Podovodníci nabízeli na aukcích neexistující zboží. Ilustrační snímek.

Podovodníci nabízeli na aukcích neexistující zboží. Ilustrační snímek. | foto: Koláž - iDNES.cz

Podvodníci obrali stovky lidí přes inzerát, užívali cizí schránky i účty

  • 24
Mladoboleslavští policisté rozplétají jeden z největších internetových podvodů v Česku. Z podvodů a krádeží podezřívají dva muže z Prahy. Na internetu nabízeli zboží, které si nechali zaplatit, ale nedodali ho. Ve více než dvou stech případech způsobili minimálně milionovou škodu.

Kriminalisté se během dvou měsíců, kdy se případem zabývali, postupně dostali ke spisům z mnoha krajů, kde na jednotlivá obvodní oddělení poškození oznamovali podvody.

Sedmadvacetiletý muž se svým od dva roky starším kumpánem podle policistů podváděli přes dva roky po celé republice.

"Oba se na různých místech v Praze pomocí elektronických zařízení připojovali k internetové síti a na portálech Aukro, Sbazar, Hyperinzerce i na dalších inzerovali prodej různých movitých věcí," popsal mladoboleslavský policejní mluvčí David Schön.

Muži nabízeli k prodeji v individuálních aukcích a inzerátech elektroniku nebo cyklistické či rybářské potřeby.

 Po ukončení aukcí si peníze nechávali posílat na různé účty u několika bank. Tyto účty byly vedené na skutečné lidi, kteří ovšem o těchto účtech neměli ani tušení. "Podezřelí muži zneužili jejich osobní data," vysvětlil policista.

"K zastření své skutečné identity vedle cizích účtů, s nimiž sami disponovali, využívali nepravdivá jména a uváděli i neexistující telefonní čísla. Používali i jména a kontaktní adresy s telefony osob, jejichž údaje zneužili," doplnil Schön.

Zadržení se podvedeným vysmívali

Zpočátku podle ČTK podezřelí doručovali bezcenné balíky, vydávali se za kurýrní službu a inkasovali peníze. Později využívali pouze internetové komunikace. Zboží nedodali, peníze z účtů platebními kartami vybrali a použili je pro svou potřebu.

K zakládání účtů na internetových obchodech a v bankách používali údaje, které z části získali z veřejně přístupných databází na internetu. K získání osobních dat použili i nabídku půjček na internetu, lidé jim posílali kopie dokladů, ty si pachatelé částečně upravovali nebo si vytvořili vlastní fiktivní identity, upřesnil podle ČTK kriminalista Josef Houžvic.

Účty měli zadržení pouze u bank, které umožňují jejich založení prostřednictvím internetu. Při výběrech z bankomatů se vždy maskovali či zakrývali kameru.

Pachatelé byli podle Houžvice velmi sebevědomí. Pokud je poškození kontaktovali s podezřením na podvod, pachatelé se jim v internetové komunikaci vysmívali a byli si jistí, že jejich identita a IP adresy nebudou odhaleny.

Pro internetové připojení využívali pouze nezabezpečené bezdrátové sítě v okolí podniků či sídlišť v Praze a ve Středočeském kraji.

Při domovních prohlídkách na různých místech Prahy policie zajistila množství listinných důkazů, platební karty, vůz Škoda Octavia, ale i několik notebooků, mobilních telefonů a věci pořízené z výnosů trestné činnosti.

"Je velmi pravděpodobné, že důkazy nalezené při domovních prohlídkách přivedou policisty k dalším poškozeným a prokázání další trestné činnosti obviněných mužů," poznamenal policejní mluvčí.

Kriminalisté podezřelé muže zatkli v pátek 17. února v Praze. Jednoho přímo u poštovní schránky v panelovém domě, kam si přišel vyzvednout písemnosti zaslané bankou.

Dvojice je stíhána na svobodě. Za podvody v takovém rozsahu hrozí až osm let vězení.

"K úspěchu celého vyšetřování výrazně pomohl i aktivní přístup dalších subjektů zapojených do tohoto případu, zejména bank a internetových portálů," připomněl závěrem mladoboleslavský policejní mluvčí David Schön.