Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

  6:06aktualizováno  14:17
Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena, která podle spisu vnučku přivazovala k záchodové míse nebo lednici, bila ji tyčí od vysavače a modřiny jí zakrývala líčidlem, odmítla před soudem vypovídat.

Obžalovaná hned na začátku hlavního líčení prohlásila s tím, že se necítí dobře.

„Už přes měsíc mám tyhle stavy, dostala jsem žlučníkový záchvat, mám horečky, je mi špatně, já to nezvládám. Jsem strašně slabá na to, abych se mohla bránit,“ řekla Soňa K.

Soud jednání na chvíli přerušil a zjišťoval přes vězeňského lékaře, který ženu ráno vyšetřil, zda je schopna účasti u hlavního líčení. Ten však konstatoval, že schopna je, její tvrzení označil za účelové. Ráno dostala pouze léky na zvýšený tlak. Soud proto pokračoval čtením dřívějších vypovědí obžalované.

Fotogalerie

Soňa K. získala Valerii a další tři vnoučata po svém zesnulém synovi do péče pravomocným rozhodnutím soudu v září 2016. A to navzdory tomu, že byla v minulosti odsouzena pro ohrožování výchovy mládeže. Sourozenci předtím strávili několik let v Klokánku poté, co je úřady odebraly z péče jejich matky.

I ona byla u soudního líčení s tchyní.

„Já nevím, kde je moje dcera. Jestli mrtvá, nebo kam ji (obžalovaná) dala, jestli ji prodala nebo co. Já jsem ji poškrábanou naposledy v listopadu, když měla poškrábanej obličej celej,“ řekla novinářům matka dítěte. Před soudem uvedla, že tchyni s dcerou viděla naposledy v listopadu 2017. Její matka prý situaci ohlásila na policii, ale údajně s tím nikdo nic neudělal.

Podle obžaloby začalo dívce a jejímu staršímu bratrovi po přestěhování k babičce peklo.

„Poškozeného nezletilého R. K. často fyzicky trestala nadměrným bitím po celém těle za využití různých nástrojů, například kuchyňskou obracečkou, naběračkou, vařečkou, tyčí od vysavače, páskem. Nechávala ho dlouho klečet na jednom místě, tahala za vlasy a uši, smýkala s ním a házela o zem, přičemž mu sprostě nadávala,“ píše v obžalobě státní zástupkyně Iva Brücklerová.

S ještě větší brutalitou se měla babička chovat k malé Valerii. Podle žalobkyně ji téměř denně nadměrně bila a to po celém těle, nevyjímaje hlavu a obličej, kopala ji až do vzniku mnohočetných a krvavých poranění. Když dívka křičela a plakala, strkala jí žena do úst hadr.

„Pomocí punčoch a posléze i pout jí svazovala ruce a nohy. Připoutávala ji k různým předmětům v bytě, například k trubce v předsíni, k madlu ledničky nebo v koupelně k záchodové míse, kde ji pak bez možnosti pohybu a ve tmě nechávala připoutanou mnoho hodin bez jídla, pití a možnosti vykonání potřeby,“ konstatuje žalobkyně.

Podle závěrů vyšetřování nechávala babička spoutanou vnučku v této pozici i spát. Jindy musela dívka hodiny klečet na jednom místě a nesměla promluvit.

„Odpírala jí dostatečný přísun jídla i pití. Nutila sourozence, aby ji bili. Roztahovala jí nohy do takzvaného provazu až do bolesti,“ popisuje obžaloba, která se opírá zejména o svědectví ostatních dětí.

V Německu Valerie nikdy nebyla, tvrdí teta

Obžalovaná poručnice policii už dříve sdělila, že se chtěla se všemi dětmi přestěhovat za dcerou - jejich tetou - do německého Freiburgu. Několikrát tam údajně s nimi byla na návštěvě vyřídit potřebné úřední záležitosti. Valerii pak prý na její vlastní přání u tety ponechala a s jejími sourozenci se vrátila do Prahy.

To ovšem novinářům u soudu popřela dcera obžalované. „Nikdy nebyla v Německu,“ prohlásila na chodbě soudu o Valerii její teta. Podle ní tam přijely jen tři děti.

„Máma, když jsem byla u ní na Vánoce, tak říkala, že (Valérie) je u mámy, u svojí matky,“ konstatovala. Později ji prý obžalovaná tvrdila, že děvče dala do psychiatrické léčebny. Dcera se rozhovořila také o tom, že ji a sourozence matka v dětství bila, takže nevylučuje, že stejně mohla zacházet i s vnučkou.

Valerie v Německu nikdy nebyla, tvrdí její teta:

I další příbuzní v přípravném řízení uvedli, že holčičku naposledy viděli před Vánocemi 2017. Státní zástupkyně Iva Brücklerová klade poručnici za vinu vedle týrání a opuštění dívky také ohrožení její výchovy, zanedbání povinné výživy a zpronevěru dávek a příspěvků, které babička na Valerii pobírala i po jejím neohlášeném zmizení.

Státní zástupkyně poukazuje mimo jiné na to, že poručnice Valerii neumožnila navštěvovat povinné předškolní vzdělávání. Zpronevěrou dávek pěstounské péče a sirotčího důchodu podle ní způsobila dívce škodu nejméně 55 tisíc korun. Zmocněnec pro nezvěstnou dívku požaduje také 355 tisíc korun za nemajetkovou újmu, pro jejího bratra dalších 130 tisíc.

Babička dětí je od loňského srpna ve vazbě, hrozí jí maximálně osmileté vězení.

K tomu, co se stalo s vnučkou, obviněná babička mlčí (březen 2019):

Modřiny a jizvy u týrané vnučky zakrývala babička údajně make-upem a obvazy. Dívka chodila ven v oblečení, v němž jí byla zima a které bylo znečištěno močí.

V těchto podmínkách měla žít Valerie nejméně patnáct měsíců. Pak zmizela a policistům se dosud nepodařilo objasnit, co se s ní stalo. Dívka může být mrtvá, její tělo se však zatím nenašlo.

Soňa K. je vedle týrání vnoučat obžalovaná i z toho, že dívku opustila a tím ji vystavila nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví. Státní zástupkyně ji viní také z ohrožení výchovy a ze zločinu zpronevěry. Po zmizení vnučky žena dál pobírala měsíční dávky určené na toto děvčátko – pěstounský příspěvek, sociální přídavek a sirotčí důchod. Nezákonně se měla obohatit o téměř 55 tisíc korun.

Obvodní soud pro Prahu 3, který začne v pondělí mediálně sledovaný případ řešit, prodloužil babičce dívky letos v březnu vazbu. Reportér iDNES.cz se tehdy ptal obviněné ženy na osud Valerie, ona však cestou do soudní síně neřekla ani slovo. K případu se nechtěl vyjadřovat ani její obhájce.

Soňu K., která byla již v roce 2002 odsouzena za ohrožování výchovy mládeže, může soud v případě prokázání viny potrestat až osmiletým vězením.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Na Příbramsku se pobodali dva mladíci, oba skončili v nemocnici

Ilustrační snímek

Středočeská policie řeší potyčku mezi dvěma mladíky v obci Bohutín u Příbrami. Odehrála se ve čtvrtek večer, pro...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz