu z práce,“ doplnil zdroj iDNES.cz.
Zadržen při cestě na svobodu
Mluvčí příbramské věznice Vladimír Rampas připustil, že zmiňované tři způsoby distribuce drog jsou nejběžnější a týkají se i tohoto případu.
„Samozřejmě nejsnazší cesta, jak se k drogám odsouzení dostanou, je na pracovištích, která nejsou střežená. Vězni využívají toho, že nejsme objekt, který by byl hermeticky uzavřený. V tomto případě mezi podezřelými není nikdo ze zaměstnanců vězeňské služby,“ komentoval pro redakci Rampas.
Podle informací iDNES.cz jsou mezi zadrženými lidé, kteří drogy jen distribuovali, ale i jejich samotní výrobci. Policie v souvislosti s razií ve věznici zasahuje i na dalších místech, zejména ve Středočeském kraji, kde probíhají domovní prohlídky.
Mezi zadrženými je i vězeň, který byl dnes ráno z výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost propuštěn. Hned po odchodu z věznice ho ale zastavili příbramští kriminalisté a odvezli na výslech s tím, že je velmi pravděpodobné, že bude jedním z obviněných.
Do věznice se dostávaly i léky
Systém, jak se drogy do věznice dostávaly, byl podle informací ze dvou zdrojů uzavřený a nebylo možné, aby se do něj dostal někdo z venčí. „Nicméně k distribuci drog a jejich přeprodávání docházelo i uvnitř věznice mezi samotnými vězni. Nyní probíhají kontroly jednotlivých cel, a to v podstatě plošně po celé věznici,“ dodal zdroj redakce.
Kromě drog - pervitinu či marihuany - se do věznice dostávaly i léky, ke kterým se smí lidé dostat jen na předpis. Například subutex - přípravek užívaný pří léčbě závislostí na opioidech - či tramal, další opioid užívaný k léčbě bolesti.
Příbramské vězeňské zařízení je až pro 868 vězňů, zaměstnanců má kolem 300. Zajišťuje vykonávání trestů s ostrahou i v nízkém, středním a vysokém stupni. Dle informací iDNES.cz byly v káznici na dobu nezbytně nutnou uzavřeny kanály pro komunikaci prostřednictvím telefonních linek, emailu či pro zásobování i další činnosti spojené s vjezdem do zařízení.
V roce 2023 policisté obvinili z distribuce drog do příbramské věznice a z maření výkonu úředního rozhodnutí dva muže a jednu ženu. Jeden z mužů je také podezřelý z vydírání. V roce 2022 kladenští kriminalisté obvinili pět vězňů a pět žen kvůli zasílání drog do věznice Vinařice. Pervitin a marihuanu ukrývali například do lemu kalhot nebo deodorantu.