Radnice pohřbí urny, o něž nikdo nestojí. Nebožtíkům zařídí společný obřad

  5:00aktualizováno  5:00
Nikdo z příbuzných jim pohřeb nezařídil, ani si do roka od zpopelnění nevyzvedl urnu. Pro tyto nebožtíky Praha 7 nově pronajala hrobové místo, kam bude jejich ostatky ukládat, místo aby je rozptýlila, jako to v případě sociálních pohřbů dělá většina obcí. Každý rok všem vypraví společný obřad.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Velmi často jde o člověka bez domova, kterého známe a potkáváme. V uplynulé době jich na našem území zemřelo několik. Domnívám se, že si tito lidé zaslouží, aby někdo jejich popel vyzvedl a důstojně se s nimi rozloučil,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Čtvrť si pronajala na hřbitově v Holešovicích dva spojené hroby s jedním náhrobním kamenem, na který budou postupně přibývat jména. „Náhrobek ještě musíme na jaře upravit. Pro všechny zesnulé, kterým jsme vypravili sociální pohřeb, také chceme jednou ročně uspořádat obřad. Nejbližší plánujeme na jaro příštího roku, stabilně pak kolem Dušiček,“ doplnil Čižinský.

Radnice bude vždy předem informovat, pro koho obřad vypravila. „Zemřelé vyjmenujeme a každý, kdo je znal, bude moci přijít. Je to jakýsi signál, že v dnešní společnosti je potřeba tohle dělat a postarat se i o tyto její členy,“ objasnil starosta s tím, že městskou kasu přijde každé pohřbení na několik tisíc korun.

Takzvaných sociálních pohřbů, které obcím následně proplácí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), přitom čtvrť neřeší zas tak mnoho, přibližně deset až patnáct ročně. Třeba v Praze 10 jich zařizují mnohonásobně víc, i osmdesát za rok. „Hraje roli, jestli máte v obvodu nemocnici. My máme tu vinohradskou,“ uvedl šéf sociálního odboru Prahy 10 Pavel Petřík.

O ničem podobném jako sedmička podle jeho slov desátá městská část neuvažuje, popel z nevyzvednutých uren nechává po roce rozptýlit na rozptylové loučce. „Je to ale docela hezký a zajímavý nápad,“ podotkl.

Většina obcí po roce popel rozptýlí

Zákon obcím nenařizuje mít hrob, kam by ostatky ukládaly, ani zajišťovat jakékoli obřady. Nic na tom nezmění ani novela zákona o pohřebnictví.

„V souladu s novelou zákona o pohřebnictví bude možné popel rozptýlit na rozptylové louce na veřejném pohřebišti, jak to u zemřelých bez pozůstalých momentálně praktikuje většina obcí,“ uvedla mluvčí MMR Veronika Vároši.

Jsou však i případy, kdy obec musí pohřbít do země a hrob mít deset let v pronájmu. Třeba když se nepodaří u zemřelého zjistit totožnost, nebo jde o cizince a ambasáda se zpopelněním nesouhlasí. Tělo, u něhož se nezdaří identifikace, navíc musí být uloženo v neveřejné části hřbitova.

„V takovém případě si musíme pronajmout hrobové místo, což řešíme, až když je potřeba. Neodhadnete, kolik jich bude příští rok potřeba,“ podotkl Petřík.

Autor:

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

Stál miliardu, hrál za City. Bony teď trénuje s týmem ze čtvrté ligy

Útočník Manchesteru City Wilfried Bony slaví branku do sítě Sunderlandu.

Před necelými čtyřmi lety ještě střílel góly za Manchester City. Teď třicetiletý útočník Wilfried Bony, kterého pro...

Další z rubriky

Na Karlově náměstí otevřeli vstup do metra, má nový vestibul a schody

Na Karlově náměstí finišuje oprava eskalátorů v metru a také začalo hloubení...

Po více než deseti měsících se dnes znovu otevřel vstup do metra na Karlově náměstí v Praze. Jsou zde opravené...

Lidé se skládají na nové zvony pro kostel svatého Haštala v Praze 1

Pražský kostel Sv. Haštala

Kostel svatého Haštala, který leží na Starém městě v Praze, se dočká dvou nových zvonů, které nyní nemá. Na jejich...

U metra Vysočanská se propadla silnice, tramvaje jezdí odklonem

Propadlá silnice u metra Vysočanská. (19. 8. 2019)

Výluku dvou tramvajových linek v pondělí dopoledne způsobil sesuv vozovky v Praze ve Vysočanech. Pražský dopravní...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ VÝVOJÁŘ - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz