Mobilní iDNES.cz

Zpravodajství | Kraje | Sport | Magazíny | Expres | iDNES.tv | Rubriky

Po lanovce spojí Prahu 6 a 8 tramvaj, povede přes most u Podbaby

4. května 2020  12:45
Pražští radní schválili tramvajové propojení Podbaby s Bohnicemi přes nový most v Troji. Před tím však jako dočasné řešení vznikne lanovka s obdobnou trasou, která má před dokončením tramvaje zajistit přímé spojení mezi Prahou 6 a 8.
foto

Vizualizace lanovky z Podbaby do Bohnic
Prohlédni fotky


I když jsou Bohnice vzdušnou čarou od Prahy 6 nedaleko, neexistuje mezi nimi přímé spojení. V současnosti podle schváleného materiálu většina lidí jezdí metrem přes centrum, což je podle vedení města nepohodlné a zatěžuje to dopravní systém.

Dlouhodobě se proto plánuje propojení obou městských částí tramvajovou tratí, které je spojeno s rozvojem tramvajové sítě na obou stranách Vltavy.

Při stavbě nového mostu přes Vltavu by bylo nutné prorazit téměř kilometrový tunel skálou mezi Trojou a Bohnicemi, jde tak o složitý projekt. Plán stavby byl rozdělen do několika etap, tunel by měl vzniknout jako poslední po roce 2030.

Před stavbou samotné trati mezi Bohnicemi a Podbabou by měl dopravní podnik vybudovat také tramvajové trati napojující bohnické sídliště na metro v Kobylisích a spojující Podbabu a metro Dejvická se Suchdolem, kam dojíždí velké množství studentů České zemědělské univerzity.

S ohledem na předpokládanou délku budování všech tras chce magistrát jako dočasné řešení postavit lanovku, která může být podle materiálu hotova do pěti let. K projektu lanovky již bylo zahájeno posouzení jeho vlivu na životní prostředí (EIA).

Podle dokumentace pro EIA má trasa lanovky vést od terminálu veřejné dopravy v Podbabě přes řeku a Císařský ostrov k zastávce v Troji, která bude umístěna vedle areálu zoologické zahrady. Poté bude následovat stoupání do Bohnic ke stanici u obchodního centra Krakov. Cesta z Bohnic do Dejvic by se lanovkou měla zkrátit skoro o půl hodiny. Klimatizované kabiny by měla nést tři lana na pěti ocelových sloupech s betonovými základy ve výšce mezi 25 a 44 metry.

Lanovka z Podbaby do Bohnic

Lanovka z Podbaby do Bohnic

Podle informací prezentovaných v říjnu na magistrátním výboru pro dopravu mají být náklady na stavbu lanovky 1,5 miliardy korun. Jízda má trvat sedm minut a kabiny by měly být v méně než minutových intervalech schopné přepravit 2000 cestujících za hodinu.

S plánem stavby lanovky přišlo minulé vedení magistrátu. Tehdejší radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) navrhoval také projekt lanovky od Vltavy na Letnou, z toho však sešlo.

V předchozích volebních obdobích se hovořilo mimo jiné o lanovce ze Smíchova na Pankrác, přes Prokopské údolí nebo z Holešovic do Troje. V současné době v Praze funguje pozemní lanovka na Petřín a další je v zoo v Troji.

Autor:

Diskuse k článku

počet příspěvků: 259, poslední 23. 5. 2020, 23:22
Vstup do diskuse

Další články z rubriky

Nahoru

Lanovku z Podbaby do Bohnic postaví Dopravní podnik, schválili zastupitelé

OBRAZEM: Babiš s Brabcem vypustili na Křivoklátsku raky, kteří unikli moru

Obhájce věcnosti a racionality. Výstava láká na tvorbu architekta Loose

Opilí rodiče vezli v kočárku s dítětem i vodku, otec nadýchal 4,2 promile

Dodávka po zkratu shořela, požár zastavil provoz na trati v Kladně

Na lince C pražského metra se opět mění pražce, výluka potrvá přes týden

Rubriky

Nahoru
iDNES.cz > Praha > Praha a Středočeský kraj
Jak jste spokojeni s m.iDNES.cz? Vyjádřete se zde