Koníčkem Milana Plaštiaka je od devadesátých let včelaření. Začínal s ním, ještě když bydlel v západních Čechách. Teď ale žije několik let v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku, kde je ředitelem muzea včelařství.
"Sám jsem se k tomuto koníčku dostal, když jsem se přiženil do Sokolova, protože tchán včelařil. Pokračoval jsem v tom i v Louňovicích," říká Plaštiak.
Má osm včelstev a svůj med prodává nejen ze dvora, ale i do výkupu. Med u něj kupují především chataři z Prahy.
"Prodávat musíme, jinak bychom na takového koníčka neměli. Například jeden venkovní úl se včelami stojí čtyři tisíce. Kryté úly ještě víc. Lidé mají ale velký zájem o med, u nás je zhruba o padesát korun levnější než v obchodech," poznamenal Plaštiak.
Medu je podle něj dost, i když je to regionální záležitost. Cena medu se pohybuje nad 100 korunami. Lesní med z včelí farmy Aleše Křoviny na Mladoboleslavsku stojí 130 korun.
Muzeum se přestěhovalo do nových prostor
Muzeum bývalo v prvním patře zámku a nedalo se přesně spočítat, kolik turistů tam vlastně přišlo. "Návštěvníci muzea včelařství se započítali do návštěvníků infocentra i muzea nejstarších dějin na zámku, kde jsou vykopávky z Blaníku," vysvětlil Plaštiak.
Teď je muzeum přestěhované nedaleko zámku, je v rodinném domě, který je památkově chráněný. Dříve v něm bydlel zámecký zahradník. Vedení městyse získalo evropské dotace na jeho rekonstrukci.
Ve sbírce jsou předměty používané k chovu včel. Mezi vzácné exponáty patří figurální úl z 18. století, který je potřeba restaurovat. Je tu i mladší úl z 19. století. "Občas nám přinesou úly lidé, kteří tady koupili chatu po včelaři," dodal Plaštiak.
Na zdech nového muzea je zajímavé kalendárium činností včelaře v jednotlivých měsících. Včelaři si ale pochvalují především přednáškový sál, protože spolupracují se školami a vychovávají mladé včelaře.