Aktivista kritizuje zásah policie u vybydlené kliniky. Napadli mě, tvrdí

  14:37aktualizováno  14:37
Sobotní demonstrace na podporu zřízení komunitního centra ve vybydlené budově bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově skončila bezdůvodným policejním napadením. Tvrdí to aktivista Arnošt Novák. Říká, že stál mimo ohraničený prostor, když na něj zaútočil jeden z těžkooděnců.

Jak hodnotíte demonstraci a to, jak skončila?
Demonstrace byla úspěšná tím, že na ni přišlo skoro tisíc lidí. Všichni demonstrovali za jeden projekt. Jejich podpora není pouze virtuální na sociálních sítích, lidé jsou ochotni podporu demonstrovat i osobně. Považuji to za úspěch.

Arnošt Novák

Aktivista Arnošt Novák

Aktivista Arnošt Novák

Je spoluautorem projektu na zřízení komunitního centra v budově bývalé kliniky, mimo jiné působí také jako doktorand na Katedře sociální a kulturní ekologie na Karlově univerzitě. Zákrok policistů proti sobotnímu shromáždění u kliniky byl podle něj nepřiměřený. Tvrdí, že policie lže, když popírá použití donucovacích prostředků (více zde).

Proč asi třicet lidí znovu vniklo do budovy, když je odtud před pár dny vyvedla policie a správce si budovu zajistil?
Bylo to spontánní, neiniciovali jsme to a určitě to nebylo plánované. Ale bereme to jako podporu a nebudeme se od toho distancovat. Lidé symbolicky vlezli do baráku a po deseti minutách ho zase dobrovolně opustili. Nevidím v tom žádný problém.

Jak hodnotíte postup policie?
Začali lidi vytlačovat z okolí objektu i parku. Opáskovali to tam. Já jsem stál mimo vytyčenou oblast, když jsem periferně zaregistroval běžícího těžkooděnce. Strčil do mě a já jsem upadl. Nečekal jsem to a sprostě jsem se ohradil, načež mě chytil pod krkem a dal mi pěstí do obličeje. Pak mi ještě klekl na záda, schytal jsem další údery, kroutil mi ruce za zády a říkal ty hajzle, nehýbej se.

Vyprovokovali jste je nějak?
Ohrazuji se proti tomu, že jsme použili násilí, nikdo na policii neútočil, nikdo po nich nic neházel, z naší strany násilí nebylo.

Proč by vás tedy napadali?
Nevím, zazněly výzvy, ale nebyly nějak víc specifikované, ve vypáskovaném prostoru jsme nebyli. Asi zkrátka chtěli, abychom odešli úplně pryč

O co v kauze jde?

Členové Iniciativy klinika před dvěma týdny obsadili vybydlenou budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici. Dům na vlastní náklady vyčistili a jednali s magistrátem o tom, zda by mohli v objektu zřídit autonomní sociální centrum, než pro něj majitel, tedy stát, najde smysluplné využití. Jednání ale selhala. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který objekt spravuje, tvrdí, že by musel vypsat výběrové řízení. 9. prosince pak stát dal policii příkaz k vyklizení objektu. Většina squaterů odešla dobrovolně, tři policie vyvedla. Jsou podezřelí z přestupku neuposlechnutí výzvy

To se trochu rozchází s tvrzením policistů, že nedošlo ke kontaktu.
Podle mě policie lže, když tvrdí, že nepoužila donucovací prostředky. Lidi odešli z budovy sami, k zásahu došlo až poté, co budovu všichni opustili a oficiálně již byla dávno ukončená. Zásah byl vyprovokován tím, že mě policista napadl. Nevím, jestli to bylo selhání jedince, kterému ujely nervy, nebo to bylo mířené proti mně. Dle mého to byla zbytečná manifestace policejní síly.

Jak se bude incident řešit dál?
Chtěli mě dát do cely předběžného zadržení, pak jsem na oddělení policie Praha 3 řekl, že mě bolí ruka, tak mě odvezla sanitka. Předali mi předvolání na neděli, teď ráno jsem tam byl. Odmítl jsem vypovídat, že k tomu nemám co říct. Dál to budou řešit jako přestupek neuposlechnutí výzvy.

Jinak po poradě s právníkem zvažuji podání trestního oznámení na postup policie. Nejsem schopen identifikovat toho jedince, zabránil mi, abych si zjistil jeho číslo, ale předpokládám, že policie ponese kolektivní odpovědnost.

Policie: Nikoho jsme nezranili

„Vím, že na místě došlo ke strkanici, když se kolegové demonstranty snažili vytlačit. Nemám ale informace o tom, že by takto někoho zranili. Pokud se někdo cítí poškozený, může si stěžovat na policejní postup. Pokud mají napadení na snímcích nebo na kamerách, tak ať nám záznamy poskytnou, kolegové z oddělení vnitřní kontroly se tomu budou věnovat,“ reagovala na obvinění mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Nepotvrdila ani nevyvrátila, že policie použila slzný plyn. „Celou věc stále vyšetřujeme,“ dodala.

Byl jste sám, kdo po demonstraci utrpěl zranění?
Zraněni byli i další dva lidé, odvezli je do nemocnice. Jeden byl hospitalizován s otřesem mozku, řada dalších byla zasažena pepřovým sprejem. Sanitku jim zavolali ostatní účastníci demonstrace.

Jaké světlo podle vás hází sobotní demonstrace na vás záměr?
Je jasné, že projekt má širší společenskou podporu, věříme tomu, a proto jsme v tom dál aktivní.

Věříte, že má komunitní centrum ještě na Žižkově šanci?
Ano, dál věříme, že má smysl se snažit, tyto prostory jsou pro náš záměr ideální. V úterý budeme jednat na magistrátě, kde bude přítomna i starostka Prahy 3 a zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ve středu pak na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Tato jednání mohou vnést nové světlo.

Kde je tedy podle vás chyba?
Objekt mohl mít smysluplné využití, než se rozhodne, co s ním dál. Rozhodnuto totiž zatím není. Myslíme si, že správce domu, kterým je ÚZSVM, nenakládá s majetkem transparentně. Vláda nejdřív nestandardně odsouhlasila urychlenou privatizaci, nyní, když se o dům přihlásíme, se údajně převádí na GIBS. Nenapovídá to tomu, že už by bylo definitivně rozhodnuto. Chceme zveřejnění dokumentů, které objasní, jak se s domem nakládalo.

Na neděli jste měli v okolí bývalé plicní kliniky naplánovanou brigádu.
Ano, byla to snaha vyklidit prostor plný stříkaček, chtěli jsme jen douklidit zbytek té zahrady (Na „veřejnou brigádu“ přišlo po poledni asi dvacet lidí. Policie je z prostoru ohraničeného páskou vykázala, podle ní se dopouštěli protiprávního jednání. Aktivisté prostor opustili a akci ukončili - pozn. redakce).

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

V Dolních Břežanech nabouralo auto do sloupu, opilí muži od nehody odešli

V Dolních Břežanech u Prahy narazilo auto do sloupu, posádka utekla. (17. 1....

Překvapení čekalo záchranáře, kteří ráno přijeli k nehodě v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Na místě bylo...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz