„Podvod probíhá tak, že se falešný bankéř telefonicky spojí se svou obětí a manipulací ji přesvědčí o tom, že jí někdo ukradl identitu a nyní si na ni chce vzít v bance úvěr,“, informoval mluvčí policie Jan Daněk.
Pachatel následně přesvědčí poškozeného, aby si na sebe vzal maximální výši úvěru. Podle policie argumentuje tím, že tak vyčerpá svůj limit na úvěr a nemůže tak přijít o peníze. Získané peníze mají poškození následně vložit do bitcoinmatu. Podvodník pak získá přístup do jejich bitcoinové peněženky a oni o peníze přijdou.
Falešný bankéř a policista přiměli muže, aby si vzal úvěr. Přišel o 700 tisíc![]() |
Průměrná částka, o kterou tímto způsobem lidé přicházejí, se podle mluvčího pohybuje okolo 400 tisíc korun, kriminalisté ale evidují i případ, kdy poškozená přišla o 2 065 000 korun.
„Touto cestou proto chceme veřejnost varovat, aby byli lidé obezřetní,“ uvedl mluvčí. Policie zároveň zveřejnila část nahrávky z minulého týdne, kdy žena z Prahy požádala o úvěr ve výši 300 tisíc korun. Podle Daňka si ale včas uvědomila, že jde o podvod, o peníze tedy nepřišla.
Na jedenáctiminutové nahrávce se muž ženy ptal, zda se přes aplikaci internetového bankovnictví informovala o podvodných praktikách. „Málo klientů ty informace čte a doplácí na to, že jsou ty karty zneužité,“ dodal podvodník. Následně ženu informoval, že byla z jejího účtu podána podvodná žádost o úvěr, která už podle něj byla nahlášena policii.
Žena uvěřila, že jí ukradli bankovní identitu. Podvodníkům poslala 1,5 milionu |
Hovor poté předal „kolegům“ z bezpečnostního oddělení. Ti ženu informovali, že problém s podvodnou žádostí začal už v jiné bance s doklady vedenými pod jejími údaji. „Určitě vám přijde předvolání na policii. Od nás dostanou veškeré podklady k vyšetřování a kamerové záznamy,“ řekl další z podvodníků během hovoru. Dodal, že policie bude monitorovat její hovory a zprávy kvůli určení pachatele.