Gang vařil heroin podle staré receptury. Obviněn je i exkytarista Plexisu

  15:51aktualizováno  15:51
Čtveřici výrobců a překupníků drog se podařilo začátkem dubna pozatýkat kriminalistům z Prahy a středních Čech. V domě na Kolínsku vařili z vlastnoručně natrhaných makovic heroin a pěstovali i sušili marihuanu. Tři z nich už jsou ve vazbě.

Hlavní koordinátorem výroby a distribuce byl podle informací iDNES.cz třiačtyřicetiletý bývalý kytarista punkové kapely Plexis Jan Jukl se svou přítelkyní, která se živí jako prostitutka.

Jukl s partnerkou drogy rovněž užívali. Kytarista je na heroinu závislý údajně přes dvacet let. Počínal si však opatrně a tříměsíční práci policii rozhodně neusnadnil.

"Muž s drogami vždy vyrážel na předem dohodnutá místa v Praze. Nikdy nepřipustil, aby se někdo ze zájemců, byť jen na několik kilometrů, přiblížil k obci, kde se vyráběly," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Fotogalerie

Skupina se zaměřovala na výrobu heroinu, jehož produkce je v Česku poměrně vzácná. Z 95 procent se tato droga vyrábí v zahraničních zemích jako je Afghánistán, Irán, Pákistán, Laos, Kambodža či Thajsko.

Drogu vyráběli netradičním způsobem. Nenařezávali nezralé makovice kvůli bílé tekutině, jak je při výrobě této drogy běžné, ale sehnali patent z roku 1935 na výrobu ze sušených makovic. Samotný mák pak vyhazovali jako odpad. 

"Sušené makovice pomleli na větším mlýnku na kávu na suchou drť, tu pak vařil ve velkém kotli společně s chemikáliemi. Produkt pak umístil do dvacetilitrové lahve, kterou převezli na vesnici a tam výrobu dokončili," vysvětlil postup kriminalista.

Lepší než od Albánců

Čtveřice také ve velkém pěstovala a sušila marihuanu a v prodejním sortimentu měla i pervitin. Ten však nevyráběla, nýbrž kupovala a prodávala dál s přirážkou.

Pašeráky chytili celníci

V sobotu brzy ráno kontrolovala hlídka policie v Praze 4 Audi A4. Čtyřiašedesátiletá Češka za volantem a pětadvacetiletý Ukrajinec se chovali nervózně a po chvíli se ukázalo, že v loketní opěrce vozu převážejí balíček přelepený izolepou. "Přivolaný služební pes signalizoval uvnitř balíčku drogy. Ty potvrdila i následně provedená kontrola pomocí Narkotestu," uvedla mluvčí pražských celníků Ivana Kurková. Uvnitř bylo čtvrt kilogramu heroinu.

Heroin nalezený v loketní opěrce kontolovaného Audi A4.

Heroin nalezený v loketní opěrce kontrolovaného Audi A4.

Kromě výrobny v obci Chotýš na Kolínsku, kde policie podezřelé zadržela, skupina používala také sklep vily v pražských Střešovicích.

"Do tohoto sklepa vždy navozili makovice, které někteří ze zadržených jezdili krást na pole do jižních Čech. Tam z nich také připravili základ pro výrobu heroinu v podobě hnědé tekutiny, což bylo značně technicky náročné a vždy to zabralo několik dní," přiblížil Hulan.

Ze čtyř kilogramů makovic dokázal kytarista vyrobit pět gramů heroinu. Kvalitou prý vysoce převyšoval ten, který dříve nakupoval od Albánců. Za gram si od zákazníků účtoval tisíc korun.

Po domě na Kolínsku se také válelo několik desítek kilogramů marihuany. "Majitel domu se pěstováním konopí živil delší dobu. Na půdě a v koupelně měl dva velké boxy k pěstování," dodal kriminalista.

Kromě Jukla a jeho přítelkyně byl obviněn muž, který dům na Kolínsku k výrobě poskytl a jeho bývalá přítelkyně, která heroin prodávala. Tři z nich jsou ve vazbě.

Čtveřici policisté stíhají kvůli nedovolené výrobě a jinému nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. "V tuto chvíli jim hrozí trest odnětí svobody až na pět let, nicméně nemůžeme zatím vyloučit překvalifikování případu, kdy by obviněným hrozil až desetiletý trest," uzavřel Hulan.

Autoři: ,

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

U Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly, během zásahu se zranil hasič

U Mladé Boleslavi hořela v úterý ráno konstrukce haly. (18. 6. 2019)

U Bezděčína u Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly. Na místo přijelo sedm hasičů, kterým se požár podařilo uhasit....

Jaderný reaktor je i v Praze, pomáhá zkoumat kly mamutů či tibetské léky

Praha pokusný jaderný reaktor ČVUT. (12.6.2019)

Seriál HBO věnovaný katastrofě v Černobylu obrátil pozornost veřejnosti k jaderným zdrojům. Vedle dvou známých...

Praha vypíše zakázku na projekt na autobusový terminál na Smíchově

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál. Na obrázku jedna z možných...

Pražský magistrát vypíše zakázku na vypracování projektu nového dopravního terminálu u smíchovského nádraží. Projekt...

Najdete na iDNES.cz