Vyšetřování případu zmizelé Valerie je u konce. Babička zůstává ve vazbě

  12:06aktualizováno  12:06
Policisté skončili vyšetřování případu pohřešované šestileté Valerie Kvasničkové. Jedinou obviněnou zůstává její babička Soňa, která podle kriminalistů vnučku dlouhodobě brutálně týrala. O tom, co se s dívenkou stalo, mlčí. Soud v pondělí rozhodl, že žena zůstane další tři měsíce ve vazbě.

Jednašedesátiletou Soňu Kvasničkovou přivedla do jednací síně vězeňská služba. Obviněná žena během eskorty mlčela, ani na jednu z reportérových otázek ohledně osudu své vnučky Valerie neodpověděla. Podobně se podle informací iDNES.cz chovala i během vyšetřování, s kriminalisty nespolupracovala a většinu času u výslechů promlčela.

Babička je obviněna z dlouhodobého týrání svých dvou vnoučat. Vedle Valerie se trýznivým způsobem chovala i k jejímu mladšímu bratrovi. Kvasničková získala několik vnuků do péče poté, co zemřel její syn a snacha se o děti nemohla starat.

Fotogalerie

„K týrání, mnohdy i brutálnímu, používala mimo jiné roubík, aby poškozená nemohla křičet, a svazovala ji,“ uvedl před časem mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Kromě týrání je Kvasničková obviněna také z opuštění svěřeného dítěte a zpronevěry sociálních dávek, které na vnoučata pobírala. Policie se domnívá, že babička Valerii zavraždila. Tělo vnučky mohlo například skončit v igelitovém pytli v popelnici a pak v peci spalovny komunálního odpadu. Důkazy ale scházejí.

Zřejmě proto Kvasničková mlčí. Žena, která byla již dříve trestaná, ví, že kdyby se přiznala k vraždě dítěte, mohla by u soudu dostat výjimečný trest přesahující 20 let odnětí svobody. Nyní jí za týrání dětí, opuštění vnučky a zpronevěru dávek hrozí výrazně méně – maximálně 8 let vězení.

Státní zástupkyně Iva Brücklerová v pondělí požádala soud, aby Kvasničkové prodloužil vazbu. „Jsem přesvědčena, že v jejím případě důvody vazby trvají. Paní obviněná Kvasničková byla zadržena ve chvíli, kdy se pokoušela opustit území České republiky, když nasedala do auta a chtěla odcestovat za hranice. Má tam poměrně silné vazby. Také by mohla pokračovat v trestné činnosti, které se dopustila,“ řekla iDNES.tv žalobkyně.

„Soud našemu návrhu vyhověl. Paní obviněná zůstává i nadále ve vazbě,“ potvrdila po krátkém neveřejném jednání s tím, že Kvasničková si ihned podala stížnost. Rozhodnutí proto ještě přezkoumá nadřízený městský soud. Při odchodu z jednací síně se seniorka před kamerou chvílemi usmívala. Její obhájce žádost o rozhovor odmítl.

Brücklerová také iDNES.tv řekla, že je vyšetřování případu u konce. „Tento týden by se měla paní obviněná seznámit se spisem. Předpokládám, že do měsíce by mohlo být rozhodnuto, zda bude podána obžaloba,“ uvedla žalobkyně. Pokud se tak stane, bude neobvyklý případ řešit Obvodní soud pro Prahu 3.

Šestiletá Valerie Kvasničková zmizela pravděpodobně v říjnu 2017. Předtím si podle spisu prošla mnohaměsíčním utrpením. Babička ji podle obvinění například přivazovala k toaletě nebo týrala hlady.

Není vyloučeno, že v tomto směru zcela selhal orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), který měl v rodině vykonávat pravidelné kontroly. „OSPOD nemůže, jakkoli by tak rád učinil, poskytnout konkrétní informace o konkrétní rodině,“ uvedla dříve mluvčí městské části Marcela Konrádová.

Podezřelou Soňu Kvasničkovou – babičku a zároveň poručnici ztracené dívky – zadrželi kriminalisté 19. srpna 2018 ve chvíli, kdy chtěla odjet s dětmi na zahraniční dovolenou. O tři dny později ji soud poslal do vazby. V pankrácké věznici nyní tráví sedmý měsíc.

Autor:

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan Matoušek, Jan Sýkora i...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Další z rubriky

Jako v Paříži. Oblouky Negrelliho viaduktu oživí kavárny i obchody

S rekonstrukcí se začne po dokončení úprav dopravní funkce viaduktu.

Radní hlavního města v pondělí schválili koncepční studii od architektonického studia MOBA, která navrhuje budoucí...

Na stavbě domu u Prahy vybuchl plyn, dělník má popálenou polovinu těla

Při práci v domě vybuchla propanbutanová lahev. (25. 6. 2019)

Na stavbě domu ve Všechromech na Praze-východ ráno vybuchla propanbutanová lahev. Exploze popálila jednoho z dělníků a...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz